Главболгарстрой разрушава 100-тонна стоманобетонна конструкция под вода. Самата процедура е изключително сложна операция, казаха от дружеството.
Причина за разрушаването на конструкцията е невъзможността за извършване на насипни дейности и уплътнение на насипания материал. С цел доизграждане на обратен насип към вече инсталираните кесони по строежа на новото кейово място на БМФ Порт Бургас.
Влизането на тежководолази се наложило след като е установено, че брегът около плочите е нестабилен. И няма възможност да се разположи тежка механизация, която да разруши конструкцията с размери 7,50м х 4.5м х 0.5м, намираща се на близо 4 метра дълбочина.
„Първият етап на изпълнение, бе опит за разрушаване на плочите под вода чрез пневматичен къртач. За съжаление, стоманобетонната конструкция се оказа много здрава и невъзможна за разрушаване по този начин“, казват от строителната компания. След анализ на ситуацията специалистите намират решение в използването на диамантено въже, с което да се разрежат плочите.
За щастие вторият опит е успешен, но само след като една единствена специализирана фирма за разрушаване у нас предоставя диамантено въже за извършване на дейностите под вода.
След разрязването на бетонната конструкция на две части, която се оказва най-сложната част от целия процес. Тежководолазите пробиват близо 1-метровия бетон на 16 места и така навлизат в последния етап от подводната операция – сапаниране (закачане) на конструкцията за крана.

Снимка: Димитър Димитров
„За сапанирането разположихме 180-тонен кран, към който прикрепихме 4 метални сапана с дължина 25 метра, прекарани през отворите направени в плочата, чрез диамантено пробивна машина с бор корона. След като кранът подсигурява стабилността на плочата, пристъпихме към най-сложната част – изрязването на металните пилоти“, споделят от дружеството.
За рязането под вода е използвана специална система – OxyArc, използваща кислород и електричество. Кислородът, излизащ от електрода се възпламенява от електрическа искра и осигурява пламък за рязане под вода, с продължителност до стапянето на електрода.

Снимка: Димитър Димитров
За извършването на сложната задача тежководолазите са подсигурени с тежководолазна професионална екипировка, която се използва при всякакъв вид индустриална работа под вода. За извършването на подобни сложни дейности под вода е осигурена и специална водолазна станция. Подаваща директно захранване с въздух на водолазите от повърхността.
Предизвикателствата са много заради естеството на сложност за изпълнение. Като екипът работи на 24-часов режим при нулева видимост под вода. И успява да завърши задачата успешно и в срокове.
Новото кейово място на БМФ Порт Бургас се очаква да бъде завършен през декември 2024 г. В момента се извършват довършителни дейности по обекта.
Главболгарстрой разрушава 100-тонна стоманобетонна конструкция под вода. Самата процедура е изключително сложна операция, казаха от дружеството.