Медицински сестри от „МБАЛ-Самоков“ взеха участие в Националната конференция по здравни грижи с балканско участие. Форумът се проведе на 15 и 16 май в София и събра над 600 участници. Организатор на конференцията е БАПЗГ и РК-София по случай Международния ден на сестринството – 12 май. Тази година той се проведе под наслов „Нашите сестри, нашето бъдеще“.
„Участието в конференцията по здравни грижи на БАПЗГ е ценен обмен на опит. Възможност за нови професионални контакти и поглед над актуалните тенденции и добри практики в сферата на здравните грижи. Конференцията беше вдъхновяваща среща между професионалисти. Получените знания и идеи ще ни помогнат да прилагаме още по-съвременен и ефективен подход в ежедневната ни работа. Участието е и повод за професионална мотивация, споделяне на добри практики и утвърждаване на значението на екипната работа в системата на здравеопазването“., коментираха участниците. Представителите на Самоков бяха Ангелина Гаврилова, Анна Джелепова, Радостина Дюлгерова и Лидия Шишкова са членове на РК на БАПЗГ –София област, специалисти по управление на здравните грижи в „МБАЛ-Самоков“.
На форума присъстваха председателите на македонската асоциация и сръбската организация по здравни грижи.
По време на конференцията бяха представени 112 научни доклада. Представителите на МБАЛ-Самоков участваха в секция „Сестрински грижи. Основна тема бе „Тенденции в медицинското образование в направление „Здравни грижи“.
Конференцията имаше за цел да съдейства за подобряване на квалификацията, за развитие на професионални връзки, да създаде условия за споделяне на идеи и обмен на добри практики, да очертаe предизвикателствата и перспективите на развитие на професиите.
Интересна част от конференцията бяха участниците от международна страна. Презентации изнесоха Камелия Богарт, медицинска сестра по контрол на инфекциите от болница „AZ Sint Lucas“ в Белгия, Ивона Гладиш – част от екипа на университета „Йоан Павел II“ в Бяла Подласка в Полша, както и Саадет Елмас – преподавател в специалност „Медицински сестри“ към Факултета по здравни науки на Тракийския университет в град Одрин, Турция.
Най- актуални бяха темите за обучението на медицински сестри, овластяването на професионалистите по здравни грижи и мястото им в превенцията и контрола на инфекциите, както и повишаване на клиничната компетентност в акушерството и сестринските грижи.
Мед. сестри от МБАЛ- Самоков, обмениха опит с над 600 колеги на престижен форум в София




































































































