Сапарева баня сред учредителите на зелено сдружение, кметът Гелев: Горни Малина си взеха от МОСВ защитени територии, имаме база за работа за Езерата 

Сапарева баня сред учредителите на зелено сдружение, кметът Гелев: Горни Малина си взеха от МОСВ защитени територии, имаме база за работа за Езерата 
Кметът на Сапарева баня Калин Гелев

Общински съвет Сапарева баня даде разрешение общината да участва в учредяване на сдружение между български „зелени“ общини. Пред съветниците кметът Калин Гелев уточни, че целта е сдружените местни администрации да коват общи позиции и стиковат действия по ключови теми. Във връзка с раждането на сдружението вече е имало среща, проведена през март в Долна баня.
„Това е една добра и полезна практика. Нещото, с което ни запозна г-н Жиланов – кмет на община Горна Малина, че при тях защитените територии са успели да ги вземат от МОСВ. Те са вече на разпореждане на кмета и на Общински съвет. Не са скокотливи като Рилските езера, но има база да се работи. Колкото повече кметове участват, толкова по-лесно може да се партнира.“, коментира Гелев.
От входираната от него докладна става ясно, че в проведената вече среща са участвали кметовете на общините Горна Малина, Сливница, Струмяни, Хисаря, Садово, Долна баня, Брезник и Сапарева баня. Постигнато е било принципно съгласие за създаване на Сдружението. То е насочено към устойчивото развитие на местните общности, насърчаване на зелената икономика и активизиране на съвместното участие в европейски програми и проекти.
Инициативата има за цел осъществяването на координирани действия на местно ниво по ключови политики. Сред тях- като енергийната ефективност, адаптацията към климатичните промени, устойчивото управление на ресурсите и развитието на модерна зелена инфраструктура.
„Създаването на асоциация е реална възможност за постигане на по-добри резултати чрез споделяне на експертиза, ресурси и административен капацитет. Това ще осигури устойчива платформа за развитие на съвместни проектни инициативи, участие в европейски програми, изграждане на партньорства на национално и международно ниво. Ще се реализират политики с дългосрочен ефект върху икономическото и социалното развитие на общините. Подобен подход е в пълно съответствие с добрите европейски практики за повишаване на ефективността на публичните инвестиции и подобряване качеството на услугите за гражданите.“, пише в докладната на кмета Гелев.
Сдружението ще бъде учредено като юридическо лице с нестопанска цел. Организацията ще функционира като отворена мрежа и поетапно ще могат да се присъединяват и други общини. Финансовият ангажимент за участие ще е съразмерен. Планира се учредителна вноска в размер на половината от минималната работна заплата за страната. Членовете на сдружението ще заплащат годишен членски внос, чийто размер ще бъде регламентиран в устава на организацията.
„Участието на община Сапарева баня в подобна инициатива ще допринесе за повишаване на административния капацитет. Ще се  разширят възможностите за финансиране. Също и за  утвърждаване на общината като активен партньор в процесите на устойчиво развитие на местно и национално ниво.“, смятат в Сапарева баня.

 

 

 

 

 

Сапарева баня сред учредителите на зелено сдружение, кметът Гелев: Горни Малина си взеха от МОСВ защитени територии, имаме база за работа за Езерата

Вижте видеоканала ни:


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.