Община Перник: Фалшива новина е твърдението за закриване на театъра

Община Перник: Фалшива новина е твърдението за закриване на театъра
Театърът по принцип се помещава в Двореца на културата

Община Перник излезе с официална позиция, за да парира върлуващите съобщения за ликвидирането на театър „Боян Дановки“. От местната администрация са категорични, че разпространяваните в последните дни твърдения и фалшиви новини за закриване и ликвидиране на театъра са неверни и подвеждащи.
Припомняме, че поводът за ширещите се дебати по темата са предложенията театърът и Младежкия дом да се влеят в Двореца на културата. В двете докладни се посочва, че именно той е основният и най- активен общински културен институт. Самостоятелното съществуване на двете институции представлява дублиране на дейността.


„Театралната дейност в Перник продължава нормално, което ясно се доказва и от публикуваната програма за месец май. В идните месеци перничани могат да очакват също толкова богата и интересна програма, а в новия сезон ще започне и подготовката на собствена продукция.
Част от структурата на Двореца на културата са и най-старият граждански духов оркестър в България – носител на множество национални и международни отличия. Камерен оркестър „Орфей“, с над 50-годишна история и признание у нас и в чужбина. Както и ансамбълът народни песни и танци „Граовска младост“, който съхранява и развива уникалните граовски традиции и е отличаван с редица престижни награди. Трите състава продължават успешно да развиват своята дейност.
Община Перник призовава гражданите да се информират от достоверни източници и да не се поддават на внушения и дезинформация, които създават излишно напрежение в обществото.“, пише в съобщението на община Перник.
Както вече съобщихме, в докладните, които предстои ОбС да обсъди, са описани и стъпките във връзка със сливането. Средства, активите и екипите ще бъдат автоматично прехвърлени към Двореца на културата. Специално за театъра се подчертава, че от 2002 г той е преобразуван от държавен в общински. От години обаче кадровият състав включва само административен и технически персонал. Посочва се, че няма наети на трудов договор актьори, нито разполага с театрална група. За провеждането на спектакли се сключват граждански договори. Затова дейността на театъра е предимно организационна. С цел оптимизиране се предлага преобразуването. Отделно от всичко, самият театър се намира в Двореца на културата.

 

 

 

 

Община Перник: Фалшива новина е твърдението за закриване на театъра

Вижте видеоканала ни:


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.