Д. Велинов: 2 седмици ми звъня нон стоп, за да намеря работници, вчера я търся от чужд телефон, за да вдигне, пита „Кой Митко“
М. Близнаков от Рибново: На мен и сина ми дължи 4-5000 лв., даде ни 100 евро, с мои пари съм купувал материали
Димитър Велинов, вляво на снимката, споделя, че преди години при работа в София е загубил 38 000 лв.
„Умираме си като кучета, без пукната пара сме. Договорихме по 180 лв. надница с Виржиния Петрова, а за 10 дни даде 2000 лв. на цялата група от 7 човека. Пускането на договори все остават от днес за утре. Разбрахме, че сме третата бригада, която работи на обекта. Оправдава се, че децата й били болни, ами нашите деца? Вече спря да ни вдига и телефона.“ Това обявиха бригада строители, които потърсиха „4Власт“, за да разкажат за преживяното. Те споделиха, че работят по строежа на 5 етажен блок с три входа в кв. „Самоково“ в Самоков, който носи името „Ястребец“.
Инвеститор е фирма „Колхида“ от Самоков с управител Красимир Герасимов. Разговаряхме с него. Той съобщи, че е наел като подизпълнител регистрираната в Перник фирма на Петрова „ВИ ЕНД ВИ ГРУП 1729“ ЕООД, за което има договор. Той беше категоричен, е изпатил всичко на дружеството, а към наетите от дамата работници няма ангажимент.
В редакцията на „4Власт“ дойдоха Димитър Велинов, Иво Ангелов, Иво Волев, Георги Георгиев, Александър Боянов, баща и син Мустафа Близнакови от Рибново. Най- възрастният от групата Александър Боянов от Самоков с огорчение каза: „Имам 7 внучета, исках да им купя подаръци за празниците. На Бъдни вечер ни викнаха, работихме и мислех, че ще платят, а се прибрахме без една стотинка.“
Мустафа Близнаков и синът му Мустафа дошли от Рибново. Те са на обекта от 16 ноември и казват, че не са почивали и ден. „Даде ни общо 100 евро. Аз й доведох 7-8 човека работници, различни материали за около 4- 5000 лв. съм купил със свои пари, имам и фактури. Камъни ли да ядем? Трима човека от нашите си заминаха, нищо не са взели. Детето ми чака в Рибново пари да му пратя.“, каза строителят.
Георги Георгиев съобщи, че е изпратил писмо със сигнал до Инспекцията по труда. Бригадата показва видеа как се трудят на обекта, на друго се вижда как си търсят парите от Петрова, а тя отговаря: „Аз завися от Вас и Вашите ръчички колко ще направят, имате 270 кв.“. Неколкократно звъняхме на дамата, тъй като телефонът и даваше все заето. Все пак се свързахме, но тя заяви, че шофира и не е удобно да говорим. След това телефонът и беше постоянно зает. Същият сигнал се чуваше и при всеки от многобройните опити за обаждане, който работниците направиха пред камерата на „4Власт“.
Работниците пресмятат, че всички общо имат 42 надници или общо 7560 лв., от които срещу ордер са получили 2000 лв. Поискали трудови договори, но работата все оставала от днес до утре и така и не се стигнало до официализиране на отношенията. Групата започнала работа от 18 декември, с изключение на жителите на Рибново, които се трудят от 16 ноември.
За самоковците всичко започва, след като Петрова търсила Димитър Велинов, който е опитен строител.
„С Вержиния не съм се срещал, чухме се по телефона. Тя искаше да наема хора, защото е назад с работата. Две седмици ме търси. Нямах й много доверие, но мой познат ми се обади и ми каза, че няма проблеми. Е, оказа се, че има. Извиках 4-5 човека, защото нямаше кой да изпълни армировката. Уговорката беше да се плащат 200 лв. на кофражистите, 180 лв. за арматурата. Около 2 седмици се работи без проблем. После се оплака, че имала неприятности, децата й били болни. После каза, че само да се направи вертикалът и ще плати. Така даде общо тези 2000 лв. Но вече звъним и тя не вдига телефон. Вчера звънях от друг номер, вдигна и ме пита: „Кой е този Митко?“. Вече не ме познава.“, обясни мъжът.
„Не я познавах тази жена. Звъни ми Димитър, той е бригадир. Беше събота, искаше да се работи в неделя. Аз по принцип в неделя не работя. Отидох без работни дрехи, той каза, че спешно трябва да се работи. Преоблякох се и отидохме с него. Димитър ни каза, че понеже е извънредно, ще ни се плати по 200 лв. Дойде бригадирът Мустафа, който гледаше какво правим. Лично той ни донесе по 200 лв. Аз реших, че е стабилна работата. Тогава подведох Георги Георгиев и други хора. Тя само ми каза да довеждам хора, защото има зор. После ни каза, като се налее вертикалът ще има пари. Та направихме по над 10 надници, общо 42. Казах й да ни плати парите. Отива до колата и ни дава 2000 лв. за 7 души. Всеки взе по 200 или 300 лв. На 24 декември ни кара да ходим да декофрираме и да шлайфаме. Отидохме, защото очаквахме да ни плати. Така на Бъдни вечер се прибрахме без 1 стотинка. Говорих с нея, тя обещава, но от обещаването до даването има разлика. Последно ми каза, че трябва да налее плочата, за да вземе някакви пари и после да плати за нас.“, обясни Боянов, който е работил със сина си Иво.
Мустафа Близнаков от Рибново уточни, че негов братовчед, който работи в София, го свързал с Вержиния Петрова. „Дойдохме да помогнем при отливането на фундамент. 7-8 човека доведох от Рибново, първата седмица се плати, но с чакане и въртене. После на етапи, имам фактури за купуване на ръкавици и други материали. Обеща, че ще се оправи с мен. Дължи ми 4-5000 лв. за купените материали. Работихме на 200 лв. надник, имам някакъв договор на хвърчащ лист, фактури и касови бележки за покупките. Тя днес обеща да ни плати, имаме 40 надника заедно със сина. Даде ни 100 евро, имала проблем с децата, а моите деца? Нямам пари да си тръгна. Инвеститорът Красимир Герасимов, който е собственик на обекта, ни плаща квартирата. Още не сме подавали жалби, тя ми каза, че съм дясната й ръка и ще имам компенсации. Много съм ядосан, хващат ме нервите. Работили сме без почивка, няма събота, няма неделя, няма празници.“
Синът му Мустафа Младиши сподели, че бизнес дамата им обяснила, че познава мутри и имала силен адвокат, държала казина. „Плаши ни, манипулира ни. Само лъжи, глупости, заплахи. Искаме по законен ред да си вземем парите. Чувстваме се като заложници. Само ни казва, че децата й са болни, ние не сме ли болни, ядем камъни на обекта.“
„Герасимов казва, че плаща на Вержиния, каза ни, че вчера е взела пари, но никой от работниците не е вземал пари. Тя не ни звъни, а той обяснява, че няма отношение, плащал е на въпросната дама и би трябвало да има заплати. Разбрахме, че работи по София, Перник, Пазарджик, по стадиона на ЦСКА. Горял съм с по 38 000 лв. и нищо.“, обяснява Димитър Велинов.
„Нямах сключен договор, а ни беше обещан. Тя прехвърляше нещата: „Прати лична карта на вайбър, хайде по- късно.“ Мотаеше ни. Подадох сигнал до Инспекция по труда, описал съм всичко. Преди около 2- 3 дни пуснах писмото. Не смятам, че това е коректна фирма, чувал съм да има и други измамени. Добре че съм от тук, ако не бях от Самоков, щях да остана гладен по празниците. Две момчета, които аз доведох на обекта, си търсят парите от мен, казват, че само мен познават. “, каза Георги Георгиев, който сподели, че има съпруга и две деца.
Иво Ангелов разказва, че е работил 9 дни на обекта. „Правихме скелета, арматура, кофраж, всичко. А тя ни казва, че само 270 кв.м сме направили. Постоянно звънеше на бригадира Мустафа да пита какво правим и после ни казва, че не сме работили. Обеща да плати след Нова година, но вече не вдига телефона. Обеща договори от днес за утре, от днес за утре и така си и остана.“, потвърди Ангелов. И Иво Волев с тъга подчерта, че изкарал плачевни празници без пари. Всички в един глас обясняват, че се надяват институциите да изпълнят функциите си, за да може те да получат обещаната заработка. Вержиния Петрова запазва правото си на отговор, ако пожелае да коментира изнесените данни.
Нашите въглища са богати на редкоземни метали, те са новите диаманти
„Ние сме единствената централа, която изгради фотоволтаичен парк. До дни откриваме батерийно стопанство. Срещаме...
Нашите въглища са богати на редкоземни метали, те са новите диаманти
„Ние сме единствената централа, която изгради фотоволтаичен парк. До дни откриваме батерийно стопанство. Срещаме...
Нашите въглища са богати на редкоземни метали, те са новите диаманти
„Ние сме единствената централа, която изгради фотоволтаичен парк. До дни откриваме батерийно стопанство. Срещаме...
Нашите въглища са богати на редкоземни метали, те са новите диаманти
„Ние сме единствената централа, която изгради фотоволтаичен парк. До дни откриваме батерийно стопанство. Срещаме...
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.