Мегасделка със земя в курорта Вили Костенец опичат в община Костенец. На сесия днес бяха направени първи стъпки в посока осигуряване на голяма инвестиция, която да раздвижи туризма в региона. На дневен ред беше предложено изменение на подробния устройствен план, касаещ разделянето на три на имот, отреден за парк. Стана ясно, че той се намира в близост до земя, определена за ски писта. Паркът е с площ от общо близо 26 хил. кв. м. С цел бъдещо разпореждане идеята е една част от него да стане със статут „за обществено обслужване“, а третата „за озеленяване“. Съветници коментираха, че се оформя терен от около 13 хил. кв.м. По техни думи, общината трябва да вземе при продажба поне 2 млн. лв. От общинското ръководство коментираха, че има конкретен инвеститорски интерес, не уточниха от къде идва.
“Търсим инвеститор, за да се развива курортът. Нямаме обаче сигурност, че при обявяването на търга този човек ще участва. Този имот е залегнал в програмата на кмета Йордан Ангелов още в първия му мандат, но досега нямаше интерес. Говорим за 12 хил.кв.м., което означава, че цената ще бъде доста висока. Ако осъществим продажбата, може да се реализират доста проекти. Един от най-горещите теми е банята, може да се реализират и мероприятия по отношение на водопроводи и т.н.“, коментира председателят на ОбС. Съветници поставиха въпроса дали при реализиране на инвестиция в цената на имота ще се включи дървесината в района, която ще бъде изсечена. Дискутира се, че има дървета, които са на над 100 години.
„По наредба при оценяване се включва цената и на самите дървета в имота. Но те не могат да бъдат изрязани по решение на инвеститора. Ще бъде направена и проверка дали има защитени видове, процедурата ще бъде спазена. Целта не е сеч.“, поясни още председателят на ОбС.
Съветникът Бончев попита каква сума очаква общината от продажбата и настоя да чуе каква е поставената цена. Според него по пазарни цени сумата трябва да бъде около 2 мил. лв.
От общината отговориха, че очакват скоро оценката да бъде обявена от лицензиран оценител.
Съветничката Вукова подчерта, че в района вили са имали много писатели. До днес обаче е оцеляла само тази на Вазов. „Сега ще дойдат големите мастодонти в туризма, като в Банско. Моето разбиране е, че биотуризмът не е в голям бъдещ хотел, а да заведеш някого у дома. За мен има смисъл, ако следващата крачка на общината е не продаване. Истинският приход е постъпването на средствата от наем.“, каза тя и даде заявка, че ще гласува против. Все пак, предложението беше прието 14 гласа „За“ и 3-ма „ против“
Като компенсация за очакваното строителство, ако земята се продаде на инвеститор, се предложението включваше други два имота, отредени за комплексно вилно строителство и за курортен комплекс, да се преотредят за озеленяване.
В докладната е посочено, че целта е създаване на условия за устойчиво развитие на курорта.
Мегасделка се пече в Костенец, ОбС прекрои парка до имот за писта в к.к Вили Костенец, съветници: Земята ще струва поне 2 млн. лв.












































































