
Мираж и само на хартия остават така бленуваните в целия Югозапад проекти за изграждането на Коридор №8 и АМ „Рила“, която да свърза ГКПП „Гюешево“ с АМ „Тракия“. Това стана ясно след дискусия по темата, организирана от Търговско- промишлената палата в Кюстендил. Домакин на форума беше областна администрация Кюстендил. За срещата в областния град пристигнаха кметовете от Кюстендилско, областните управители на Перник, София област, кметът на Самоков Ангел Джоргов и др. Присъстваха и народни представители и от трите области.
Всички се надяват важните инфраструктурни проекти да бъдат осъществени, защото данните показват висок процент на възвращаемост на инвестицията. Подчерта се, че това създава условия реализацията да стане чрез публично-частно партньорство. За целта обаче е необходимо да се предприемат законодателни инициативи, които да регламентират такъв модел на реализация.
Зам.-председателят на КТПП Александър Андонов съобщи, че, за съжаление, строителството на магистрала „Рила“ няма да започне през 2026 г. На изчакване и е модернизацията на важни жп участъци от Коридор №8 – „София – Перник“ и „Перник – Радомир“. Припомняме, че в началото на годината Общинските съвети в област Кюстендил единодушно подкрепиха декларация, с която настояват за реализацията.
Автомагистрала „Рила“ е дълго отлаган, но стратегически значим проект, чиято реализация ще има дългосрочен положителен ефект върху икономическото, социалното и териториалното развитие на Кюстендилска и съседните области.
От своя страна областният управител на Кюстендил инж. Методи Чимев заяви, че транспортната свързаност е тема от изключителна важност не само за нашия регион, но и за всички съседни, свързани области и градове.
Председателят на комисията по транспорт и съобщения в парламента Кирил Добрев беше категоричен, че е нужна политическа воля. „Няма бизнес без логистична свързаност. Всички си спомняме каква икономика се развиваше в Кюстендил, Перник и Радомир. Разговарях с Министрите на регионалното развитие и транспорта за коридор №8. Над 4 млрд. лв. са инвестирани в страната ни по този коридор, продължава да се работи в рамките на този програмен период. Очаква се икономическият анализ по АМ „Рила“ да приключи до края на месец юни. Имаме и предложени магистрала „Рила“ да бъде със статут на обект от национално значение. Това ще позволи да се приоритизират средства за по- бързо изграждане.“, заяви Добрев.
”Не може да има воля и да се заделят средства за проучване и проектиране, а реално нищо да не се случва. Това обезсърчава както местната власт, така и хората, които очакват развитие и перспектива. Добре е да чуем от народните представители, че има политическа воля да работят по-дългосрочно, за да видим реални стъпки към реализацията на тези стратегически инфраструктурни проекти. Само така можем да осигурим по-добро бъдеще за нашите общини и устойчиво развитие на целия регион“, заяви кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов. Проектът за АМ „Рила“ е на стойност около 1,5 млрд. евро. без ДДС.
Коридор №8 и АМ „Рила“ са мираж за Югозапада, строителството на магистралата няма да започне през 2026 г.