„Това, което видяхме, ни връща във военните години. Това е гавра с възрастните хора.“ Това обяви на брифинг министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов след проверките в домовете за възрастни в селата Ягода и Говедарци. Гуцанов подчерта за екипите, участващи в проверките: „72 часа не са спали, за да може хората да бъдат настанени в нормални условия и да бъдат прегледани“.

Той беше категоричен, че проверките ще продължат и институциите са решени да стигнат до края. „Не може никой да се подиграва с нашите бащи, с нашите майки, с нашите близки. И този, който го е правил, трябва да изпита цялата сила на закона.“
От обектите в село Ягода са били настанени 75 души, а в село Говедарци – 23.
Министърът подчерта, че т. нар. „стаи под наем“, в които са настанявани възрастните хора, не са лицензирани като доставчик на социални услуги от Агенцията за качество на социалните услуги (АКСУ). „Те не са на подчинение на Министерството на труда и социалната политика (МТСП). Нашите контролни органи няма как да знаят за тях и нямат правомощия да влязат на проверка“, обясни министър Гуцанов.
Борислав Гуцанов добави, че ако трябва, ще бъдат предложени законодателни промени. Техният фокус ще бъде да се затворят вратичките в закона, които в момента не позволяват на контролните органи да предотвратят ефективно нерегламентирано предоставяне на грижи с лошо качество на възрастни хора. „От АКСУ са пробвали не един или два пъти да проверяват такива обекти. Те обаче не са били допускани с формални основания. Затова се е впрегнала цялата държава, да видим кой няма да я допусне и ще продължават ли тези гаври“, каза Борислав Гуцанов.
До момента АКСУ е извършила близо 60 извънредни проверки – част самостоятелно, част заедно с други институции.
Беше отправен съвет роднините да проверяват на сайта на АКСУ дали услугата, в която искат да настанят близките си, има регистрация и отговаря на нормативните.
Стана ясно, че МТСП реновира съществуващите 81 общински дома за стари хора и планира изграждането на още 254 нови услуги за хора с увреждания. Всичко това се финансира с над 750 млн. лв. по Плана за възстановяване и устойчивост.
Министърът след ужаса в Ягода и Говедарци: Гавра с хората! Видяното ни връща във военните години