
Гуна Иванова и Здравка Чимева се срешваха „На мегдана на другата България“ в Лион с още 100 фолклорни състава от цял свят
https://www.youtube.com/shorts/IeyM4bgU9ekhttps://www.youtube.com/shorts/IeyM4bgU9ek
Гуна Иванова изпя най- хубавите си песни на площада в Лион, Франция между двете реки Рона и Сона за българите в чужбина, дошли от всички крайща на света. Тя представи пиринските ритми и хиляди се золовиха на хоро. Над 100 фолклорни състава си дадоха среща в Лион, Франция. Собтвеникът на туристическа агенция Алфатур Здравка Чимева води групата от Благоевград и Дупница в Лион, Франция. Там се събраха Българи от цял свят, учредили над 100 фолклопни състава. „Едно голямо българско сърце тупти в центъра на Лион. Като артерии към него се вливат положителните емоции и мечти на българите от цяла Европа.“ – каза Здравка Чимева.
Мегданска чаршия бе разположена в двора на Двореца на спорта в Лион в трите дни на десетото издание на пътуващия събор „На мегдана на другата България“, който се състоя между 6 и 8 юни в Лион, Франция, и негов домакин бе българската фолклорна група „От извора“ с ръководител Анита Екенова.
Участниците и гостите на събора имаха възможност да разгледат и да си купят народни носии, български ястия, различни керамични и кожени изделия, дрехи с избродирани български шевици, както и бижута с фолклорни елементи.
Сред участниците в „Мегданската чаршия“ беше и Валентина Хубенова от Пловдив, която изработва кукли в народни носии от всички фолклорни области на България, Ансамбъл „Гайтан“- с.Първомай, община Петрич.
Тя сподели, че нейните кукли са по-скоро сувенирни, но „при желание на този, който ги е поръчал, могат да бъдат адаптирани така, че да стават и за игра и чрез тях да научим децата да познават и обичат българското още по-силно“.
В рамките на „Мегданската чаршия“ бяха представени и различни занаяти, сред които дърворезба, работа с естествена кожа и бродерия.
„Шевицата е най-българското нещо, което можем да пренесем от дома с нас в чужбина. Ориентирани сме към бродиране на български шевици и фолклорни елементи върху актуални за нашето време дрехи, така че темата за шевиците да бъде интересна и интегрирана в ежедневието ни“, разказа Емануила Александрова от Лондон, Великобритания, която стоеше зад щанд с бродирани дрехи и текстил.
Майстор-керамикът Иван Влаев, който заедно със своята съпруга представяше художествена керамика сподели: „Имаме над 30 години опит в керамичната обработка и над 300 публични изяви. Искаме чрез нашите изделия да оставим следа и българският бит и самобитност да бъдат популяризирани“.
Организаторите бяха настанили под шатрите пред Двореца на спорта и членове на Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина, които представиха пред участниците в събора дейността си, както и Филип Синапов, чиято кауза за създаване на интерактивна къща музей „Гърнатскине конаци“ е избрана като благотворителна инициатива на тазгодишното издание на събора.
Десетото издание на пътуващия събор „На мегдана на другата България“ бе официално открито на 6 юни 2025 г. (петък) в Лион, Франция.
Пътуващият събор „На мегдана на другата България“ води началото си от 2015 г., когато по покана на Българска танцова формация „От извора“ и под наслов „Герговденски игри“ в Лион се събират танцьори от 14 български танцови формации от шест европейски държави.
Година по-късно, през 2016 г., в Монпелие се организира второто издание на събора, домакин на което стават ръководителите и танцьорите от Ансамбъл „Луди-Млади“ с ръководител Ива Милкова.
Следващите издания са в Гандия, Испания (2017 г.), Милано, Италия (2018 г.), Ла Нусия, Испания (2019 г.), Верона, Италия (2020 г. – виртуално издание заради пандемията от КОВИД-19), Копенхаген, Дания (2022 г.), Прага, Чехия (2023 г.) и Палма де Майорка, Испания (2024 г.).
Настоящото, десето издание на събора „На мегдана на другата България“ се домакинства отново от Българска танцова формация „От извора“ в Лион, Франция.
Сред официалните гости на фолклорното събитие бяха генералният консул на България в Лион Надя Живкова-Ванева, заместник-кметът на Втори район на Лион Жан-Стефан Шайе, генералният директор на Българската телеграфна агенция Кирил Вълчев и председателят на Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина Радослава Недялкова.
Официалното откриване започна с приветствие от домакините в лицето на ръководителя на Българска танцова формация „От извора“ Анита Екенова и нейните танцьори.
„Добре дошли в града, където съборът „На мегдана на другата България“ се роди преди цели десет години. С моите „Изворчета“ сме изключително щастливи да ви посрещнем тук, в тази огромна зала, в Двореца на спорта. Каним ви да направим заедно десетото издание на събора „На мегдана на другата България“, с тези думи Анита Екенова приветства участниците и гостите на фолклорното събитие.
След официалното приветствие на ръководителя на танцова формация „От извора“ организаторите направиха чрез хумористичен етюд ретроспекция на миналите издания на събора, представиха предмети и символи, характерни за всеки един от предходните девет събора и споделиха, че се вълнуват, защото „съборът се връща обратно там, откъдето е тръгнал – в Лион“.
В ролята си на водещ Анита Екенова покани на сцената официалните гости и даде първо думата на генералния консул на България в Лион Надя Живкова-Ванева.
„Десет години не са просто кръгла дата. Те са знак, че сте устояли. Че имате корени – но и крила. И ако зад вас стои историята, то пред нас е бъдещето – и то изглежда пълно с музика, с ритъм и с още много танци. Благодарим на всеки клуб, на всеки хореограф, на всяко дете, което се учи на първите си стъпки в чуждата земя – но с българско сърце. Благодарим на организаторите, които с труд и обич създадоха този магичен мегдан. И благодарим на вас – публиката, че сте част от тази красива традиция, че пазите българщината, че я предавате на децата си. С вашето присъствие, с вашата енергия, с вашите песни, танци и усмивки, вие правите този събор не просто събитие, а истински празник на българския дух“, сподели в своето слово Надя Живкова-Ванева и допълни, че любовта към българския фолклор, носиите, танците и езика ни е най-яркото доказателство, че България живее навсякъде, където има хора с български сърца.
След официалните приветствия, началото на първата част от фолклорните изяви на сцена бе дадено с песента „Излеел е Дельо хайдутин“, в изпълнение на гайдаря Георги Душев и неговата майка – певицата Дияна Душева.
Както БТА писа, пътуващият събор „На мегдана на другата България“ води началото си от 2015 г., когато по покана на Българска танцова формация „От извора“ и под наслов „Герговденски игри“ в Лион се събират танцьори от 14 български танцови формации от шест европейски държави.
Година по-късно, през 2016 г., в Монпелие се организира второто издание на събора, домакин на което стават ръководителите и танцьорите от Ансамбъл „Луди-Млади“ с ръководител Ива Милкова.
Следващите издания са в Гандия, Испания (2017 г.), Милано, Италия (2018 г.), Ла Нусия, Испания (2019 г.), Верона, Италия (2020 г. – виртуално издание заради пандемията от Ковид-19), Копенхаген, Дания (2022 г.), Прага, Чехия (2023 г.) и Палма де Майорка, Испания (2024 г.).
Настоящото, десето издание на събора „На мегдана на другата България“ се домакинства отново от Българска танцова формация „От извора“ в Лион, Франция.
Гуна Иванова и Здравка Чимева се срешваха „На мегдана на другата България“ в Лион с още 100 фолклорни състава от цял свят
Гуна Иванова и Здравка Чимева се срешваха „На мегдана на другата България“ в Лион с още 100 фолклорни състава от цял свят
4ВЛАСТ
БТА