Официално беше открита благотворителната изложба с кауза в ОУ „Проф. Марин Дринов“ – Кюстендил!

Официално беше открита благотворителната изложба с кауза в ОУ „Проф. Марин Дринов“ – Кюстендил!

Официално беше открита благотворителната изложба с кауза в ОУ „Проф. Марин Дринов“ – Кюстендил!

Благотворителна кампания бе за набиране на средства за новия музей на Майстора.

Гости на събитието бяха председателят на Общински съвет – Кюстендил Димитър Велинов. Зам.-кметът на Община Кюстендил Бойко Клечков, директорът на Дирекция „Здравеопазване, образование, жилищна политика и транспорт“ към Община Кюстендил. Директорът на Художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора“ проф. Валентин Господинов, директорът на Регионална библиотека „Емануил Попдимитров“ – Кюстендил София Пейчева.


Инициативата стартира с огромен успех, а събитието се превърна в празник на благотворителността, духовността и детското творчество.
Само за по-малко от половин час, всички картини от изложбата бяха изкупени, а приходите ще бъдат дарени за закупуването на Яглевата къща в с. Шишковци.

Проф. Валентин Господинов, директор на художествената галерия, изрази възхищението си към децата и инициативата, като сподели, че самият той е завършил това училище и именно тук е започнал да рисува.


Той подчерта значимостта на Яглевата къща, в която Майстора е живял 8 години – най-плодотворният период в неговото творчество.


Галерията разполага с документ от 1962 г., в който е записано желанието на Майстора музей да бъде създаден именно в дома на В. Яглев.

Дългосрочната идея е в с. Шишковци да бъде изграден цял етно-културен комплекс, включващ: Сегашната къща-музей; ЖП гарата; Яглевата къща като етноцентър за ученици, студенти, пленери и културни събития.


На къщата ще бъде поставена паметна плоча с имената на всички дарители, и както каза проф. Господинов:
„Вие ще останете в историята! С вашия жест вписвате името на училището си в бъдещата история на Майстора.“

 

Благодарим на всички, които подкрепиха това вдъхновяващо начинание и допринесоха то да се превърне в още по-тържествено, вдъхновяващо, значимо и незабравимо!

 

Прекрасно допълнение към събитието беше и изпълнението на вокална група „Звънче“, както и поетичните рецитали на малките художници към собствените им творби.

По време на събитието се проведе и демонстрация на Клуба по Роботика Robo Drin, в която бяха показани роботи, които рисуват!

Скоро ще бъдат показани следващите картини, които също ще могат да бъдат закупени с благотворителна цел.

Видео на живо

Официално беше открита благотворителната изложба с кауза в ОУ „Проф. Марин Дринов“ – Кюстендил!




Вижте видеоканала ни:


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.