След априлските студове: В Кюстендилско прибират едва 10% от плодовете в региона

Доц. Илияна Кришкова, директор на Института по земеделие в Кюстендил

След априлските студове: В Кюстендилско прибират едва 10% от плодовете в региона.

В момента текат вторите проверки на пострадалите от измръзванията градини, съобщава Агри.БГ, цитирайки Института по земеделие- Кюстендил.

„Резултатите от измръзванията през април тази година за целия регион са около 100% за повечето места. В момента текат вторите проверки на насажденията.

Всички насаждения бяха обиколени и установени какви са повредите в тях. Сега има повторни огледи. Във всички тези огледи участват експерти от Общинска служба „Земеделие“.

Има представители и на Института по земеделие – Кюстендил. Очертава се да няма реколта в целия регион. На отделни места единични дървета са запазили плодове, което е много малко и е около 10% от продукцията, която се е получавала в региона“, разказа специално за Агри.БГ доц. Илияна Кришкова, директор на Института по земеделие в Кюстендил.

По думите на специалиста засегнати са не само черешите, а и другите овощни видове.

„Засегнати са повечето овощни култури – череши, вишни, сливи, ябълки, круши. При ябълките и крушите има единични плодове и може би ще има някаква реколта, докато при черешите няма да има нищо. В отделни райони, които са били на по-високи места, с по-късни сортове, като сорт „Регина“ може би ще има някаква продукция“, допълни още тя.

Доц. Илияна Кришкова заяви още, че в последните години в института в Кюстендил се работи именно в посока разработването на устойчиви на климатичните промени сортове плодни култури.

Подадени са заявления за измръзнали над 300 000 дка.

„Основната цел на селекцията е да произведе устойчиви сортове и от 10 години насам, откакто започнаха климатичните промени, това е една от целите ни – овощните видове да имат по-късен цъфтеж, за да могат да преодоляват късните пролетни мразове“, каза специалистът и допълни: „Един сорт се разработва дълго време, но ние имаме много хибриди, които изпитваме в нашия институт, и хибридите, като покажат такива качества, могат да бъдат предложени за сорт“, уточни доц. Кришкова.

Тази година е кризисна за производителите на плодове в цялата страна, тъй като след затоплянията през март сокодвижението при овошките беше активно и след последвалите изключително ниски температури в първата десетдневка на април т.г. стопаните регистрираха невиждани досега измръзвания по културите.

Проверките на заявените за пропаднали площи продължават./Агри.БГ

 

Видео на живо

След априлските студове: В Кюстендилско прибират едва 10% от плодовете в региона.




Вижте видеоканала ни:


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.