
Илия Златанов, „Изамет“, Дупница: Петьо Еврото и крадливи прокурори ми взеха асансьорния завод с фалшиви доскументи!

Софийският градски съд даде ход на делото за документна измама, което се води задочно срещу изчезналия бивш следовател Петьо Петров-Еврото. Потърпевши са собствениците на асансьорния завод в Дупница Илия и Явор Златанови с иззети огромни суми пари, злато и скъпи монети.
Според обвинението Петров е използвал осем фактури, на които бил придаден вид, че са издадени от германска фирма, както и договор за предоставяне на пари за отговорно пазене. На този договор бил придаден вид, че е подписан от Явор Златанов и че той е получил за отговорно пазене 650 000 евро от Димитър Ламбовски. Прокуратурата твърди, че с тези подправени документи Петьо Петров е получил 147 монети на обща стойност над 106 000 лева и едно златно еднокилограмово кюлче за близо 110 000 лева, собственост на Златанов, както и 550 000 евро на роднините му, като общата стойност на имуществото е оценена на над 1,3 милиона лева.
Днес съдия Мирослав Георгиев успя най-после да даде ход на процеса и той започна с разпити на бившата съпруга на Илия Златанов – Юлия Величкова, както и децата им Явор и Пролетина Златанови.
Пред съда Явор Златанов разказа, че проблемите на семейството му с Петьо Еврото започнали през 2019 г., след като баща му се обърнал за помощ към бившия следовател. Преди това пък баща и син Златанови развалили отношенията си, като това се случило през 2017 г. Тогава Илия Златанов обявил в началото на годината, че ще се пенсионира и ще се оттегли от семейната фирма „Изамет“. По думите на сина му пред съда, тогава всички приели с „огромна радост“ новината, но няколко месеца по-късно Илия Златанов решил да се върне в управлението на дружеството, без да уведомява никого, включително Явор, който го управлявал. Баща му заявил, че е решил да влезе в завода им в Дупница и той да се конкурира с другия завод, управляван от сина му. За целта било проведено „фиктивно общо събрание“, с което Явор Златанов бил отстранен от управлението на завода в Дупница. След разрива между баща и син Златанови, Илия Златанов започнал да пише и жалби срещу сина си до прокуратурата, но през 2018 година. Специализираната прокуратурата отказала да започне разследване, защото не установила данни за извършено престъпление. Година по-късно Илия Златанов се обърнал към Петьо Еврото.
„Тогава вече ми съсипаха здравето и ми взеха бизнеса тези крадливи прокурори, опитаха се да ме убият“, заяви днес пред съда Явор Златанов. Той разказа и как 30 души „нахлули“ в дома му и в този на майка му. Семейството имало наследени 38 кг златни монети, кюлчета и накити от бабата на Златанов, които били в банкови сейфове, а той лично купил и съхранявал в дома си няколко 5-доларови златни монети на над 100 години. Всички монети били иззети от властите.
„Не ме питаха откъде са, бяха дошли просто да грабят“, каза днес Златанов-син, след което отново разказа как е бил държан в ареста, докато е бил с опасност за живота заради нужда от хемодиализа, а в затвора направил и сепсис. Бизнесменът припомни и твърденията си за това как Петьо Еврото е пращал адвокати и свои представители, които трябвало да му обяснят, че няма да излезе жив от ареста, ако не прехвърли дяловете си във фирмата на посочено от него дружество. Посредниците му обяснявали, че тогавашният главен прокурор Иван Гешев е „назначен от Еврото“ и Златанов трябва да изпълнява, каквото му казват. Той първоначално не се съгласил, но след това му казали, че за наказание трябва да плати и 350 000 евро, които се давали на прокурори.
„Тези хора се изгавриха с моя живот. Избрах да остана жив и казах, че ще изпълня условията на Пепи Еврото“, обясни Златанов. Тогава той е бил принуден да се подпише, че се съгласява с увеличаване на капитала на „Изамет“, приема за съдружник близкия до Петьо Петров – Кристиян Христов, както и двамата с Илия Златанов вече да не са управители на „Изамет“, а управлението да поеме Христов. Подписването е станало в болница „Лозенец“, където Явор Златанов е бил откаран от ареста, за да му бъде извършена спешна хемодиализа и е подписал под заплаха за живота му.
Наскоро Върховният касационен съд реши окончателно, че Общо събрание за вземане на тези решения изобщо не се е случило и бизнесът на Златанови е бил незаконно иззет от кръга около Петров.
„Антикорупционен фонд“: Магистрати и мутри завземат асансьорния завод на Илия Златанов в Дупница