Жител на Благоевград бори шума с радикални мерки, Общината не прие нито една

Жител на Благоевград бори шума с радикални мерки

На всекиго се е случвало в неделната сутрин да се събуди заради бормашината на съседа. Или форсиращи мотори да го будят и сутрин, и вечер. Още по-неприятни са купоните в двора на съседа или от околен апартамент. Нарушаването на реда пък е пряко свързано с нивата на шум. Сред тях и кучешкият лай, макар че той трудно може да бъде възспрян.

Гражданин на Благоевград предложи радикални мерки за всички дразнители, ала наредби не позволяват подобни категорични ограничения.

На предстояща сесия на ОбС кметът Методи Байкушев предлага изменение на Наредбата за опазване на общинската собственост и обществения ред.

Проектът бе публикуван на сайта на Община Благоевград, като е даден 30-дневен срок на заинтересованите лица да правят предложения, становища, възражения и бележки. В предоставения срок са постъпили едно становище и две предложения от

Сдружението на хотелиерите, ресторантьорите и туроператорите – Благоевград, клон на БХРА; от Методи Илиев; от съветниците Ваня Кромбоа и Антония Сивикова, както и от Антоанета Богданова – председател  на ОбС.

От Сдружението са предложили да няма ограничение, което забранява музика и образуване на по-силни децибели след 22:00 ч. тъй като такова ограничение ще има само на територията на община Благоевград и по този начин ще бъдат поставени в неравностойно положение спрямо съседните общини, които ще се превърнат в предпочитано място за провеждане на събития. Не е прието при разглеждането му в комисия.

Методи Илиев пък е предложил цели 24 точки, но нито една от тях не е приета с мотив: „не се отнася до предложените с проекта на наредбата промени“. Те обаче описват детайлно проблемите на жителите, страдащи от високите децибели от купони, мотори, ремонтни дейности.

Предложенията на Илиев уреждат: да има в наредбата уреждане и на нивата на децибелите. В часовете за почивка – от 14:00 до 16:00 ч., както и нощно време – шумът да е до 45 децибела. Да се изготви и публикува шумова карта на града, в  която да  се определят различните допустими нива на шума за различните зони на Благоевград. Да се допълни, че се забраняват изцяло моторите.

Да се забранят изрично озвучаване от високоговорители, тонколони от частен двор.

Да се приравни започването на нощта да е от 23 часа със започване на лятото – 22 юни.

Да се забрани на хора под 21 години да карат МПС-та на територията на община Благоевград, или поне на под 18 години, с аргумент сигурност на населението.

Да се задължат велосипедисти и тротинеткаджии да могат да карат по пътищата само при носене на каска.

Да бъдат създадени „защитени пространства“ около училища, болници, детски градини. Да се добави в чл. 7 на Наредбата, че продажбата на тютюн, алкохол и стимулиращи напитки е забранено да се продава до 200 метра от учебно заведение, детски градини, болници.

Да се добави в Наредбата за шума от лаене на домашни кучета от двор или тераса е нарушение.

Да се създаде регистър на домашните кучета, в който на всяко куче да се измери колко децибела му е лаят.

Да се изготви Правилник за прилагане на Наредбата относно вдигането на шум от МПС­ та и недобросъвестни граждани, викащи, вървейки или докато седят на пейки или дървени беседки.

Да се забрани слушане на музика от коли.

Да се забрани продажба пиротехника и бомби. Да се забрани изцяло продажбата им, а не само използването им.

Да се забрани вдигане на шум от климатици, на се забрани шума при работни дейности, шума от рязането с трион, да не се изграждат ламаринени покрови.

Да се забранят мигащите реклами, ако не са забранени.

Да се проведе рекламна кампания във facebook с публикации да се спазват часовете 14:00-16:00, да не се работи, да се почива тогава. Също да се внимава вечерно и нощно време да не се вдига шум повече от 45 децибела.

Илиев предлага още да се закупят децибеломери на общинските служители по охрана. Да се осигури дежурна група на общинската охрана след 22:00, а вече и след 23:00 часа, т. е. поне до 24:00 ч. Да не се забранява движението на каруците в град Благоевград.

Ето какво предлага Байкушев за да бъде осигурен общественият ред.

При регламентирано работно време след 22,00 часа да вземат необходимите мерки за недопускане на нарушения на обществения ред в заведенията, да не допускат надвишения капацитет на увеселителните заведения и такива за обществено хранене, нарушаване на нормативно определените нива за шум, както и паркирането на автомобили пред изхода им.

При нарушение се налага глоба от 300 до 500 лева и ограничаване на работното време на обекта за срок от 1 до 3 месеца със заповед на кмета на Община Благоевград.

При повторно нарушение се налага глоба от 500 лева и отмяна на заповедта за удължено работно време със заповед на кмета на Община Благоевград.

По изключение, заведенията за хранене и развлечения, които не се помещават в жилищни сгради, могат да работят с удължено или непрекъснато работно време.

Каруците пък трябва да отговаря на изискванията – да имат два бели или жълти светлоотразителя отпред, два червени светлоотразителя отзад, а при движение през нощта и при намалена видимост – отзад вляво светещо тяло, излъчващо бяла или жълта добре различима светлина, както и престилка за животинските отпадъци.

Регистрацията каруци се извършва въз основа на писмена молба, подадена от собственика до кмета на Община Благоевград, кмета или кметския наместник на населеното място.

Забранява се движението на пътни превозни средства с животинска тяга по всички булеварди и главни улици на града, по ул. „Трети март“ – от началото до кръстовището с ул. „Стефан Стамболов“, ул. „Александър Стамболийски“, ул. „Даме  Груев“,  ул. „14-ти полк“,  ул. „Иван  Михайлов“, ул. „Славянска“ – от разклонението с ул. „Ветрен“, ул. „Христо Силянов“, ул. „Христо Чернопеев“, ул. „Сава Михайлов“, ул. „Аргир Манасиев“, ул. „Катина и Никола Хайдукови“ и ул. „Димитър Йосифов“.




Вижте видеоканала ни:


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.