122 млн. евро по Фонда за справедлив преход за област Кюстендил! Кметът инж. Атанасов: Виждаме лодката и искаме да се качим!

Кметът инж. Огнян Атанасов © ECONOMIC.BG / Мирела Вавова

122 млн. евро по Фонда за справедлив преход за област Кюстендил! Кметът инж. Атанасов: Виждаме лодката и искаме да се качим!

„Кюстендил върви по пътя на справедливия преход.
С фокус върху местния бизнес, запазване на кадри и създаване на алтернативна заетост“. Това каза кметът на града инж. Огнян Атанасов. Той е на мнение, че преходът може да е справедлив.

За разлика от други региони, вълната на прехода е ударила Кюстендил преди около 8 – 10 години, когато голяма част от мините са били закрити. Последиците са били видими – масово изселване, безработица, кервани от коли, напускащи града в посока София.

Бяхме буквално хвърлени в дълбокото без никаква помощ“, припомни кметът на града инж. Огнян Атанасов по време на откриването на Международната конференция „Справедлив преход в Кюстендил“.

Форумът, съфинансиран от Европейския съюз, се организира от „Бранд Медия България“ в партньорство с Община Кюстендил, „Електрохолд България“ и ТЕЦ „Бобов дол“.

В контекста на трансформацията кметът вижда и шанс. Според него именно трудният опит на Кюстендил може да се превърне в предимство. „За нас е изключително важно да получим адекватна информация от хора, които вече са преминали през справедлив преход, за да можем и ние да направим информиран избор“, заяви той.

Регионът вече предприема конкретни действия. Една от основните цели е създаването на индустриална зона, която да привлече инвестиции и да отвори нови работни места. Атанасов посочи, че на среща, посветена на една от процедурите – за подкрепа на микро-, малки и средни предприятия – са се включили над 200 компании.

Ако част от тях спечелят с проекти, ще открият добре платени работни места на територията на областта“, подчерта той.

Ключовата дума в стратегията на Кюстендил е „реалистичност“. Кметът настоява, че затварянето на въглищните мощности не бива да се случва прибързано. „Трябва да се запазят работни места, да се преквалифицират кадри в дейности, близки до настоящата им професия. Човек от минната индустрия трудно може да стане IT специалист, но може да е отличен специалист по поддръжка на ВЕИ съоръжения“, обясни Атанасов.

Обучението също е сред приоритетите. „Привърженик съм на това хората да бъдат обучавани в самите компании – от добри практици и теоретици. Така знанията се усвояват най-добре“, каза още той. По думите му добре подготвеното преминаване през прехода е от съществено значение.

Колкото по-добра е подготовката, толкова по-малко ще е кръвта в боя.“

Атанасов очаква и опит от чужбина, който да бъде адаптиран към българската реалност: „Трябва да го направим съобразно нашата действителност.“

В заключение, кметът ясно подчерта, че Кюстендил вече е преминал през най-тежката част от процеса. „Смятам, че от трите засегнати области най-тежко ще е в Стара Загора, защото вълната още не ги е ударила. Нас вече ни удари и бяхме хвърлени в дълбокото без спасителен пояс. Ние вече виждаме лодката, на която можем да се качим, и вярвам, че ако действаме разумно, можем да преминем през този процес по правилния начин.“

Декарбонизацията не е просто екологична, а икономическа тема. С тези думи Нено Ненов, икономически съветник в Представителството на Европейската комисия в България, постави фокус върху същината на прехода в регионите, засегнати от затварянето на въглищни мощности. По време на Международната конференция „Справедлив преход в Кюстендил“ той очерта реалните механизми и отговорности, които стоят зад процеса, който е изключително динамичен.

Според Ненов трансформацията на енергийните модели изисква прагматичен подход, при който инвестициите, технологиите и бизнес логиката излизат на преден план. Един от най-важните изводи, които Ненов направи, е свързан със съотношението между производството и заетостта. „През последните 10 години производството на електроенергия от въглища се е увеличило, но заетостта в сектора е намаляла с 30%. Това показва, че технологиите не означават автоматично повече работни места – нужна е подготовка“, каза той.

Като конкретен пример за успешен преход той посочи румънския град Петрила, където шведска компания е инвестирала 10 млн. евро в завод за технологии във възобновяемата енергия, като 7 млн. от тях идват от Фонда за справедлив преход.
Без Фонда тази инвестиция вероятно нямаше да се случи“, допълни Ненов.
Първоначално са назначени 60 души, като плановете предвиждат разширение до 150 служители.

Според него същият потенциал има и Кюстендил. Областта разполага със 122 млн. евро по Фонда за справедлив преход, а някои от проектите вече са в ход.

Видео на живо

122 млн. евро по Фонда за справедлив преход за област Кюстендил! Кметът инж. Атанасов: Виждаме лодката и искаме да се качим!




Вижте видеоканала ни:


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.