С тържествена служба и агнешки курбан жителите на с. Блажиево почетоха храмовия празник на черквата си „Свети Георги“!

С тържествена служба и агнешки курбан жителите на с. Блажиево почетоха храмовия празник на черквата си „Свети Георги“!

С тържествена служба и агнешки курбан жителите на с. Блажиево почетоха храмовия празник на черквата си „Свети Георги“!

Кметът на Блажиево Пламен Караканов, бизнесменът Валентин Долев и съпругата му Александра

А свети Георги изпрати на блажиевци ясно и хубаво време за църковната служба и раздаването на курбана за здраве. По време на службата облаци се смениха със слънце над двора и купола на храма което провокира доволство и благодарност към светеца от жителите на селото ,които почувстваха в сърцата си, че Блажиево и блажиевци са блажени.

Стотици миряни се черкуваха за здраве в село Блажиево на Гергьовден в най-голямата черква на свети Георги в Българския Иерусалим-Бобошево. Блажиево е най- голямото по жители и население село на Община Бобошево. Селото е разположено на брега на река Джерман и е с плодородни нивя и градини и най-многобройните орехови дървета в цялата Община Бобошево. През селото преминава и блажиевската река Верница, която влива кристално чистите си води в река Джерман.

От ранно сутринта на Гергьовден, по традиция както всяка година на празника започнаха приготовленията за курбана в двора на храма „Свети Георги Победоносец “ в Блажиево. Пъргавият блажиевски кмет Пламен Караканов с готвача на курбана Йордан Кадийски и млади мъже доброволци от селото успяха да приготвят най-вкусния курбан за здраве в бобошевско. А жените от Блажиево омесиха близо 20 богородични питки, които наредиха на трапеза пред входа на черквата с иконата на „Свети Георги -победоносец“ за храмовия празник.

Празникът в двора на храма започна с тържествена служба водена от уважавания свещеник отец Добри Добрев. Отец Добри отслужи тържествен водосвет за здраве и освети богородичните питки курбана за здраве. По традиция курбанът в Блажиево се приготвя в огромни военни баки наследство на селото от войните. И хората си нареждат кофички те и др. съдове в кръг около казаните с курбана ,като готвача Йордан Кадийски и помощници разливаха на а всички по равно от вкусния курбан. Над 90 семейства от Блажиево и др гости на празника си взеха от осветената храна за в къщи, където ги чакаха трапези с печени агнета и много гости, предимно роднини и приятели.

Блажиевският кмет Пламен Караканов, който бе избран от своите съселяни с голямо доверие за трети мандат кмет сподели.
„Гергьовден в Блажиево е един от най-големите и почитани празници на нашето село. Имаме и много именници ,които празнуват имен ден. По традиция празника на най-голямата ни черква се пренася от храма във всеки блажиевски дом. Хората в Блажиево сме много гостоприемни и на празника почти всички семейства се събират на трапеза с близките си роднини от съседни градове и села и от други места. Гергьовден за Блажиево е не само национален празник ,празникът на блажиевския храм е празник на всеки блажиевски дом. Това е силна месна традиция, която се предава от поколение на поколение в Блажиево ,от стари на млади. И се гордеем с тази традиция, че пренасяме празника на храма ,който е дом на нашата православна вяра в домовете си. На трапезите се поднася и печено агне, но празника по неписано правило винаги започва с осветения курбан за здраве на семейството приготвен в двора на храма.
Майсторът на курбана в Блажиево Йордан Кадийски е трето поколение готвач на блажиевските курбани от своето семейство. Пет агнета, наречени за блажиевския курбан дариха Йордан Кадийски ,Георги Иванов и Гинка Кочева.

Иконата на свети Георги в черквата на Блажиево и на света Богородица до нея вярващите отрупаха с цветя и дарове. Смята се, че на празника си и нощта преди него иконата на светеца върши чудеса и изпълнява съкровени молитви на вярващите.

Дени Милева

Видео на живо

С тържествена служба и агнешки курбан жителите на с. Блажиево почетоха храмовия празник на черквата си „Свети Георги“!




Вижте видеоканала ни:


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.