Хората от с. Пирин: сами се справяме с трудностите, малко тъгуваме за миналото…
В село Пирин срещнах хора със силен дух, хора открити и усмихнати. Тук те се справят сами с трудностите, борят се за по- нормален живот и по- малко тъгуват за миналото.
Темата за ръста на цените отново е на дневен ред не само в София, но и в малкото селце.
„Първо покрай отмяната на нулевата ставка на ДДС за хляба и брашното от 1 януари – мярката беше временна заради кризата покрай коронавируса, когато не намали цените, но отмяната ѝ ги повиши. После и в България дойде призивът за “Бойкот на супермаркетите” на 13 февруари – протестна акция, подобна на тези в други балкански страни, които започнаха в края на януари.“ – коментира баба Видка с приятелките си на уличната пейка.
В последните дни “БСП – Обединена левица” и “ДПС – Ново начало” поискаха държавата да въведе таван на надценки и цени.
„Партиите не са единодушни по въпроса. ГЕРБ-СДС, които управляват с БСП, както и “Продължаваме промяната – Демократична България” се противопоставиха на тези предложения и поискаха по-строг контрол от регулаторите. Но само си лаят, ефект – нула. сега чакаме пощата да стане Хранителен магазин, какли ли ще се случи.“ – чудят се бабите.
Най-важното, което тези политици трябва да знаят е, че от всички домакински разходи, тези за хранителни продукти са скочили най-много, особено от 2020 г. насам, а пенсиите са мижави, по 500 лв., така не може! – отсече баба Тинка.
Хубост, хармония, природа, щастие, празник за сетивата – това са думите, с които можем да опишем село Пирин, община Гоце Делчев. За щастие народът е бил доста по-многословен, та пиринския фолклор изобилства от истории и легенди, че да се обогати представата ни за това невероятно райско кътче.
В санданското село Пирин, намиращо се под връх „Ореляк“ от уста на уста се предава легендата за създаването му. Тя гласи, че на времето две майки са убили и осакатили дъщерите си, за да не ги вземе змеят за невести. Змейовете се спускали от пиринския връх „Ореляк“, грабвали невестите, завеждали ги в пещерите, където ги оплождали, за да родят от тях деца с крила. За змейовите легенди има и песен, тази за мома Стана, която била грабната от хорото, завлечена в пещерите под селото. Там тя родила от змея син, нарекли го Гинчо. Гинчовият род и до сега има потомци в селото.
Легендата за Рила и Пирин
Малкото селце, запазило се и съществуващо извън времето, най-вече заради недокоснатата и непроменена от десетки години своя автентична атмосфера. Село Пирин в едноименната планина се намира на около 3 километра вляво от пътя Катунци-Попови ливади – Гоце Делчев. Долу край реката са разположени стари къщи, някои от тях полуразпаднали се, но почти всичките са във формата на кръст. Между наблъсканите една в друга къщи заради малкото място, има тесни улички, в някои от тях двама души едва се разминават. От къщите нагоре започват стръмните брегове на дерето. По тях са разположени плевни за сено.
Село Пирин е един от големите центрове на средновековната черна металургия в Мървашко. В землището му е имало 11 пещи (пехци) и 5 самокова. Последният самоков просъществувал до 1896 година. В селото са работели около 30 ковачници (кузни) за подкови, клинци, пирони, земеделски сечива и други. Получени произведения се разнасяли главно по пазарите в Серско.
През XIX век село Пирин е едно от големите планински села в Демирхисарската каза. В „Етнография на вилаетите Адрианопол, Монастир и Салоника“, издадена в Константинопол в 1878 година и отразяваща статистиката на мъжкото население от 1873 година, в село Пирин са отбелязани 120 домакинства с 410 жители българи. Църквата „Свети Никола“ е от 1885 година. През 1891 година Георги Стрезов пише за селото: „Пирин, 2 часа от Храсна; при двата бряга на Бистрица. почва само планиниска, която образува долище от двете паралелни била на Пирин. Дърводелци, въгляре и железари; има 2 самокова; рудата се докарва от Тарлин и Крушово. От жито става само ръж и овес. Път стръмен и опасен. В църквата четат гръцки. Училище няма. 90 къщи.“




Хората от с. Пирин: Сами се справяме с трудностите, храната е скъпа, така не може!