В овощната градина на България- Кюстендилско, да обявяват частично бедствено положение заради ледените дни и унищожените насаждения!
Поредицата студени сутрини, когато температурите през април спаднаха до ужасяващите -8 градуса и нанесените щети по овошките, кметът на Кюстендил инж. Огнян Атанасов инициира среща между земеделските производители и институциите. Тя се проведе днес в заседателната зала на общината. Над 100 бяха дошли да чуят разяснения по темата и да зададат своите въпроси. И най- важното какви са възможностите за компенсиране на щетите по земеделските култури.
Обявяват частично бедствено положение на територията на област Кюстендил след минусовите температури, които нанесоха сериозни щети върху овошките в региона. Това стана ясно след проведената днес среща, инициирана от кмета на Община Кюстендил инж. Огнян Атанасов. В дискусията взеха участие още областният управител инж. Александър Пандурски. Директорът на Областна дирекция по земеделие Йордан Домозетов. Директорът на НИМХ – филиал Кюстендил Евгени Стоянов и директорът на Областна дирекция Кюстендил на Държавен фонд „Земеделие“ Иван Кьосев.

„Информацията, която достигна до мен е, че застрахователите отказват да изплатят обезщетение за настъпилите вреди, поради това, че събитието е настъпило преди 20 април. Поради тази причина разчитаме на обезщетения от страна на държавата. Самият факт, че в залата има толкова много земеделски производители показва, че пострадалите са много и бедствието ще бъде огромна щета за община Кюстендил. При по-дребните земеделски производители е въпрос на препитание, а при по-едрите въпрос на оцеляване на бизнеса. Общината няма други лостове, освен да играе ролята на медиатор и съм благодарен на държавните институции, че веднага се отзоваха“, обяви в началото на срещата кметът инж. Огнян Атанасов.
Йордан Домозетов заяви, че заявленията за причинени щети се подават в общинските служби по земеделие и на територията, където се намират насажденията. „Заявлението е по образец и колегите ще ви помогнат. Необходимо е към тях да се представят и карти от изчертаванията. Заявленията се подават в срок до 10 работни дни от настъпването на бедствието, така че имате време, огледайте внимателно какви поражения имате“, каза Домозетов.
„В рамките на два последователни дни имаше неблагоприятни атмосферни явления – на 8 и 9 април, когато бяха регистрирани ниски температури и се образува слана. Нашата информация е, че в цялата Кюстендилска област е имало слани, а щетите са тотални. Най-удачно е с едно общо искане от Областна дирекция „Земеделие“ зададения период да предоставим информация,която да послужи пред застрахователите за изплащане на обезщетения. Още от днес можем да издадем тази справка“, обясни и директорът на НИМХ – Кюстендил, Евгени Стоянов.

По време на срещата беше предложено и да бъде сформирана работна група, която ще представлява земеделските производители в Министерството по земеделие и храните. След направени предложения в нея влизат представители на едрите, средните и дребните земеделски производители, съответно Иван Лудачки, Мартин Йорданов, Бисер Павлов. В работната група влизат също доц. Илияна Кришкова, директор на Института по земеделие и проф. д-р Димитър Домозетов, дългогодишен директор на Института по земеделие в Кюстендил/.
Именно от проф. Домозетов дойде и предложението за обявяване на частично бедствено положение в Кюстендилско.
„Цяла България пострада, но ние сме различен район и тук трябва да се подходи малко по-различно. Тези овощари трябва да бъдат обезщетени, защото те ще загинат. Ето защо много добре каза кметът още от самото начало, че това е бедствие. Щом е бедствие, дайте да го обявим като такова. Тогава ще дойде комисия и тя ще провери това бедствие на какво ниво е и как ще спасим тези хора. Не е въпросът да спасим само насажденията, трябва да спасим хората, което е много по-важно. Затова ние предлагаме на кмета да издаде заповед за частично бедствие само за овощарството, за да можем да предизвикаме комисия“, обясни проф. д-р Димитър Домозетов.
В крайна сметка след направеното предложение кметът инж. Атанасов обяви, че поема ангажимента в рамките на 7 дни, заедно с областния управител инж. Пандурски, да обявят частично бедствено положение.
Срещата продължи с въпроси от страна на земеделските производители, на които отговориха представителите на институциите в областта.
В овощната градина на България- Кюстендилско, да обявяват частично бедствено положение заради ледените дни и унищожените насаждения!