Диета с леща за излишни килограми, добър холестерол, фибри, магнезии, желязо и всичко!

Диета с леща за излишни килограми, добър холестерол, фибри, магнезии, желязо и всичко!
Диета с леща за излишни килограми, добър холестерол, фибри, магнезии, желязо и всичко!

Диета с леща за излишни килограми, добър холестерол, фибри, магнезии, желязо и всичко!

Малките зрънца на лещата имат чудесни хранителни ползи, от които можем да се възползваме. Често се включва и в Средиземноморското меню. Засища, но не ни носи излишни калории или мазнини. Защо да похапваме по-често представителката на семейство Бобови и какво я прави истинска звезда от това голямо семейство?

Хранителна стойност на лещата
Какво откриваме в малките кафяви зърна?
Много добър източник е на фибри, които подобряват „добрия“ холестерол. Благодарение на фибрите, които се съдържат в лещата, тя не позволява нивото на кръвната захар рязко да се увеличи след хранене, което се случва при консумация на много други храни. Лещата ни снабдява с протеини, без да ни претоварва с мазнини, и една купичка варена леща съдържа едва 230 ккал – идеална порция при отслабване.

Съдържа още:
Цинк
Калий
Витамин В6
Витамин В1
Желязо
Истинска бомба от фибри!
Лещата се нарежда на едно от челните места сред продуктите, които съдържат фибри. Тя съдържа и от двата вида – разтворими и неразтворими. Приемането на двата вида фибри е важно за поддържането в добро състояние на храносмилателната система, нивата на добрия холестерол и нивото на кръвната захар. При заболявания като инсулинова резистентност, хипоглекимия, диабет представителите на Бобови могат да помогнат в стабилизирането на нивото на кръвната захар. Освен това тя ни дава стабилна енергия от бавни въглехидрати.

Лещата – за сърцето
С какво е полезна лещата за сърцето:

Високо съдържание на фолати. Фолатите помагат за намаляване на нивото на хомоцистеин – аминокиселина, която е междинен продукт в обмяната на веществата. Когато фолатите са наблизо, хомоцистеинтът се превръща в цистеин или метионин, които са доброкачествени. Важно е това превръщане да се осъществи, тъй като хомоцистеинът уврежда стените на артериите.
Високо съдържание на магнезий. Когато даваме достатъчно магнезий на тялото, стените на артерии и вени могат да се релаксират, което увеличава издръжливостта, подобрява потока на кислород и хранителни вещества през тялото.
Съдържание на желязо
Лещата е отличен източник на желязо, което, заедно с бавните въглехидрати, които ни дава тя, отлично повишава енергийните ни нива. За разлика от червеното месо, което е друг източник на желязо, лещата не съдържа мазнини и излишни калории. Това я прави чест участник в различни видове диети. Желязото е важен компонент от ензими, катализиращи производството на енергия. При спад на нивото спада и дееспособността ни. Освен това желязото участва в състава на хемоглобина, който транспортира кислород от белите дробове до клетките на цялото тяло – особено важно е по време на физическа активност (тренировка) мускулите да са снабдени с достатъчно кислород. Завишена нужда от желязо имат жените, подрастващите и възрастните.

Бобовите са част от Палео диетата
Лещата със своето латинско наименование Lens ensculenta се консумира от дълбока древност и е едно от първите растения, което е култивирано. Вярва се, че за първи път е отглеждана в Централна Азия. Консумирането й още в стари времена прави лещата част от Палео диетата, която ни връща назад към храненето на предците ни.

Как да приготвяме леща най-здравословно?
Днес познаваме различни видове леща – кафява, зелена, черна, жълта, червена. Кафявата и зелената са по-твърди, докато другите видове при готвене стават по-кремообразни и меки. Не е необходимо да накисваме лещата във вода деня преди готвенето й. Варенето на лещата наподобява варенето на ориз. 1 чаена чаша леща се смесва с 3 чаени чаши вода. Най-добрият вариант е да добавим предварително измитата леща към вече вряла вода. Зелената и кафявата изискват 30 минути варене, докато червените видове – 20. Лещата обаче можем да приготвяме не само като супа, а да експериментираме, за да я включваме по-често в менюто си (препоръчително веднъж в седмицата). Ето и една идея за салата с леща.

Салата от леща и зеленчуци:

  • леща – 100 г

  • краставици – 1 бр.

  • моркови – 1 бр.

  • чушки – 1 бр. люта

  • магданоз

  • чесън – 2 бр. ск.

  • горчица – 1 ч.л.

  • зехтин – 1 с.л.

  • лимонов сок – 2 с.л.

  • авокадо

  • горчица

  • варени яйца

Отцежда се и се поставя в купа.

Краставицата и моркова се нарязват на ситно или се настъргват на ренде на малки кубчета. Лютата чушка се нарязва на ситно.

В купа се смесват зеленчуците и лещата.

Прибавя се нарязания на ситно магданоз.

Приготвя се дресинг в малко бурканче от зехтин, лимонов сок, горчица и счукан чесън.

След прибавяне на продуктите бурканчето се затваря с капаче и се раздрусва, за да се смесят съставките. Готовият дресинг се разбърква със салатата от леща.

При сервиране отново се поръсва с магданоз.

Леща като земеделска култура била известна още по времето на Римската империя. За римската империя историците казват: „Волята и беше желязна, дисциплината ѝ беше желязна, здравето на восъката беше жеелязно…“ Учените предполагат, че една от основните причини е била високата консумация и производство на леща.

Германците в древността използвали лещата като празнична храна, защото те я внасяли и цената й била висока.

Англичаните и днес ядат големи количества леща, особено по време на пости.

В България по-голям е култът към зрелия фасул, защото лещата навлиза у нас доста по-късно.

Диета с леща за излишни килограми, добър холестерол, фибри, магнезии, желязо и всичко!




Вижте видеоканала ни:


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.