Тачев, Златарски и Геров ядоха боб и риба в църква на Бобошево, отец Георги: Молете се за царе и за всички, които са високопоставени и не се смущавайте от войни!
Десетки жители и гости на Бобошево се събраха в храм “ Св. Тодор“ в Бобошево, за да празнуват заедно.
„Толкова е хубаво, слънцето изгря, стопли деня и сърцата ни, като че Бог слезе на Тодоров ден в Българския Ерусалим – Бобошево. Тук всички сме християни. Има хора на вярата, не просто вярващи! Хубаво е да се събираме заедно, да се молим един за друг, но преди всички за управниците, да не се подлъгват по гнусно печалбарство, да не се изкушават, а да са сериозни и стабилни в постъпките си и да следват казаното от Господ. Ето, и те идват, това е кметът Стефан Тачев, до него е Николай Златарски и зам.- кметът Миланчо Геров. Апостол Павел ни пише: „И тъй, увещавам, преди всичко, да отправяте молби, молитви, прошения, благодарения за всичките човеци, за царе и за всички, които са високопоставени, за да поминем тих и спокоен живот в пълно благочестие и сериозност. Това е добро и благоприятно пред Бога, нашия Спасител, Който иска да се спасят всичките човеци и да достигнат до познание на истината.“
На Тодоров ден божествена светлина огря купола на каменната императорска черква Св. Тодор“ в Бобошево. Това е знак от Бога. Бог пази България, не се плашете от войните!“ – каза отец Георги и отслужи тържествена служба на Тодоров ден пред входа на храма бобошевския свещеник отец Георги. Той освети и постен боб курбан за здраве и печена риба за празника. Сред миряните дошли да почетат храмовия празник на черквата, която е паметник на културата с национално значение бяха кметът на Община Бобошево Стефан Тачев, заместника му Миланчо Геров и депутата Николай Златарски.
След службата миряни заснеха как лъчиста синя светлина прониква през купола на храма, минава през иконата на свети Тодор Стратилат и отива при олтара на храма.
“Св. Тодор“ в Бобошево е една от най-старите черкви на Балканския полуостров. По мнение на Дора Панайотова каменният храм е вдигнат в началото на 11- ти век преди първия кръстоносен поход.
„Бобошевският храм „Св. Тодор“ е най-ценната черква в Югозападна България и е единствената в България с кръстообразна форма. За съжаление безценните стенописи в чудотворния храм, сред които и Рождество Христово са силно повредени.“ – каза кметът Стефан Тачев.
От незапомнени времена миряни от Бобошево и пътуващи почитат храмовия празник на черквата „свети Тодор“ в Бобошево. На Тодоров ден всяка година от както се помни е и Стоян Петков със семейството си. Стоян заедно с майстора на бобошевските курбани Георги Страшников си разказваха легенди, тайни и загадки за каменния императорски храм на свети Тодор, вдигнат върху възвишение на метри над древния римски път за Пауталия на брега на река Струма. Църквата е градена от камък, а куполът и свода са от тухли, измазани през ред, което му придава декоративна украса, подеха да разказват по време на празника Стоян Петков, Георги Страшников със организатора на курбана Васил Кулинов и жените доброволки за приготвянето на курбана.
„Черквата Св. Тодор“ е на 2 км северно от Бобошево в местността „Селище“ и не случайно е точно под „Градището“ – римско селище със каменни зидове, над което се издига огромен камък с кръст в близост до тракийска надгробна могила. Кръст издълбан има и в лявата долна част в храма. А плочи от тракийски некропол служат за вход на храма. Това не е случайно. Възможно е и да има мощи на светец в храма.“ – каза Стоян Петков.
Прегърнал сина си майсторът на курбани по призвание в Бобошево Георги Страшников разказа пред миряните древна легенда свързана с черквата свети Тодор:
„Легенда говори, как през турското робство красива местна девойка побягнала от турците да не се потурчи в храма да се помоли за спасение. Коленичала на прага девойката и се прекръстила за последно и после като риба преплувала през река Струма, изкачила като сърна най- високата скала срещу черквата и от там политнала като птица към буйните води на реката. При падането във водата турците видели как цялата поляна до лобното й място се оплискала с вода и изпълнила с красиви божествени цветя. Изплашили се турците от божието чудо и турски крак повече не стъпил на това място. А цветята всяко лято никнат и цъфтят на поляната сини, червени и жълти като очите и кръвта на девойката и златното слънце над Бобошево.“
Миряни, дошли на празника се обърнаха към кмета на Бобошево Стефан Тачев с молба Община Бобошево да се обърне към Министерство на Културата за помощ опазване на храм „Свети Тодор “ и другите културните паметници в Бобошево.
„За ремонт „плачат“ и многото параклиси и черкви и др. свети меса. Необходимо е осигуряване на видеонаблюдение и закупуването на дрон за опазване от набезите на иманяри, които не спират и досега.“ – категорични бяха Стоян Петков и Георги Страшников със организатора на курбана Васил Кулинов.
Със съдействието на Община Бобошево, фондация „Природните Чудеса на България“ и доброволци ще бъде организирана експедиция до „Градището“- тракийската могила и черквата “Свети Тодор“ в следващите седмици.
Тачев, Златарски и Геров ядоха боб и риба в църква на Бобошево, отец Георги: Молете се за царе и за всички, които са високопоставени и не се смущавайте от войни!