Самоволно и еднолично управителят на общинската болница д-р Стефан Николов е преместил администрацията в Транспортна болница. Както е известно, тя се помещаваше в базата във Военна болница, намираща се в центъра на града. Любопитното е, че и към днешна дата промяната не е отразена в Търговския регистър. Посоченият адрес на управление е все още ул. „Свети Георги“ 2.
„Кой позволи на д-р Стефан Николов да премести администрацията, без решение на собственика- Общински съвет Дупница? Д-р Николов не си е направил труда да свика Общо събрание, на което по закон трябва да се вземе решение за това. Сега неговия кабинет, този на директора по медицинската дейност д-р Крум Бонев, на административния директор, гл. счетоводител, личен състав и т.н. са на втория етаж в Транспортна болница. На етажа беше направен ремонт. Кабинетите са напълно обновени. Снабдени са с парно и всички екстри. Това ли е първата крачка към закриването на Военна болница, а в последствие и на цялата болница?“, коментират от екипа на лечебното заведение.
Както сме писали, ремонтът на новите кабинети беше възложен след обществена поръчка на фирма „Й.Н.Г.-74“, регистрирана в село Крайници с управител Йордан Галилейски. Договорът на стойност 78 861,70 лв. с ДДС е подписан на 2 октомври миналата година.
Още щом стана ясно, че се планира преместване на администрацията, беше повдигната темата, че има апетити към базата на Военна болница. Темата беше коментирана на заседание на ОбС, като коментар направи и кметът Първан Дангов.
„Местните политици закриха с радост ВиК, сега тихомълком закриват и болницата. Какво удовлетворение им носи това? Големите заплати, или мечтата, че ще си поделят по братски базата на военна болница?“, питат дупничани.
Известно е, че в базата във Военна болница се помещава и Хирургия, където само на хартия има операции. Завеждащият д-р Бойко Полянов всеки момент излиза в пенсия и голяма изглежда вероятността отделението да приключи дейност и на книга.
Там също е Родилно отделение, където раждания има от дъжд на вятър, а покривът тече от 3-4 години въпреки направените три ремонт. Отделението също съществува формално, големият въпрос е какво прави персоналът, начело с Борис Кръстев? Ортопедията вече е в историята. Работи лабораторията, открита през ковид пандемията.
„Защото нашите управници не почерпят опит от съседни общини? В болницата няма нито едно назначение на млади специалисти. От 4 месеца Кардиология в Транспортна болница е разбита и подготвена уж за ремонт и той не тръгва. Помещенията са потънали в прах.
Ръководството и общината не полагат никакви усилия за печелене на програми, по които може да се правят ремонти. Редица отделения бяха ремонтирани в болницата в Самоков с пари от Европа.
В МБАЛ „Иван Скендерски“ в Гоце Делчев с подкрепата на общината привличат специализанти. Докато учат, от общината им плащат издръжка, а после те специализират в лечебното заведение.
И болницата в Кюстендил съвместно с общината също обяви подобна инициатива преди около месец.
А в община Сандански започна строителството на чисто нова болница. В Сандански се предоставят безплатно общински жилища, за да привличат лекари. Така д-р Коларов от Дупница замина към южната община.
Питаме се къде е печалбата, която от няколко години обявява общинската болница в Дупница? За последните години сумата е 3 млн.лв.? В какво са вложени тези средства? Защо се налага да се прави дарителска кампания за ремонта на Детско отделение при това положение?“, са част от въпросите на дупничани, на които отказва да отговори както д-р Стефан Николов, така и и председателят на ОбС Костадин Костадинов.
На своя глава д-р Ст. Николов прехвърли болничната администрация в Транспортна болница в Дупница, дупничани: Иде ли краят на Хирургия с пенсията на д-р Полянов?