Храм „Св. Илия“ в трънското село Горочевци се нуждае от спешен ремонт.
От спешен ремонт се нуждае храм „Св. Илия“ в трънското село Горочевци. Това съобщава на страницата на ФБ с. Горочевци, община Трън Румен Стоянов. Той заедно с още няколко местни жители са подели дарителска кампания по набиране на средства за възстановяването на молитвения дом.
Най-значимата забележителност в с. Горочевци е именно голямата възрожденска църква „Св. Илия“. Тя е разположена извън селото, където е било тракийското селище и античен езически храм. Църквата е от втората половина на XIX век. Представлява висока и обширна каменна едноапсидна еднокорабна черква. Без притвор с нартекс от запад, над който е оформена емпория. С изящни екстериорни каменни аркатури и резби по засводените входове. В интериор с оригинален иконостас и владишки трон, с полуцилиндричен свод, покрит външно с двускатен покрив. Решетките на прозорците и кръстовете над апсидата и над входа са майсторски изработени от ковано желязо.
На западната фасада има две плочи с надписи. На северната са имената на: „Никола Петров,+ Григори Пре……ищи, Костандин М., Драган, Стоил, Велин Пан. Божил К., Златко, Янаки, Ант. М. Петър, Милош М., Ангел Г., Трендафил, Петран, Стоимен. Младен А., Янко Ат., Нико Д.“. На южната, която е доста повредена, се разчита: „…………..Гиго К., Златан, Ангел, Станко, Гога, Йовко. Мара, Спас Д., Младен, Стойко, Йона, Петко. …………….село Грочевци ………….“. На поставената отново точно след 100 години в 2014 г. камбана се вижда написано: „НАПРАВЕНА С ПОМОЩТА НА НАСЕЛЕНИЕТО ЗА ХРАМ СВ. ПРОРОК ИЛИЯ С. ГОРОЧЕВЦИ 12 октомври 1904 г. леари братя Георги и Стоян Алексови с. Горно Броди Сереска околия Македония.“.
Престолът в олтара е преизползван средновековен постамент с груб капител. На него на предната, задната и южната страна явно в края на 19 век са изчукани надписите: „АЛЕКСАНДР I КНЯЗ БЛГАРСКИ ВЛАДИКА КИРИЛ / 1884 / ХРАМЪ СВЕТИ ПРОРОК ИЛИА“. (Правописът автентичен, Кирил тогава е софийски митрополит на Екзархията, силно патриотично настроен и добре приет от Стамболов). А на много по-късна приписка в богослужебната книга на храма се чете: …. с име дадено от Бога „Свети Илия“ в край прекрасен от майка България стотици години с тебе живее един добър, беден, християнски народ. Ти Божия светиньо си била и са място за радости и скърби човешки. Тя сякаш обяснява факта на средновековния постамент със столетните храмови служби на това място. Църквата е разположена необичайно. Не в центъра, а като манастирска – извън селото недалеч от входа му, на няколкостотин метра южно от пътя. Наблизо има параклис „Света Петка“ и аязмо – лечебен извор. Над двора ѝ са открити останки от стени от ломен камък на тракийско светилище на Бендида-Котито от VI – IV век пр.н.е.
Най-пострадалата част от метеорологичните условия е покривът на сградата, чийто керемеди не са подменяни от създаването му. В недобро състояние са още олтарът и орнаментите.
От началото на кампанията, обявена в края на миналата година, до момента са събрани близо 6 хиляди лв. Средствата са дарени предимно от жители на селото, както и от хора от близки места. На последващ етап предстои да бъде ремонтиран покривът, който води до постоянни течове. За целта същият е обследван и се очакват оферти от фирми, които проявяват интерес да извършат дейностите.
Желаещите да подкрепят инициативата за възстановяването на храма в Горочевци могат да го направят по няколко начина. Освен с дарение на средства по обявената банкова сметка, те могат да участват и с доброволен труд, както и с осигуряването на материали или инструменти при започването на ремонта.
Стоянов допълни, че към момента в църквата в трънското село не се извършват служения, има липса и на електричество. Идеята е след възстановяването ѝ тя да се превърне в място за богат духовен живот и отбелязването на празници. За целта местните планират да почистят и облагородят мястото около храма.
Храм „Св. Илия“ в трънското село Горочевци се нуждае от спешен ремонт.