Среща на кметът инж. Атанасов с бизнеса и гражданите на Кюстендил, в търсене на варианти за по-справедливо определяне на таксата за битови отпадъци от 2026 г.

Среща на кметът инж. Атанасов с бизнеса и гражданите на Кюстендил, в търсене на варианти за по-справедливо определяне на таксата за битови отпадъци от 2026 г.

На среща днес в читалище „Братство“ се проведоха срещи с представители на бизнеса и с граждани относно търсене на варианти за по-справедливо определяне на таксата за битови отпадъци от 2026 година.

Срещата бе инициирана от кметът на Община Кюстендил, който заедно със зам.- кмета Росица Плачкова и главният еколог в продължение на няколко часа отговаряха на заинтересованите страни и хора.

„Община Кюстендил отговаря само за общия битов отпадък на бизнеса. За производствения отпадък, по закон те трябва да имат договор с фирма която да има кодовете за отпадъка, който се генерира.“, каза пред журналисти кмета и доуточни, че отделно от това те трябва да имат договор или да предават рециклируема фракции на фирми със съответните кодове за рециклируеми отпадъци.

 

„Към днешна дата таксата, която заплащат бизнесът и гражданите не е справедлива от гледна точка на това, че тя е начислена на база промил от стойността на имота. Най-справедлив е вариантът – замърсителят плаща. Т.е. колкото отпадък генерираш, за толкова да платиш. От 2026 година се планира това да влезе като законодателство и поради тази причина събираме по-рано хората. Още миналата година правихме едни анкети. Целта бе да видим кой е най-правилният вариант, по кой начин да отчитаме най-правилно индивидуалното количество отпадък. За да се плаща толкова, колкото се генерира. Към момента, както има ощетени бизнес и граждани, така има и ощетена община. Има предприятия с по 180 – 200 човека персонал и декларират, че искат един „Бобър“ да се извозва веднъж месечно. На всички ни е ясно, че 180 човека не генерирал един „бобър“ общ битов отпадък за цял месец. Това ощетява общината. Законодателството към момента също ощетява хората. Една дама от село Лозно, самотно живееща, 70 кв.м. сграда е декларирана правилно и заплаща 300 лева, което е крайно несправедливо. Тя не хвърля боклуци за 300 лева. Съседите които живеят в триетажна къща гредоред, която знаем, че е масивна, но не е декларирана като такава – заплащат по-малко от нея, което не е правилно. Законодателството има и друга дупка, ако вие сте собственик на една сграда като физическо лице, а вътре има шест търговски обекта, вие ще заплащате такса „Битови отпадъци“ като физическо лице. При това общината и всички граждани са отново ощетени. Търсим най-добрия вариант за следващата година, да се отчита индивидуално и най-важното нещо – да рециклираме. Всяка бутилка, която отива за рециклиране, спестява пари на всички нас – кюстендилци. Не трябва да има рециклируема фракция в общия отпадък. Ние плащаме на тон отпадък, когато отиваме да предадем общия битов отпадък в който има и рециклируеми отпадъци. Затова не трябва да има рециклируема фракция в общия битов отпадък. Ние ще създадем условия, при които нашите съграждани ще им се определя индивидуално изхвърления отпадък. С гражданите ще обсъдим същите точки и искаме да чуем тяхното мнение. Ние сме свикнали да слушаме нашите съграждани и на база на това да предприемаме съответните стъпки.“, каза още кметът.

Инж. Атанасов допълни, че на кръстовището на улиците „Христо Ботев“ и „Цар Симеон“ в Кюстендил ще бъде поставена пробна конструкция. Капакът ще може да бъде отворен само с индивидуален чип. След отваряне на капака в контейнера ще могат да бъдат изхвърлени отпадъци с обем не по-голям от 30 литра. Така общината ще знае кое домакинство, магазин или заведение, колко отпадък генерира и колко такса ще трябва да плати.

Кметът обясни и защо е избрано това място. „В района има многофамилни жилищни сгради, къщи, магазини и ресторант, което, по думите на Атанасов, ще даде възможност общината да събере информация какво количество отпадък се изхвърля от различните типове бизнес и сградите в района.“

 

 

 

Видео на живо

Среща на кметът инж. Атанасов с бизнеса и гражданите на Кюстендил, в търсене на варианти за по-справедливо определяне на таксата за битови отпадъци от 2026 г.




Вижте видеоканала ни:


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.