Още 2 натровени лешояда са открити в Пиринско, през 2017 г. при подобен мор са убити над 40 птици от този вид

Още 2 натровени лешояда са открити в Пиринско, през 2017 г. при подобен мор са убити над 40 птици

Още 2 натровени лешояда са открити в района на Кресненското дефиле, с което пострадалите птици стават общо 6. Припомняме, че вчера стана ясно, че две лешояда са мъртви, а два са реанимирани. Опасенията са, че бедствието може да доведе до загубата на 15 птици от защитения вид. Както е известно, в района беше открит труп на крава. От Фонда за дивата флора и фауна са предприели засилено проследяването на всички останали предаватели на лешояди в района. От Министерство на околната среда и водите припомнят, че при подобен случай от 2017 г. са били унищожени над 40 птици от вида.

„Случаят е подобен на този от 2017 г., когато в продължение на две седмици екипите на неправителствените организации, работещи с лешояди в България, не можеха да открият отровната примамка. Тогава отново беше цял труп на крава. Това доведе до поетапното унищожаване на над 40 белоглави лешояда. Необичайното сега е, че трупът на кравата, използван за примамка, е насред заграждение с електоропастир, където има други крави и телета.“, информират от МОСВ. Надеждата е, че този път бедствието няма да добие подобни размери. От ФДФФ изчисляват, че загубите може да достигнат до около 15 екземпляра от вида.

Тровенето на лешоядите е на фона на оптимистичните прогнози за възвръщането на вида. Към момента има рекорден брой нови двойки в Кресненското дефиле – 11 мътещи и още минимум 3 подготвящи гнездата си. Това е с 4 повече от миналата 2024 г Тепърва ще бъдат установени щетите и навярно няколко мътила ще бъдат компрометирани поради загуба на поне един от партньорите в двойките.

Установените натровени лешояди бяха установени на 3 март след получен сигнал за бедствие от  GPS на една от птиците. Тя е открита в района на Симитли. Екземплярът е уловен и транспортиран за оказване ветеринарномедицинска помощ в Благоевград. След обследване на всички GPS предаватели е открит втори бедстващ, но все още жив белоглав лешоядмежду с. Черниче и Симитли. Екипът на ФДФФ е проверил данните от предавателя и е установено, че птицата е кацала и престояла доста време до ферма в с. Мощанец, Община Благоевград. И на двата екземпляра незабавно е поставен атропин (антидот, използван при остро отравяне). В с. Мощанец са установени трупни останки на крава. В близост на около 10 и 50 метра,са намерени още два, но вече загинали екземпляра.Мор в Пиринско! Отровиха два лешояда, дарени от Франция, други 2 са реанимирани, институциите на крак навръх националния празник

След сигнал на телефон 112 на място пристигат служители на Сектор „Престъпления против околната среда и дивата природа“ към Главна дирекция „Национална полиция“ (ГДНП) в МВР. Отиват още три различни екипа – полицейски патрул, следовател, представители на инспектората към Община Благоевград. Също представители на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). Екипите са направили оглед и са взели проби от намерените трупове на животни. Трупът на кравата е бил отстранен, теренът е обезопасен с цел предотвратяване на последващи отравяния на защитени и други видове животни.

Белоглавият лешояд се възстановява в България, вкл. и в района на Кресненския пролом, чрез целенасочени усилия за повторно въвеждане на вид. За целта е  приложен внос от Испания, Франция и Израел.

 

 

 

 

 

Още 2 натровени лешояда са открити в Пиринско, през 2017 г. при подобен мор са убити над 40 птици




Вижте видеоканала ни:


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.