
„Кога ще осъществите контрол върху дейността на общопрактикуващите лекари, за осигуряване на 24-часова достъпна и качествена здравна помощ? Готов ли сте публично да оповестите данните от проверките?“ Този въпрос отправи от парламентарната трибуна народният представител Николай Златарски. Той подчерта, че вече стават 3 месеца, откакто неотложният кабинет за медицинска помощ в Дупница затвори. За да си измият ръцете, личните лекари набързо подписаха договори за услугата с болницата в Благоевград. Така по закон те са изпълнили задължението си. Друг е въпросът дали е морално, без да се уведомят пациентите, те бъдат препращани на 38 км, ако имат нужда от личния си лекар извън работното му време?

„От 01.12.24г. вече З месеца, над 30 000 здравноосигурени пациенти са изправени пред угрозата, която нанася вреда на здравето и живота им. Става въпрос за една схема на общопрактикуващите лекари, осъществявайки я, като се позовават на подзаконов нормативен акт. Това обаче нанася вреди на хората. Вчера бях на среща с Министъра на труда и социалната политика. Всяка година жителите на област Кюстендил намаляват с 1000 човека. По този начин, ние стимулираме този процес.
Като министър на здравеопазването трябва да осъществите контрол върху дейността на регистрираните общопрактикуващи лекари, на територията на община Дупница. Чл.2 от Закона за здравеопазването гласи, че здравето на гражданите е национален приоритет и се гарантира от държавата, като основен принцип е осигуряване на достъпна и качествена здравна помощ.
Когато личният лекар отсъства, той е задължен да посочи кой ще го замества. Това е изрично посочено и договора му с Районната здравноосигурителна каса.
Проблемът е, че извън работното време на лекарите, всеки един пациент трябва да пътува З8 км до гр. Благоевград, дори и за една инжекция, защото там са сключили договор над 20 общопрактикуващи лекари.

Преди около месец бях на среща с всички тези общопрактикуващи лекари, с РЗОК и община Дупница, и този проблем беше разгледан, но все още не е разрешен.
Медицинският център в Дупница преглежда всички пациенти, но само срещу заплащане. Не е редно да караме пациентите да плащат за едно също нещо- 2 пъти, при положение, че е включено здравните им осигуровки.
Моля Ви за съдействие, има подадени документи от Общинската болница за разкриването на денонощен кабинет, но документите са все още в Изпълнителна агенция „Медицински надзор“.
Моля за съдействие, за да се реши въпроса по-бързо, защото вече З месеца рискуваме здравето и живота на всички граждани! Това се случва в нарушение на закона, като се извършва медицинска помощ от разстояние, при положение че няма изразено информирано съгласие от пациентите? Разграничавайки се и от морала, приоритетно трябва да са водещи очакванията на общността за грижата, за здравето на пациента.“, обяви Златарски.
Депутатът Н. Златарски към здравия министър: Кога ще има контрол на работата на личните лекари, 3 месеца Дупница е без неотложен кабинет