Марио Костурков от Сандански е в Атон: 8 манастира на Света гора са били български
„Мнозина вярват, че монасите тук с молитвите си всекидневно поддържат баланса в света между доброто и злото и така отлагат времената на Апокалипсиса и Второто пришествие, за да може всеки човек да стигне до истината и да се покае.
Не всеки, който обаче е идва тук е искрено вярващ и не всеки признава своя грух с желание да получи сила, да се отърве от него, а не да го носи“.
Той самият е запалил много българи да поемат в тази посока. Тук може да се видят – прекрасните манастири, чудотворните мощи и икони, както и затънтените скитове на светци и отшелници. Света гора и Великата лавра – манастира стои най-високо в йерархията на светите обители.
Ето и личните впечатления от Атон на Марио Костурков от Сандански:
Атон е най-източният от трите ръкава на полуостров Халкидики. Дълъг е около 60 км, широк от 8 до 12 км, висок е от 0 метра при морето до цели 2033 м при връх Атон. Заема обща площ от над 360 кв. километра. Като цяло Атон е труднопроходим. Има скалист бряг и стръмни склонове, обрасли плътно основно с бодливи храсти и само на север гледката се сменя с гора, както и отново храсти. Въпреки неблагоприятния терен вярата на християните е създала тук райско кътче с храмове, наричано Света гора. Легендата разказва, че Света Богородица заедно със свети Йоан тръгнали на път за Йопа в Кипър, за да посетят свети Лазар. Изведнъж лодката се олюляла, изгубила курса си и се озовала на тогавашния все още езически Атон. Поради бурното море лодката се разбила на място, близо до днешния манастир Ивирон. Божията майка изплувала на брега и се въодушевила от дивната красота на планината, благословила я и замолила сина си Иисус Христос да превърне това място в нейна градина. Изведнъж зачула глас: „Нека това място да бъде твое наследство и твоя градина, рай и небе и спасение за онези, които търсят спасение“. Оттогава планината е посветена на Света Богородица като нейна градина, в която не се позволява присъствието на други жени освен Божията майка.
От X век насам тази част на света постепенно се превръща в нов Йерусалим. В дните на най-голямото си величие на Атон е имало 150 манастира, от които 40 големи, включително грузински и италиански. Манастирите с преобладаващо българско присъствие са били цели 6-7, а според някои източници дори осем. Но това е било във времена, когато България е била наистина велика държава, не само регионален, но и европейски фактор. Границите й на юг са стигали до Тесалия и Беотия в днешна Гърция. Постепенно нашето влияние там се смалява успоредно с това на държавата ни. До 1912 г. Зографският и Хилендарският манастир са били български.
Марио Костурков от Сандански е в Атон: 8 манастира на Света гора са били български