Съдът попари „Възраждане“ за референдума за ВиК – Дупница, съдия Демиревски: Решението на въпроса не е от компетенцията на ОбС

Съдът попари „Възраждане“ за референдума за ВиК – Дупница, съдия Демиревски: Решението на въпроса не е от компетенцията на ОбС
Заседанието по делото се проведе на 15 януари. На снимката са председателят на Общински съвет Дупница Костадин Костадинов, юристът Милен Попов, на заден план е съветникът на "Възраждане" Виктор Мантарков, който е председател на Инициативния комитет за провеждането на референдума.

Съдът попари „Възраждане“ за референдума за ВиК – Дупница, съдия Демиревски: Решението на въпроса не е от компетенцията на ОбС

Административен съд Кюстендил отхвърли като несъстоятелна жалбата на „Възраждане“ срещу решението на ОбС – Дупница да откаже организирането на местен референдум по темата „ВиК“.
Тричленен съдебен състав с председател съдия Иван Демиревски и членове Николета Карамфилова и Десислава Табакова са отсъдили, че решението на ОбС е правилно. Те сочат, че поставената за решаване тема не от компетенцията на местния орган на управлението. Това е неизменно изискване по закон за провеждане на местни допитвания, наред с това въпросът да е от местно значение.

Йордан Лазаров: Референдумът за ВиК - Дупница е политически шанташ на "Възраждане"!
Съдия Иван Демиревски

„В настоящия случай община Дупница е член на Асоциацията, обслужвана от „Кюстендилска вода“. В този смисъл от компетенцията на Асоциацията по ВиК е да се произнесе по въпросите, предмет на искането за провеждането на местен референдум, а не ОбС Дупница. Несъстоятелно е възражението на оспорващата страна в обратен смисъл, тъй като ОбС би бил компетентен тогава, когато в границите на обособената територия попадат ВиК системи, собственост само на една община.“, пише в решението. Пръв предупреди обществеността юристът на Общински съвет Дупница Милен Попов в един глас с ОбС шефът Костадин Костадинов, двамата се изправиха пред съда и извюваха истината. Към тях се присъедини и кметът Първан Дангов, който беше категоричен, че целта на ПП „Възраждане“ е да бойкотира и да правят золуми на всяко заседание, с цел да пречат и спъват работата на екипът му и на Общинския съвет.

„Добре ще бъде за града, ако Матаркови и ПП Възраждане се оттеглят от Общинския съвет в Дупница“ – каза лидерът на ПП „Пряка Демокрация“ Йордан Лазаров от Кюстенди, който присъства на заседанието на съда в залата.

На 8 август миналата година ОбС отхвърли предложението да се проведе референдум, който ще струва 217 000 лв., без това да има значение за решаване на проблема.

Както е известно, ВиК – Дупница е във фактически фалит и пълна невъзможност да покрива разходите си. През 2021 г. местната власт в Дупница направи опит да напусне АВиК, но това така и не се осъществи. Заседанията, на които темата беше залегнала в дневния ред, неизменно пропадаха. Същевременно, държавата чрез КЕВР блокира опитите цената на водата в Дупница да се повиши от заветните 1,37 лв., определени от 2010 г. Липсата на достатъчно приходи обезкърви ВиК, което в последните години функционираше благодарение на дотациите от общината. От август оператор на територията на общината е „Кюстендилска вода“. От „Възраждане“ обаче подеха инициатива да реанимират местното общинско водно дружество чрез референдум. За провеждането на допитването бяха събрани над 5000 подписа и темата влезе за обсъждане в Общинския съвет.

К. Костадинов: Държавата ни пречупи за ВиК- Дупница с глоби, къде бяхте от „Възраждане“ тогава? Разигравате сценарий
Костадин Костадинов

„Държавата ни пречупи за ВиК с натиск чрез непрестанни глоби и санкции. През 2022 г. ни наложиха 100 000 лв. санкция, защото, видите ли, открили ешерихия коли в отпадните, фекални води, които заустваме. Питахме защо не мерят в Кюстендил? Сега веете темата с референдума. Какво ще стане, ако приемем, че хората са гласували със 100% „за“. Ще правим ново общинско ВиК? А от къде ще извадим пари за ремонта на мрежата? За общината са нужни 100 000 000 лв. Всеки жител на общината ще брои по 2 000 лв. ли? Разигравате сценарии по сесиите, за да трупате политически дивиденти.“, заяви и на последната сесия в края на януари председателят на ОбС Костадин Костадинов.

В началото на април 2024 ж. стартира събирането на подписи за провеждането на референдум под опеката на съветника Виктор Мантарков, който така и не обясни каква идея имат с провеждането на допитването.

Сметките показваха, че за провеждането на референдума ще са нужни 217 000 лв., които ще трябва да се извадят от касата на общината. На фона на тази цифра съветници нееднократно коментираха, че ефектът от това допитване е напълно неясен. Въпросът какво ще последва, ако хората кажат, че желаят ВиК Дупница да бъде оператор беше поставен и на съветника на „Възраждане“ Виктор Мантарков. Той уклончиво коментираше, че волята на хората ще се представи пред държавата, която е за окрупняването във водния сектор. В крайна сметка с едва 7 „за“, 14 „против“ и 4 „въздържал се“ ОбС отказа да се организира референдум. Така темата стигна и до съда.
„Съдът намира решението за материално законосъобразно…. За да бъде проведен местен референдум, е необходимо поставените за пряко решаване въпроси да отговарят на две кумулативно предвидени предпоставки. Първата е въпросите да са от местно значение, а втората- да са предоставени в компетентността на органите на местно самоуправление… Съгласно нормите на чл. 45, ал. 2 и ал. 3 от ЗПУГДВМС решението прието чрез референдум, влиза в сила веднага след обявяването му, като неговото изпълнение се организира от кмета общината, района или кметството. Т.е решението, прието чрез местен референдум, замества волята на съответните органи на местното самоуправление, по които те са компетентни да се произнесат, като не е необходимо те да валидират това решение посредством някакви последващи действия или актове.
Безспорно поставените въпроси в искането на ИК за провеждането на референдум са от местно значение, доколкото касаят експлоатацията, поддръжката и предоставянето на ВиК услуги на територията на община Дупница. Но съдът счита, че тези въпроси не са от компетентността на органа на местното самоуправление ОбС Дупница. управлението, планирането и изграждането на ВиК системи, както и предоставянето на ВиК услуги и определянето на ВиК оператор е предмет на регламентация от Закона за видите. Според чл. 198, ал. 1,2 и 3 от ЗВ територията на страната за нуждите на управлението, планирането и изграждането на ВиК системи и за предоставянето на ВиК услуги се разделя на обособени територии. Границите на обособената територия могат да се променят в зависимост от присъединяването или отпадането на общини от нея. Решенията за промяна на границите на обособената територия се вземат от Общо събрание на асоциацията по ВиК или от Общинския съвет. Управлението на ВиК системите се осъществява от министъра на регионалното развитие и благоустройството, асоциацията по ВиК и Общинския съвет. В компетенцията на Асоциацията по ВиК е да определя ВиК оператора по реда на този закон или изпраща представители в комисията, която провежда процедурата за определяне на концесионер по реда на Закона за концесиите.
В настоящия случай община Дупница е член на Асоциацията, обслужвана от Кюстендилска вода. В този смисъл от компетенцията на Асоциацията по ВиК е да се произнесе по въпросите, предмет на искането за провеждането на местен референдум, а не ОбС Дупница. Несъстоятелно е възражението на оспорващата страна в обратен смисъл, тъй като ОбС би бил компетентен тогава, когато в границите на обособената територия попадат ВиК системи, собственост само на една община.“, пише в мотивите на решението. Съдът счита също, че са неоснователни доводите, че Общински съвет Дупница е бил длъжен да разпореди провеждането на допитването, тъй кота са били събрани нужните за референдум подписи.
„Действително, в настоящия случай подписката съдържа необходимия брой подписи, но това не обвързва автоматично Общинския съвет да приеме решение за произвеждането на местен референдум, независимо от вида на поставените с предложението въпроси….
В случая ОбС правилно е упражнил правомощията си и след като е констатирал, че процесните въпроси са вън от неговата компетентност, с мотивирано решение е отказал произвеждането на местен референдум.
С оглед изложеното жалбата не е уважена.“
Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

Съдът попари „Възраждане“ за референдума за ВиК – Дупница, съдия Демиревски: Решението на въпроса не е от компетенцията на ОбС

 




Вижте видеоканала ни:


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.