„Няма да намалим зеленината, а ще я увеличим.“ Това увери кметът на община Благоевград Методи Байкушев във връзка с намеренията на общината да се подменят дървесни видове и да се премахват такива с компрометирани корени.
„За мен растителността е особено важна тема. Живея на улица, на която няма нито едно дърво с корона и лятото е ад. На 50 метра по-надолу има сянка и разликата е драстична.
Затова лично се намесих и променихме проектите на ул. “Промишлена” и “Елин Пелин” (Китайския квартал), за да предвидим растителност и зелени острови където може.“, дава пример Байкушев.
Той уточнява, че на всички улици, които се ремонтират, ще има подмяна на стари дървета, които не са в добро състояние и/или с разрушителна коренова система. Макар и на пръв поглед те да изглеждат добре, експертизите са показали, че са със сериозни проблеми и нямат голяма перспектива за живот. Освен това са потенциално опасни при ветрове и сняг.
Оказва се, че част от тях са неподходящи за тротоари видове, с хоризонтална коренова система, която повдига плочки, бордюри и асфалт, къса проводи и навлиза в огради и основи на сгради.
Подмяната на зелената система е фокусирана в улиците около Градската градина.
„На трите улици под Градската градина всички дървета на тротоарите ще бъдат подменени с нови, подходящи за засаждане на тротоари. Ще засадим и 10 допълнителни. Двата острова пред ресторант “Боргезе” ще бъдат разширени, за да станат реални зелени ивици, с адекватни възможности за пресичане. Вече може да се видят новите легла на тротоара на “Братя Миладинови” в отсечката между “Менча Кърничева” и “Христо Татарчев”. Там където никога не е имало никакви растения, сега ще има 4 нови дървета. Ще ги засадим напролет след завършване на ремонта.
На тротоарите в целия град поетапно ще подменяме всички неподходящи стари дървета с хоризонтална коренна система. Това, разбира се, ще отнеме години и ще се прави паралелно с ремонтите, защото инфраструктурният разпад, в който се намират “Братя Миладинови”, “Мара Бунева” и “Братя Иванови”, е повсеместен в града, а в кварталите е най-тежко.“, уверява Байкушев, подчертавайки, че целта е да се умножи растителността.
По парковете пък се работи в посока премахване на болни и опасни дървета. Изкореняване там не се извършва.
Към строителите се поставя изискването за компенсаторно залесяване и купуването на хубави видове и максимално зрели фиданки.
„Разбираема е емоционалната реакция при вида на отрязани стари дървета, но съм длъжен да взимам дългосрочни решения, които да намират баланс между устойчива и безопасна зелена система на града и ефективност на разходването на средствата за градска инфраструктурата.
Последните дървета бяха отрязани на по-голяма височина, за да се улесни машинното изкореняване.“, коментира развихрилите се дискусии кметът.
Акция по подмяна на дървета в Благоевград, кметът Байкушев: Увеличаваме зеленината, променяме проекти, за да има растителност