Председателят на Народното събрание Наталия Киселова прие строя на представителните роти на Българската армия в Самоков, където тържествено беше отбелязана годишнината от битката при Булаир.

Стотици самоковци проследиха церемонията, която стартира с шествие, завършило пред читалище паметник „Отец Паисий“. Именно от там към бойното поле са поели воините от Самоковско, а днес имената на загиналите са записани на стелите на културната институция, която чества 102 години.

„Българите не отстъпват, бият се за всяка педя земя и побеждават. Само в битката при Булаир са дали живота си 197 войни от Самоков и 64 – ма от селата в общината. Това са представители на почти всички фамилии на града и селата. Милионите написани и казани слова ще изтлеят под тежестта на годините, но ние ще помним и повтаряме фактите. В неравна битка 13 български дружини се изправят срещу 21 турски.“, припомни славните събития и смелостта на самоковци кметът Ангел Джоргов.
Той подчерта, че един български ескадрон се е изправил срещу три добре въоръжени турски. В картечници съотношението е 24 турски срещу 12 български, а полосата за отбрана е 130 км. Самоковските герои участват в 22-ри Тракийски пехотен полк, те изиграват ключова роля в боевете при Булаир и извоюват една от най-трудните победи в Балканската война.

За честването на годишнината от Булаирската епопея в Самоков бяха народните представители Младен Маринов, Валентин Милушев, Владимир Георгиев. Присъства зам.- министърът на отбраната бригаден ген. Илиев, съветникът по отбраната на президента Илия Милушев, областният управител Силвия Арнаудска, ген. майор Христов- командир на съвместното командване и др. На честванията бяха още общински съветници, общественици, духовници председателя на читалищното настоятелство на читалище „Отец Паисий“ и др.
Поднесени бяха венци от председателя на Народното събрание, народните представители, от името на кмета и общинска администрация. Поздравителен адрес и цветя бяха поднесени от името на президента Румен Радев.
Всички гости коленичиха в знак на почит към героите, а след изпълнението на химна имаше красива заря.
Събитието премина при перфектна организация. Полицията беше обезопасила с конуси и ленти маршрута, през който премина празничното шествие. Униформените се грижиха за сигурността по време на събитието. Честванията на битката при Булаир започват през 1914 г. и до ден днешен традицията не е прекъсвана.
Кметът Ангел Джоргов припомни, че по време на Балканската война много от полковите лекари са от Самоков. Самоковец е фотографът, чийто снимки са документирали събитията. От Широки дол е подофицер Димитър Терзийски, пленил турското знаме при Булаир.
„Тези храбри воини, не само успешно отбиват атаката, те превъзхождат по геройство и саможертва противника. В ръкопашен бой успяват не просто да не отстъпят позиции, но и да завоюват. Символ на тяхната блестяща победа е и плененото знаме, когато атаката е на нож. Годините минават, но споменът за тази битка тежи, той е съхранен и скътан във Вашите сърца. Този мемориал и традиционното честване в Самоков именно възраждат спомена за саможертвата на воините от Самоков. Както е казал Иван Вазов: „Ново име в историята световна наший меч записа най- подир. Нова слава в славата грамовна- Белаир.“
Вашите деди записаха имената си в българската бойна летопис. В знак на почит съгражданите ви са изградили този величествен войнишки паметник- читалище „Отец Паисий“, чиято 102 годишнина отбелязваме днес.
Вашите деди доказаха, че за големите дела няма ранг и произход, а всички, които имат кураж да се жертват за отечеството, заслужават спомен, преклонение, памет.“, каза Наталия Киселова.
Н. Киселова прие почетния строй в Самоков в чест на битката при Булаир, кметът Дожоргов: 261 самоковци загиват в името на България