Спор жесток! 28 -те лични лекари на Дупница да дават дежурства в неотложен кабинет или да сключат договор със Спешния център, те: Не щем! Н. Златарски: Искат само пари, но ще има бунт!
Спор жесток! 28 -те лични лекари на Дупница да дават дежурства в неотложен кабинет или да сключат договор със Спешния център, те: Не щем! Н. Златарски: Искат само пари, но ще има бунт!
Костадин Костадинов: Личните лекари са забравили смисъла на професията си и работят от 8 до 14ч. Искат по 200 лв. за дежурство в Неотложен кабинет, а доскоро надницата беше 60 лв. От къде да дадем тези пари?
Първан Дангов: Общината ще предостави на личните лекари безплатен кабинет за Неотложна помощ, те просто трябва да дават дежурство по един ден в месеца! Постъпиха некоректно!
Иван Ибришимов: Ще искам корекция в закона за личните лекари, средствата за Неотложна помощ да отиват директно в кабинета, да не минават през личните лекари!
Д-р Силвия Стефанова: Никой не може да накара частните медицински практики да извършват насила дейност, която не желаят
Д-р Здравко Величков днес празнува и рожден ден, той посочи, че изход от проблема с липсата на неотложен кабинет е 28 -те лекари да дават по едно дежурство в месеца!
От 28 лични лекари в Дупница само 8 са декларирали пред Регионалната здравна каса, че са на 24 часово разположение за пациентите си.
Това обяви Здравко Величков, шефът на Здравната каса на среща организирана от народният представител д-р Иван Ибришимов. Дойдоха малка част от общопрактикуващите лекари, начело с председатялят на сдружението д-р Силвия Стефанова, експерти от здравните институции и ръководството на Община Дупница.
„Поводът са прекратените договори на дупнишките джипита с Неотложния кабинета в частната болница в началото на декември миналата година, който обгрижваше техните пациенти през нощта и в почивните дни. Доколкото разбирам проблемът е финансов, лесарите не са си плащали таксата, а разходите вървят на горе. Заради ниската цена от 0,27 лв. на пациент, която Здравната каса отпуска на лекарите, кабинетът затвори врати и повечето от тях сключиха договори за дейността с частен Медицински център в Благоевград, тъй като законът позволява тя да се предоставя на разстояние до 40 километра. Това е законно, никой не обвинява никого, но не е функционално. бившият здравен министър излъга от трибуната на Народното събрание, че такъв кабинет ще отвори врати в Общинската болница до дни. Това няма как да се случи, защото Общинската болница няма всички специалности, които се изискват.“ – каза организаторът на срещата д-р Иван Ибришимов и пое ангажимент за промяна на законодателството. Той е категоричен, че парите за неотложен кабинет не трябва да се дават на личните лекари, а сумата да върви директно за Неотложен кабинет.
Иван Ибришимов, Първан Дангов и Николай Златарски
„Тези законодателни промени я влязат, я не влязат в сила, а ние трябва да имаме кабинет сега. Общината е готова с предоставаянето на безплатен кабинет, просто личните лекари трябва да направят график и да дават дежурства, един път в седмицата. Хората са потресени, с право говорят- Дупница се превръща в село- няма кой да ни прегледа, къде да се лекуваме. Личните лекари са злепоставили всички нас, ръководството на общината и Общинския съвет. Искам да се видя с всички 28 лични лекари. Това е недопустимо. Вие не уведомихте общината за решението си, вие не огласихте! Това е неприевмлива постъпка! Вие сте лекари!“ – каза кметът Първан Дангов много ядосан от решението на личните лекари.
Няколко лични лекари се отзоваха на поканата на д-р Ибришимов да потърсят заедно решение на проблема и да разсеят притесненията на съгражданите си, сред които д-р Силвия Стефанова, която е една от 8-те от 28-джипита без договори в Благоевград и ангажирани с пациентите си 24 часа в денонощието. Д-р Стефанова е предложила безплатно собствен кабинет за Неотложна помощ с даване на дежурства от страна на колегите ѝ, но никой не се е съгласил. Тя е категорична, че проблемът може да се лещи на секундата, ако Спешен център- Кюстундилска област сключи договор с личните лекари. „Това е единственото правилно решение и без това сега всички пациенти тичат в Спешния център, трябва да се договорим за цената, нормална цена е около 0. 50 лв. Д-р Рапатинска трябва да си каже думата, знам, че екипите ѝ са страшно натоварени, но само при нея има спасение.“ – каза д-р Стефанова.
Доктор Ангелова се инатеше на всяко предложение.
Д-р Ангелова през цялото време апострофираше, прекъсваше оратори и категорчно отказваше всяко предложение. Тя не пожела да разкрие как да се реши проблемът, тя държеше той да си остане. Директорът на РЗИ – Кюстендил д-р Златко Величков подчертаха, че Спешния център работи перфектно, но лекарите и медицинските сестри са капнали от умора. „Те имат нужда от нови полънения, дежурство на 28 лекари, по един ден в месеца решава проблема.“ – казаха те.
Д-р Силвия Стефанова и д-р Иван Ибришимов
Д-р Соня Ангелова от РЗОК – Кюстендил беше категорична: „Дежурство по един ден в месеца от страна на личните лекари няма да ги събори, напротив, ще отпуши проблема.“
Народните представители от ДПС – “Ново начало” Николай Златарски беше много ядосан:
Иван Ибришимов, Първан дангов, Николай Златарски
„Личните лекари направиха ужасен номер на цялата община. Те не ме уведомиха по никакъв начин за проблема, никой не разбра как са си „измили ръцете“, това е непристойно поведение. Те говорят само за пари! Пари, пари, пари. Друго не чух! В Кюстендил такъв проблем няма – там личните лекари дават дежурства, а болницата дава стипендии за студенти от Кюстендил в медицинския университет. Това го няма в Дупница, напротив, говори се за закриване на болницата. Личните лекари са най- скъпо платените хора в държавата, заплатите им са около 15 000 лв., от тях трябва да отделят стотинки за всеки пациент за Неотложен кабинет. От д-р Ени Лефтеров, собственикът на частната болница разбрах, че личните лекари не са си плащали по договорите с него теци 0.27 лв. Те са отказали да ги плащат. Така са създали проблема! Това е безобразие от тяхна страна! Уморени били, стари били, ама си прибират по 15 000 лв. и не искат да заделят за пациентите сумата, която държавата им дава – 0.27 лв. Няма да ги оставя така, няма да се спра! Те ще си свършат работата! Налице е “престъпно бездействие” от страна на институциите.“ – каза Николай Златарскии загатна за организиране на бунт в Дупница.
Д-р Силвия Стефанова прие изявлението му лино, засегна се и опонира: „Вината е именно в депутатите, които е трябвало да предприемат законодателни промени в клаузата за 24-часово разположение на джипитата. Никой не може да накара частните медицински практики да извършват насила дейност, която не желаят.
“Проблемът с липсата на адекватна и достъпна неотложна помощ е факт в цялата страна и е трупан с години, за да ескалира сега. Причините за него са и демографски, и икономически, и социални. Тук сме, не за да се обвиняваме взаимно, а за да търсим начини за решаването му чрез диалог в полза на хората и е важно те да видят, че институциите и ние, политиците, сме загрижени за тях”, обобщи народният представител от БСП д-р Иван Ибришимов и се ангажира да постави въпросът в Здравната комисия към Народното събрание. Той успокои жителите на Община Дупница, че Центърът за спешна помощ работи нормално, въпреки че е прекомерно натоварен.
Председателят на Общинския съвет Костадин Костадинов направо съсече гилдията на личните лекари:
„Личните лекари са забравили смисъла на професията си и работят от 8 до 14ч. Подкрепям кмета Първан Дангов, предложи Общината да съдейства с обособяването на кабинет, стига лекарите да поемат дежурствата в него. Неотложен кабинет има в частната болница, но той вече изобщо не работи по Здравна каса и лични лекари. Ени Лефтеров е въвел такса, не знам каква е стоиноста ѝ. Знам само, че лекарите в Неотложна помощ преди искаха за дежурство 80 лв., а сега искат по 200 лв. за дежурство. Сумата за издръжка е колосална. – каса Костадин Костадинов, председател на Общинския съвет.
„Сума от 27 стотинки на пациент не е основната причина за липсата на неотложна помощ в Дупница. каза д-р Лорета Николова и добави:
В коя европейска държава има такава помощ и как е структурирана тя. Предлагам държавата да превежда парите за дейността директно на неотложните кабинети, вместо да преминават през личните лекари като през пощенска кутия. Голяма част от нас, личните лекари не можем да поемем извънредни дежурства, защото повечето сме вече в пенсионна възраст, имаме здравословни проблеми, не сме от най – здравите хора. Грижим се за свои близки, а работата ни е изключително отговорна и изтощаваща. Призовавам за повече уважение в комуникацията с лекарското съсловие. Пациентите не са оставени без консултация с лекарите си и без медицинска грижа въпреки всичко.“ – каза д-р Николова.
Управителят на Общинската болница Стефан Николов беше направо смешен.
Той увери „с цялата си загриженост“ всички, че е предприел действия за разкриване на неотложен кабинет, но адвокатът му го сопна: Ако разкрием такъв кабинет, това означава да сключим неизгоден договор с джипитата, те ще ни дават жълти стотинки, а разходите за хонорари на лекарите, медикаменти и техника ще ни закопаят. Няма как, законът предвижда до 6 години лишаване от свобода за сключване на неизгодна сделка.
В края на срещата, кметът Първан Дангов отправи покана към всички общопрактикуващи лекари за втора дискусия, в която ситуацията да бъде обсъдена детайлно и да се намери решение.
Спор жесток! 28 -те лични лекари на Дупница да дават дежурства в неотложен кабинет или да сключат договор със Спешния център, те: Не щем! Н. Златарски: Искат само пари, но ще има бунт!
Депутатът Иван Ибришимов, кметът Първан Дангов и председателят Станислав Павлов от Дупница влизоха в новия национален съвет на БСП начело с Ат. Зафиров!
Атанас Зафиров...
Депутатът Иван Ибришимов, кметът Първан Дангов и председателят Станислав Павлов от Дупница влизоха в новия национален съвет на БСП начело с Ат. Зафиров!
Атанас Зафиров...
Депутатът Иван Ибришимов, кметът Първан Дангов и председателят Станислав Павлов от Дупница влизоха в новия национален съвет на БСП начело с Ат. Зафиров!
Атанас Зафиров...
Депутатът Иван Ибришимов, кметът Първан Дангов и председателят Станислав Павлов от Дупница влизоха в новия национален съвет на БСП начело с Ат. Зафиров!
Атанас Зафиров...
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.