МЗХ: „Напоителни системи“ полага усилия да задържи цената на водата без повишение и за предстоящия поливен сезон”

Снежина Динева: Превенция срещу наводнения и свлачища е най- важна, парите за нея са по- малко, отколкото при инцидент!
Снежина Динева

МЗХ: „Напоителни системи“ полага усилия да задържи цената на водата без повишение и за предстоящия поливен сезон”.

Изпълнителният директор на „Напоителни системи“ е Снежина Динева. Институцията полага усилия да задържат цената на услугата без повишение и за предстоящия поливен сезон”, отговориха от Министерството на земеделието и храните (МЗХ) на запитване на Агри.БГ, свързано с прогнозните количество поливни площи и цена на доставката на вода за напояване през 2025 г.

„Напоителни системи“ ЕАД, ежегодно, до 20 декември, предоставя на министъра на земеделието и храните. В качеството му на орган по провеждане на държавната политика за развитие на поливното земеделие, информация за цена на услугата през следващия поливен сезон. Както и прогнозно количество поливни площи (в декари), определени от доставчиците.

От агроминистерството уточняват, че още в края на поливен сезон през 2023 г., дружеството е предало на земеделския министър прогноза за очакваните площи. До които ще доставя водни маси до 2026 г., включително.

„В описаната прогноза, изготвена през 2023 г., по отношение на настоящата 2025 г. са калкулирани като очаквани 334 326 дка. Предвид факта, че последното е достигнато през поливен сезон 2024 г.. Включително в резултата на приключване рехабилитация на няколко обекта от хидромелиоративната инфраструктура по подмярка 4.3 от ПРСР. Към момента се извършват нови калкулации, на база които да се прецизира очакваната цена на услугата за поливен сезон 2025 г.” Това съобщават от ведомството.

 

МЗХ: Прогнозните декари, до които се очаква дружеството да осигури водни маси за напояване са близо 360 000 дка.

Цената на услугата не е променяна през последните две години. Тя ще бъде определена през месец март и ще бъде публикувана на интернет страницата на „Напоителни системи“, припомнят от министерството и добавят, че към момента дружеството прецизира прогнозната цена за сезон 2025 г., паралелно с прогнозата за очакваните декари.

 

Видео на живо

МЗХ: „Напоителни системи“ полага усилия да задържи цената на водата без повишение и за предстоящия поливен сезон”.




Вижте видеоканала ни:


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.