Квесторите в Народното събрание разтърваваха представители на „Продължаваме промяната“ и „Възраждане“ по време на днешния дебат за цената на водата и включването на общинските ВиК дружества към асоциациите. Неразбориите избухнаха след изказване от трибуната на регионалния министър Иван Иванов. Той заяви, че ако политиките, които „Възраждане“ искат да наложат, се реализират, губим 559,24 млн. лв. от проекти по Оперативна програма „Околна среда“ 2014 – 2020 г. и 392 млн. лв. по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). „Нека, все пак, българските граждани да знаят какво следва от вашите подписи и вашите действия, апелира Иванов.
Това предизвика реплики от място от страна на депутати от „Възраждане“, че изказването на министъра не е вярно. Председателстващият заседанието Хайри Садъков апелира за ред в залата. Последваха серия от процедури по начина на водене. Стигна се до размяна на реплики между депутати от „Възраждане“ и ПП- ДБ . В препирнята участваха Манол Пейков от ПП и Славчо Крумов. Пейков се обърна към Крумов с думите: „К`во правиш тук, бе? Изчезвай!“ В отговор депутатът от „Възраждане“ тръгна към него, викайки: „На кой ще викаш ти, бе?“.
Както е известно, проектозаконът на „Възраждане“ предвижда възможността общини да напускат областните асоциации само с решение на Общинските съвет. В момента за това е нужно съгласието на 2/3 от участниците в асоциациите. Конците реално обаче се дърпат от областните управители, който имат тежката дума с най- голям дял от гласовете при гласуване. Те изпълняват указанията на министъра на регионалното развитие. Ако областните управители гласуват „против“, това обезсилва останалите гласове. От изказването на министър Иванов на днешния парламентарен контрол стана ясно, че той поддържа позицията за консолидация.
„Европейските средства към момента са единствен източник на финансиране за реконструкцията на дружествата. Държавата няма достатъчно ресурс за подобряване на ВиК услугата, а дефицитите в инвестициите са трупани с години. Решение е консолидация на управлението на сектора, като пример за това ни е примерът в цяла Европа.“, обяви той, обеща качествена ВиК услуги на приемлива цена и разпореди анализ на цените и услугите на ВиК дружествата.
От трибуната депутатът от Дупница Николай Златарски подчерта, че в рамките на 6 месеца, цената на водата в общината беше увеличена 3 пъти от 1.37лв. до 3.937 лв.
„Посочената социално поносима цена за област Кюстендил е 8.234 лв. Водният оператор е „Кюстендилска вода“. Тази цена за нас, в региона е изключително прекомерна – за възможностите на местните жители и местния бизнес. Как да обясня на останалите в област Кюстендил, при положение, че в община Сапарева баня цената е 1,50 лв. и местното ВиК- Паничище е на печалба прави инвестиции? „Кюстендилска вода“ обаче е на загуба и липсва качеството на услугата.“, коментира Златарски.
Председателят на КЕВР Иван Иванов призна за проблема, като подчерта, че той не се отнася само за Дупница. Посочи, че освен инфлацията при калкулирането на стойността на водата се взема предвид и цената на електрическата енергия. Иванов призна, че дружествата, които са на гравитачен принцип на доставяне на вода, имат по-ниска цена на услугата, но и тя ще поскъпне, ако се обединят във ВиК асоциации. Както е известно, водоснабдяването в Кюстендил се извършва чрез помпи, докато в Дупница водата достига по гравитачен път. Нееднократно в Общинския съвет в Дупница са отправяни призиви да се поиска различна цена за общината заради това. Дежурният отговор е, че цената за областта е една.
Меле в парламента при дебата за водата след думите на министър Иванов: Губим 951 млн. лв., реализираме ли идеите на „Възраждане“