Николай Златарски към здравния министър: 30 000 пациденти в община Дупница останаха без Нотложна медицинска помощ от 01.12.24г., кой реши?

Депутатът Н. Златарски: Ще има 333 млн. лв. за нови водопроводи до въглищните централи, включително за ТЕЦ „Бобов дол“
Николай Златарски

Николай Златарски: 30 000 регистрирани пациденти в община Дупница, да останат без кабинет за неотложна медицинска помощ от 01.12.24г., кой реши това и как така?

Днес /10.01.2025г./ от трибуната на Народното събрание депутатът от Дупница Николай Златарски повдигнах един изключително належащ въпрос, относно липсата на кабинет за неотложна медицинска помощ, медицинско оборудване и персонал, на територията на община Дупница.

„Зададох конкретни въпроси към Министъра на здравеопазването д-р Галя Кондева:

Въпросът, който ще ви задам, на първо място ме засяга лично, защото аз съм избран от кюстендилския многомандатен избирателен район и там са моите съграждани, с които се виждам всеки ден.

Защо Министерство на здравеопазването допусна над 30 000 регистрирани пациденти в община Дупница, да останат без кабинет за неотложна медицинска помощ от 01.12.24г.?

Мисля че знаете, че такъв имаше и в двете местни болници – едната е общинска, а другата – частна. От началото на декември, всички тези пациенти останаха без такъв кабинет, и в тази ситуация дори ако им е необходима една обикновена инжекция – те няма къде да отидат и да получат своевременна медицинска помощ.

Единствения вариант, който им остана е да пропътуват над 40 км, защото най-близкия такъв дежурен кабинет е в гр. Благоевград и в гр. Кюстендил.

Въпроса ми е следния:

Как държавата ще помогне за по-бързо решаване на този проблем? Знам, че Общинската болница е подала документи за регистрация на дежурен кабинет, знам и за проблема с липсата на оборудване, а също така и за липсата на медицински персонал.

В този момент това е изключително важен и сложен проблем, предвид ситуацията, в която се намираме.

Министърър на здравеопазването отговори на поставения от Николай Златарски въпрос, че този проблем съществува и в други райони, като целта на дежурните кабинаети е да предоставят медицински услуги през почивните и празнични дни, както и в часовия диапазон от 20:00ч. до 08:00ч. сутринта, през работните дни:

„Населението най-вече получава медицинска помощ, чрез своите общопрактикуващи лекари, а в Закона за лечебните заведения е дадена възможност да се разкриват тези дежурни кабинети, където могат да работят както лекари с медицинска специалност, така и такива – без специалност. Както Вие казахте, към настоящия момент в община Дупница НЯМА такъв дежурен кабинет и най-близкото лечебно заведение, към което е разкрит такъв дежурен кабинет е в Благоевград.“ – заяви министър Кондева.

Тя добави, че в РЗИ-Кюстендил е постъпило заявление от управителя на Медицинския център „Св. Иван Рилски“, относно настъпилата промяна в регистрацията на лечебното заведение, касаеща регистрирането на дежурен кабинет. Според думите и, е извършена проверка от РЗИ-Кюстендил и е установено, че кабинета в Дупнишката болница е оборудван, и отговаря на здравните изисквания, а ръководството на медицинския център пък ги е уверило, че има готовност да сключи граждански договори с лекари, които ще осъществяват дейността в кабинета след приключването на регистрацията му:

„Издадено е удостоверение от РЗИ за спазване на здравните изисквания, а преписката е изпратена на изпълнителната агенция „Медицински надзор“ за стартиране на процерурата по извършване на регистрация, така че в най-кратки срокове ще получи необходимата регистрация и с регистрирането на този дежурен кабинет , на осигурените пациенти на територията на община Дупница, ще бъде осигурено достъпното и навременно медицинско обслужване, извън обхвата на общопрактикуващите лекари.“ – завърши министър Кондева.

„Истината е, че кабинетът в частната болница е закрит, само защото личните лекари са отказали да увеличат таксата за пациент с около 0.20 лв. Кабинетът реализира дефицит от порядъка на около 5 000 лв. на месец, а личните лекари са отказали за увеличат таксата, която е около 1- 2 лв. за прегледан пациент. Вместо да платят стотинките, те са решили да сключат договор с Благоевградска болница, без да уведомят пациентите и обществеността. В Благоевград не е отишъл и няма да отиде нито един пациент от Дупница. Този факт всеизвестен и много удобен за личните лекари в Дупница и на други места в страната, тъй като не плащат никаква такса на болницата за Неотложна помощ. По силата на договора личните лекари плащат на болницата за прегледан пациент около 1-2 лв., при липса на прегледи, няма и плащане. Така пациентите им се „спасяват“ както умеят и където намерят, най- често в София, но там си заплащат от джоба, въпреки, че личният им лекар е трябвало да плати за тях, и сумата е над 40 лв., а не 2 лв.. Това е повсеместна антихуманна практика на личните лекари, които са най- скъпо платените „администратори“, просто лица, които дават направления срещу заплати от по 15 000 лв. на месец. Най- странното е, че нито един от Общинските съветници – отговорни за здравеопазването, собственици на общинската болница, управници и партийни централи не се трогнаха и не потърсиха отговорност от личните лекари за античовешката им постъпка в Дупница. Личните лекари са спазили формалната част на договора- отстояние, но не с цел медицинска помощ, а спестяване на лични средства, защото дупничани нямат практиката да се лекуват в Благоевград. Ръководството на Общинската болница, Общинските съветници и обществеността не са уведомени от сдружението на личните лекари, че сключват договор с болница в Благоевград. Дупничани не са уведомена за решението на личните си лекари, което е изключително провинение от тяхна страна. Сдружението на личните лекари в Дупница е като тайно- общество, никой не знае кой е председател и защо този председател не е дал поне една пресконференция или не е уведомил кмета Първан Дангов за решението да пращат 40 000 община Дупница за Неотложна помощ в Благоевград. Защо не е имало обществен дебат? Истина ли е, че са отказали да сключен договори с ръководството на общинската болница за възстановяване на кабинета, действал до 2016 година? Защо шефът на Здравната каса Сашо Котев не е алармирал за проблема? Няма ли кой да потърси наказателна отговорност за всеки един от личните лекари, ръкодното им тяло и шефът на Здравната каса? Или трябва да умре някой, за да се повдигне този въпрос?“ – пишат наши читатели, пожелали анонимност.

Николай Златарски: 30 000 регистрирани пациденти в община Дупница, да останат без кабинет за неотложна медицинска помощ от 01.12.24г.




Вижте видеоканала ни:


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here