Месечна стипендия от 800 лв. ще получават студентите по медицина от Кюстендил, сключили договор с общината и МБАЛ “Д-р Никола Василиев”. Срещу тази подкрепа те ще подписват договори, че ще работят поне 5 години в лечебното заведение. Това стана ясно на среща между представители на двете институции и ученици. От програмата може да се възползват всички ученици, избрали да следват медицина и да работят в родния си град. Програмата важи за лекари, медицински сестри, акушерки и клинични лаборанти.
Без значение е в кое висше учебно заведение са избрали да следват младите. Стипендията е ежемесечна и е за целия период на обучение. Това обясни директорът на здравното заведение в Кюстендил Димитър Стоилов по време на разяснителни срещи с дванадесетокласници. Финансовата подкрепа цели да мотивира учениците да следват специалности, за които има голяма липса на кадри в цялата страна.
В разяснителните срещи по училищата се включиха още главната сестра на МБАЛ “Д-р Никола Василиев” Нели Евтимова, зам.-кметът на Кюстендил Бойко Клечков и доц. Бойко Соколовски от Тракийския университет. Те обясниха предимствата и подчертаха, че това ще е сериозно финансово облекчение за родителите. Четиримата поговориха със зрелостниците от Професионална гимназия по икономика и мениджмънт “Йордан Захариев”, Езикова гимназия “Д-р Петър Берон”, Спортно училище “Васил Левски”, Професионална гимназия по туризъм “Н. Й. Вапцаров” и Природоматематическа гимназия “Проф. Емануил Иванов”.
Директорът на болницата изрази надежда, че това ще мотивира младите хора да останат в града, след като завършат висшето си образование. “Трудно е да учиш и работиш едновременно. Едното винаги ще бъде на заден план. За вашите родители също това е голяма помощ и спокойствие.”, обясни Стоилов.
След семестриалното завършване студените трябва да сключат 5-годишни договори за работа в болницата в Кюстендил. “Едва ли има нещо по-добро за един млад човек от това, веднага след като завърши, да се реализира и да започне работа.”, изтъкна директорът на МБАЛ “Д-р Никола Василиев”. Той обясни, че болничното заведение модернизира своята база и осигурява медицинска апаратура от най-високо ниво. “Но ако не сте вие, ако няма кадри, всичко това е безсмислено. Няма да има кой да лекува. Решението за избора на тази хуманна професия е голяма отговорност, затова помислете добре.”, призова Стоилов. Той покани учениците, при желание и интерес от тяхна страна, да посетят болницата в Кюстендил – да се запозната с процеса на работа, да получат повече информация, да поговорят с лекарите и персонала.
Зам.-кметът Бойко Клечков поясни, че Община Кюстендил има желание да подготви кадри за детските градини и училищата. “Ние гарантираме, че с подписването на договори, ще бъдете наети на работа след завършването си – или по линия на Общината, или по линия на болницата.”, уточни зам.-кметът.
При подписване на договор с Община Кюстендил осигурената ежемесечна стипендия ще бъде в размер на 400 лв. Това ще бъде обвързано със започването на работа в детска градина или училище в община Кюстендил, след завършване на медицинското образование. Двойно по-висока стипендия ще се осигури, ако студентът реши да работи в МБАЛ “Д-р Никола Василиев” за 5-годишен период, след като завърши. В този случай се осигуряват две стипендии – и от болницата (370 лв.) и от Общината (400 лв.). Месечната сума за издръжка на студент тогава ще бъде близо 800 лв.
Доц. д-р Бойко Соколовски заяви, че, ако младите изберат да следват за медицински сестри в Тракийския университет, ще имат предимство да се обучават в Кюстендил и практиката им ще минава в местната болница. Той изтъкна предимството на това, че няма да се налага да пътуват и да живеят в друг град.
Месечна стипендия от 800 лв. и сигурна работа обещават болница и община в Кюстендил за бъдещи студенти по медицина