Официално! Кюстендилският зелник е сред културните богатства на България

Официално! Кюстендилският зелник е сред културните богатства на България

Кюстендилският зелник официално вече е част от списъка с нематериалното културно наследство. Местният специалитет беше вписан в Националната представителна листа на елементи на нематериалното културно наследство. Наградата беше връчена от зам.- министъра на културата Калин Вельов. Групов носител е Женска група към читалище „Съгласие“ село Жабокрът, отличието е в категория „Специални обичаи, обреди и празнични традиции“. Компания на дамите от Жабокрът на церемония прави председателя на ОбС Кюстендил Димитър Велинов.

В Кюстендил пък те бяха посрещнати от кмета инж. Огнян Атанасов. Той им благодари за отдадеността, с която съхраняват, популяризират и предават традициите на младите поколения.

„Както Майстора е прославил с четката си прекрасния Кюстендилски край по целия свят, така и вие със сръчните си ръце и големи сърца да продължавате да славите нашите традиции и култура.“, коментира градоначалникът.

Номинацията на кюстендилски беше направена от областна комисия, в която влизат експерт от Института по етнология и фолклористика и Етнографски музей при БАН, представител на Регионалния исторически музей „Акад. Йордан Иванов“ , както и местен краевед.

Кюстендилската кандидатура бе представена като характерна кулинарна традиция, като е посочена значимостта му и като локална културна практика.

Националната система „Живи човешки съкровища“ цели опазване на нематериалното културно наследство и тяхното предаване на следващите поколения.

В „Стримон Гардън“ директорът Нина Попова и колективът на школо №1 в Петрич празнуват Никулден, рехабилитатори: От топилото се забременява! Водата и храната лекуват тялото и душата! https://4vlast-bg.com/archives/762762

В „Стримон Гардън“ директорът Нина Попова и колективът на школо №1 в Петрич празнуват Никулден, рехабилитатори: От топилото се забременява! Водата и храната лекуват тялото и душата!

 




Вижте видеоканала ни:


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here