Съдът брои бюлетини в Дупница, Палатово, Рила и Кюстендил

Член на СИК попълва празни бюлетини в Белица, заснет на камера
Член на СИК попълва празни бюлетини в Белица, заснет на камера

Съдът брои бюлетини в Дупница, Палатово, Рила и Кюстендил

В 28 изборни секции в 10 МИР – Кюстендил бюлетините ще бъдат броени наново, ще се проверяват и протоколите. Това се налага след решението на Конституционния съд да образува дело по исканията за касиране на парламентарния вот от 27 октомври.

Проследено по адресите, качени на РИК, на посочените в определението на Конституционния съд секции в областния град, попадат например секциите в бившия Селскостопански техникум.

Там се породиха съмнения на купен вот заради цели ромски семейства, които този път са отишли до урните.

Коментарите са за купен вот за една от коалициите, която отново направи мандат в 10 МИР. “Не само при нас се плащаше за гласове, но и по селата и по българските секции”, казват за БНР в 12-хилядния ромски кв. “Изток” в Кюстендил.

В Дупница също обект на преброяване и проверка истинността на протоколите попадат секции с преобладаващо ромско население, но и в с. Палатово например.

В малката община Рила ще се борят бюлетините в секцията в Дома за хора с увреждания, както и в с. Падала.

Във вторник КС нареди да се броят отново бюлетините в 14% от секциите.18 експерти трябва да преброят повторно гласовете в 1777 изборни секции и да проверят протоколите за недействителните бюлетини в 442.

Конституционният съд се произнесе по пет дела, с които се оспорват парламентарните избори от 27 октомври. Те вече са обединени в едно, след като КС беше сезиран поотделно от ПП-ДБ, „Възраждане”, ИТН, „Величие” и БСП.Решението на КС е прието единодушно с 11 гласа.

Въпросните 1777 изборни секции, в които ще се брои повторно, представляват близо 14% (13.8%) от всички секции, разкрити за парламентарните избори през октомври, които бяха 12 879.

Експертизата, освен повторното преброяване, ще включва и проверка на протоколите, за да стане ясно дали броят на подадените действителни гласове по кандидатски листи (партии, коалиции, независим кандидат) съответства на вписания в протокола на съответната секционна избирателна комисия (СИК).

Ще бъде установено и дали броят на подадените действителни гласове с бюлетини от машинно гласуване по кандидатски листи (партии, коалиции, независим кандидат) съответства на информацията от паметта на съответната машина.

Вещите лица трябва да проверят и дали протоколите на СИК са съставени в съответствие с изискванията на текст от кодекса, според който, ако при попълването на данните за установените резултати в протокола бъде допусната грешка, грешката се поправя, като сгрешеното се задрасква, а над него се вписват действителните данни

Друга задача е да установи дали в 442 избирателни секции броят на вписаните в протокола от изборите като недействителни бюлетини съответства на броя на наличните недействителни бюлетини, предадени на районните избирателни комисии от СИК.

До завеждане на делото в КС се стигна, след като на партия “Величие” не достигнаха 21 гласа, за да прескочи 4-процентовата бариера и да влезе в Народното събрание. Впоследствие БНТ показа кадри от фалшифициране на изборни резултати в някои секции, като преброи, че само от секциите в репортажа “Величие” събира повече от тези 21 гласа.

Последва вълна от подобни клипове в социалните мрежи. Това доведе до искове до Конституционния съд от общо пет партии – ПП-ДБ, „Възраждане”, ИТН, „Величие” и БСП – за повторно преброяване в избрани секции, за които има съмнения за нарушения. КС имаше два месеца да се произнесе.

Видео на живо




Вижте видеоканала ни:


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here