Кметът Първан Дангов: 3 058 446 лв. са задълженията ни към фирмите, извозващи отпадъците
Емил Гущеров от ГЕРБ: От сутрешното кафе ми се падна късмет „пари“, подарявам Ви го
С 18 гласа „за“ и трима „въздържал се“ общинските съветници в Дупница одобриха скока на такса „смет“ от догодина. Против бяха петорката от ГЕРБ и Виктор Мантарков от „Възраждане“, който е баща на ГЕРБ съветника Спас Мантарков. Както е известно, предвиденото увеличение е от 2,5 промила на 5,9 за града и на 6,8 за селата.
„Задълженията ни към днешна дата са 3 058 446 лв.“, заяви от микрофона кметът Първан Дангов. Той уточни, че на фирма „Екоресурс“, която извозва отпадъците до София, се дължат 1 848 000 лв. А на „Евроимпекс“, които се занимават със сепарирането и извозването на остатъка за депониране до депото в Костинброд, още 1 210 000 лв.
„Цифрите са показателни. Приходите от такса „смет“ за 2019 г. са общо 2 597 603 лв., за 2020- 3 460 000 лв. Проблемът се появява през 2021 г., когато са събрани 3 728 000 лв., но дефицитът е 163 000 лв. Той расте с всяка следваща година. През 2022 г. вече сме на минус 1 503 000 лв., а през 2023 г. с 918 000 лв.“, каза градоначалникът.
„Призовавам да преминем към по- балансирано плащане между града и селата. Не може в селата да плащат 10 пъти по- малко от града. 2 години от Народното събрание ни обещаваше, че ще се завишат данъчните оценки на имотите. Реалността е, че такса „смет“ трябва да бъде по 100 лв. на жител. За четиричленно семейство 400 лв. Трябва да спасим положението в Дупница. Досега не бяха вдигнати данъците, защото се очакваше, че държавата ще завиши данъчните оценки.
Сега се събират около 2,7- 2,8 млн. Разходите за 2023 г. са 5,5 млн. дефицитът е над половината. Трябва да увеличим двойно таксите, за да покрием разходите. Сметката обаче показва, че заради натрупаните задължения дори това няма да е достатъчно, за да стигнат парите.
Затова сме принудени да дофинансираме дейността от други приходи на общината. Ако Дупница имаше клетка за депо, разходите щеше да паднат поне 2,3 млн. Толкова са заложени за транспортиране от Дупница до точка, където се депонира. Ако тръгне сепариращата инсталация, ще се спестят 600 000 лв.
Такса смет и управлението на системата за отпадъци става все по- скъпо. До преди 10-12 г плащахме 800 000 лв., сега стига до 7 млн. Справяме се благодарение на разсрочването на кредитите. Всички общини увеличават таксите смет. Но това няма да подобри услугата.“, каза Костадинов. Той повдигна темата с раздаването на торбички за отпадъци на жителите, чрез което да се отчита кой колко изхвърля. Нееднократно в залата се повдигна темата за въвеждане на система, чрез която реално да се отчита количеството, което всеки изхвърля.
„В края на миналата година се взе решението „Кюстендилска вода“ да влезе да оперира в Дупница и така цената на водата скочи. Тази година за Коледа подаръкът за хората ще бъде завишаване на данъците. Имаме постоянно искане за заеми или разсрочване на заеми.
Тази сутрин с кафето ми се падна късмет „пари“, подарявам Ви го.
Най- лесно е да изтупаме брашнения чувам на хората от селата, или да го кажа на яхински „телето циц@ от кравата, за да има пари. Да поговорим с кмета на Гоце Делчев и да се посъветваме с него, той осигури финансиране от 4 млн. за своята община.
Платиха ли общините Сапарева баня и Бобов дол своя дял по проекта за депото? Защо сепариращата инсталация още не работи?“, попита Емил Гущеров от ГЕРБ.
„В Русе имат система за сметосъбиране, която работи на база GPS. Отчита се даден съд колко пъти е вдиган от смеотосъбиращия камион. Като се знае кои домакинства го ползват, се отчита колко отпадъци генериран. Ние още сме далеч от тази система.
трябва да се премине към фискални торбички. Това е първото от серия увеличения. Питат дали ще събираме повече и дали ще бъде по- чисто. Най- лесният отговор е да.
Обходих улиците в града, особено след работно време, около магазини положението е крайно незадоволително. Кашони и опаковки около контейнерите положението е нелицеприятно. Питат дали с увеличението ще стане по- чисто, най- лесно е да кажа „да“.
За 2025 г. сме предвидили да въведем система за събиране на зелени отпадъци, имаме налични 90 съда за такива. Там ще се събират отпадъците от почистване на градини.
Градът ни е потънал в отпадъци от изхвърлени стари мебели. Те не се събират от сметосъбиращата фирма. Ние допълнително плащаме на фирма за това, за което трябва да сключим договор, което е извън план сметката за сметосъбиране. Ще обявим график за извозването на такива отпадъци. В момента почистването на такива отпадъци товари бюджета на предприятието по чистота. Планираме кампания за събиране на опаковки, които подлежат на рециклиране. Също така от Инспектората ще правят масирани проверки, само с глоби може да се сложи ред. Общината е постоянен обект на проверки от РИОСВ и санкциите се пишат на кмета. Вдигането на такса смет за никой не е приятно, но нямаме друг изход, за да се справим.“, обясни кметът какво са плановете на общината отвъд вдигането на таксата.
ОбС Дупница подпечата скока на такса „смет“, К. Костадинов: Реалната цена е по 100 лв. на човек
ОбС Дупница подпечата скока на такса „смет“, К. Костадинов: Реалната цена е по 100 лв. на човек
анатема