Има надежда да се отпуснат пари за пустеещия, недостроен язовир „Кюстендил“, чието изграждане стартира преди 51 години. От МРРБ информират, че в прогнозния бюджет за 2025-2028 г. са предложени средства за обследвания, проучвания, проектиране и строително-монтажни работи по няколко язовира. Сред тях и за частично изградената язовирна стена „Кюстендил“. Останалите обекти са язовирите „Черни Осъм“ за Плевен и Ловеч, „Христо Смирненски“, яз. „Бяла“ за Габрово, Севлиево и Дряново. Също и за пречиствателна станция за питейни води „Сливен“.
Както е известно, на Областен съвет за намаляване на риска от бедствие в Кюстендил беше съобщено, че язовир „Кюстендил“, чието строителство е започнато през 1973 г., е най- опасният водоем в региона. Стената на язовира се намира над село Слокощица, вдигната е до 42 метра, а по проект трябва да е 70 метра. Обектът е във вододайна зона и на практика е безстопанствен.
Осигуряване на средства от държавата за доизграждане на язовири е една от мерките, набелязани от работна група, сформирана в изпълнение на заповед на премиера Димитър Главчев за справяне с безводието в страната. Днес в беше проведена среща между МРРБ и община Плевен. В нея взеха участие зам.-министър Веселина Терзийска, д-р Валентин Христов, кмет на община Плевен и експерти от ресорната дирекция в МРРБ и ВиК холдинга. Още през изминалата седмица, същата информация беше предоставена и на община Ловеч.
От МРРБ апелираха общините в страната да приоритизират ВиК обекти по Инвестиционната програма за общински проекти.
От ведомството обявиха, че към момента над 258 общини се възползват от Инвестиционната програма за общински проекти. Те ще получат около 800 млн. лева за реконструкция на ВиК мрежи от общия бюджет на програмата. След последните изменения той възлиза на близо 7 млрд. лева.
Пари за пустеещия строеж на яз. „Кюстендил“ обещава държавата като мярка срещу безводието в страната