Сапарева баня ще чака 295 733 лв. кредит от ФЛАГ, за да се разплати за депото край Дупница

Сапарева баня ще чака 295 733 лв. кредит от ФЛАГ, за да плати своята част от инсталациите на депото край Дупница
Кметът на Сапарева баня Калин Гелев на церемонията по откриването на сепариращата и компостиращи инсталации на депото край дупнишкото село Джерман края на на 2023 г.

Поемането на дългосрочен общински дълг в размер на 295 733 лв. ще обсъждат общинските съветници в Сапарева баня на сесия в четвъртък. Средствата са нужни, за да разплати курортната община своя дял по изграждането на сепариращата и компостираща инсталации на депото край Дупница. Парите ще бъдат взети от Фонд ФЛАГ. Заложените параметри са срок на погасяване 60 месеца и лихва 4.083 %.

Припомняме, че инсталацията, която беше открита в края на 2023 г., се изгради по проект по ОП „Околна среда“. Договорът за финансиране беше подписан през декември 2018 г. Депото ще обслужва общините Дупница, Сапарева баня и Бобов дол. Всяка от тях участва със собствени средства в проекта.

Калин Гелев с кмета на Дупница Първан Дангов на заклю„чителната пресконференция във връзка с проекта, който беше спасен на косъм.

Общата стойност на проекта е 12 629 256.01 лв., от тях безвъзмездното финансиране е 8 620 701,27 лв., 1 157 444,80 лв. се осигуряват от държавата. Останалото е съфинансиране от общините.

Договорът за финансиране на инсталацията беше подписан през декември 2018 г. от бившия екоминистър и кметовете Величкова, Чимев и Гелев.

Делът на община Дупница, като водещ партньор, е най- голям- 1 732 319 лв. Бобов дол участва с 333 804 и Сапарева баня с 290 688 лв.

Сепариращата и компостиращата инсталация ще започнат работа след изграждането на комуникациите на новото депо.

Както сме писали, целта на изграждането на сепариращата и компостираща инсталация е оползотворяване на отпадъци, с което да се намали общото количество за депониране. Инсталацията за предварително третиране на смесените отпадъци е с капацитет 14 342 т/г, а тази за компостиране на зелени или биоразградими отпадъци- 4 173 т/г. Във връзка с проекта са закупени и съдове за разделно събиране на зелените отпадъци на територията на трите общини и сметосъбиращ камион.

Във връзка с проекта беше закупена нова техника.

Както е известно, трите общини партньори по проекта в момента са принудени да извозват отпадъците до София или Костинброд заради липсата на действащо депо. Това оскъпява много услугата. Затова се очаква с нетърпение изграждането на самата клетка на депото, което е истинското решение на проблема. За съжаление, към момента за това дори не се говори. Само преди дни кметът Сапарева баня Калин Гелев отново повдигна въпроса с изграждането на клетката.

Кметът на Сапарева баня К. Гелев: През 2021 г. ГЕРБ задели 10 млн. за депото в Дупница, къде са тези пари? ГЕРБ се превърна в кауза
Кметът на Сапарева баня Калин Гелев попита къде са парите, заделени през 2021 г. за депото.

„През 2021 г. ГЕРБ заделиха 10 млн. за депото в Дупница. Искам да попитам управлявалите от тогава до сега къде отидоха тези пари? Проблемът с отпадъците за нашите общини е пословичен вече. Принудени сме да вдигнем такса „Смет“, защото разходите растат заради липсата на депо.

На заседание в началото на тази година пък Гелев обяви, че община Сапарева баня е принудена да дофинансира сметосъбирането и сметоизвозването с 550 000 лв. Според представените тогава разчети само 400 000 лв. струва извозване на боклука, а събирането и транспортирането до временното депо още толкова.

„За депониране през 2019 г. плащахме по 32 лв. на Филиповци, а на последната поръчка за тон отпадък, който не е сепариран, сумата е 193 лв. без ДДС. Със сигурност има картел някъде в тези фирми. Месечната такса за депониране, само в законно установено депо, без транспорт и без събиране, е около 60 000лв. Другият проблем е, че нашата община генерира изключително много отпадъци, които не са само битови. Между 10 и 16% е това, което се сепарира, другото всичко е общ отпадък.“, обясни кметът Калин Гелев.




Вижте видеоканала ни:


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.