Изп. директор на „Напоителни системи“ Снежина Динева: Обновяваме 80% от хидромелиоративната система, нуждаем се от висококвалифицирани кадри!
България си постави нови амбициозни планове за разширяване на напоителната система в страната. Това става ясно след подписан ключов меморандум за сътрудничество между Министерството на земеделието, държавното дружество „Напоителни системи“ и Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ).
„Реализираме ключова стъпка в изпълнението на стратегическа цел, която аз и моят екип сме си поставили, за разширяване на хидромелиоративна мрежа в страната. Целта ни е да увеличим поливните площи в България в бърз порядък с над 2,5 млн. дка, като крайната ни цел е да достигнем 8 млн. дка в бъдеще. Без хидромелиорации няма как да очакваме повишаване на добавената стойност в сектора”, заяви министър Тахов.
Земеделското министерство е поискало 1,2 млрд. лева от Министерството на финансите за тази цел, които ще бъдат инвестирани в модернизиране на напояването в България.
Подписаният меморандум между трите институции е важна стъпка в изпълнението на тази стратегия, като акцентът е поставен върху подготовката на кадри и осигуряването на качествено обучение за бъдещи хидроинженери. Ректорът на УАСГ доц. д-р арх. Гичка Кутова-Каменова подчерта, че сътрудничеството е навременно и ще позволи на завършилите университета да приложат знанията си в практиката.
Изпълнителният директор на „Напоителни системи“ ЕАД, Снежина Динева, също отбеляза важността на младите и образовани специалисти. Предвид предстоящата рехабилитация на около 80% от хидромелиоративната система, необходимостта от висококвалифицирани кадри става все по-остра. Тя подчерта, че компанията в момента извършва обновяване на съоръжения, които не са били ремонтирани от повече от 60 години.
Министър Тахов заяви, че завършилите УАСГ ще играят ключова роля в този процес, като участието им ще бъде насочено към изграждане на модерна и ефективна система за напояване, която да повиши добавената стойност в земеделието.
В рамките на меморандума са предвидени стажове и учебни практики за студентите, както и участие в проучвания и научни изследвания в областта на хидромелиорациите.
Подписването на меморандума и обявените амбициозни цели подчертават важността на водното управление за развитието на българското земеделие и необходимостта от стабилни и модерни напоителни системи за справяне с предизвикателствата, свързани със засушаването. Това е ключов елемент за осигуряване на конкурентоспособност и устойчиво развитие в сектора.
Изп. директор на „Напоителни системи“ Снежина Динева: Обновяваме 80% от хидромелиоративната система, нуждаем се от висококвалифицирани кадри!