Съдът бетонира уволнението на кандидата за кмет на от „Възраждане“ Дупница Методи Захаринов за разпространение на фалшива валута, да се отстранят от служба в МВР служители, издали му свидетелство, че не е осъждан, искат прокурори!

Административен съд – Кюстендил под председателството на Ася Стоименова отхвърли жалбата на Методи Захаринов срещу заповед, издадена от министъра на вътрешните работи, с която се прекратява работата му като инспектор в група „Държавен противопожарен контрол и превантивна дейност” на Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението” – Дупница.
Името на Захаринов нашумя, след като бе регистриран като независим кандидат на местните избори миналата година в Дупница, подкрепян от ПП „Възраждане“, начело със съпругата му в качеството ѝ на зам. – председател. В партията членуват баща му, бивш атакист и роднини. Той беше задържан след решение на Централната избирателна комисия, а арестуването му беше заради постъпило уведомление от ОД на МВР – Кюстендил, че в Шенгенската информационна система е постъпил сигнал от Гърция за международно издирване на българския гражданин. По-късно го освободиха с мярка „парична гаранция”. Захаринов беше кандидат за кмет на Дупница, издигнат от инициативен комитет, оглавяван от майка му, и постигна трети резултат на местния вот – 1697 гласа, или 9,69%.
С докладна записка директорът на ГДПБЗН – МВР е отправил до министъра на вътрешните работи предложение за прекратяване на служебното правоотношение, в същата е посочено, че в РДПБЗН – Кюстендил са представени европейска заповед за арест на Централната избирателна комисия и постановление на прокурор при Окръжна прокуратура – Кюстендил за задържане на Методи Захаринов предвид осъждането му от петчленен състав на Апелативен съд – Солун, с което му е наложено наказание лишаване от свобода за срок от 6 години, от които трябва да изтърпи 5 години, 11 месеца и 27 дни. На Методи Захаринов е връчено предизвестие с разпореждане да му се изплатят дължимите обезщетения. Съгласно посочената норма служебното правоотношение на Методи Захаринов се прекратява при обективна невъзможност да изпълнява задълженията си поради влизане в сила на присъда, с която е наложено наказание лишаване от свобода, когато изпълнението на наказанието не е отложено по реда на Наказателния кодекс.
Присъдата – лишаване от свобода за срок от 6 години, е за притежание на фалшиви банкноти в евро пуснати в обращение като истински в Гърция. Не е бил открит в Република Гърция за привеждане в място за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода и по отношение на него е издадена европейска заповед за арест.
Без значение в случая е обстоятелството, че в свидетелството за съдимост на Методи Захаринов от 08.01.2024 г. е посочено, че той не е осъждан, заповедта е издадена и в съответствие с целта на закона – да се отстранят от служба в МВР служители, за които е установена обективна невъзможност да изпълняват такава.
Решението може да се обжалва от страните с касационна жалба пред Върховния административен съд в 14-дневен срок.
В момента Методи Захаринов работи като инструктор в частна фирма. Срещу него и фирмата са входирани сигнали от собственици на обекти в Дупница и региона, който съобщават в МВР, че глобите и проблемите Методи Чимев е замитал, ако си купят пожарогасители и техника от въпросната фирма, но прокуратурата не е повдигнала обвинение в тази посока. Твърди се, че шефът на пожарната в Дупница не ги е огласил, но няма доказателства в тези посоки.

Очаквайте подробности!
Съдът бетонира уволнението на кандидат за кмет на от „Възраждане“ Дупница Методи Захаринов за разпространение на фалшива валута