Започва прилагането на новите вариантни ваксини срещу COVID-19„МБАЛ-Самоков“!
Стартира имунизационната кампания срещу COVID-19 за есенно-зимния сезон 2024/2025 г.
В страната са доставени РНК ваксини срещу новия вариант JN.1 на SARS-CoV-2 на производителя Pfizer-Biontech. Приложението на новите ваксини ще бъде безплатно Създадена е организация за провеждане на имунизация и в „МБАЛ-Самоков“ ЕООД.
Ваксините са предназначени за имунизация на лица на и над 12 г. и за деца от 6 месеца до 11 години. Ваксината срещу JN.1 на SARS-CoV-2 може да се прилага самостоятелно, независимо дали са налице преболедуване и предходни ваксинации.
Прилага се в единична доза, като изключение са децата под 5 г., при които, ако не са преболедували или ваксинирани до момента, се имунизират с три дози.
Приоритетни групи:
-
Лица на възраст на и над 60 години;
-
Лица с хронични заболявания (напр. диабет, сърдечни заболявания, белодробни заболявания и др.), независимо от възрастта;
-
Имунокомпрометирани лица (напр. лица с HIV, трансплантирани и др.), вкл. имунокомпрометирани деца на и над 6 месеца;
-
Бременни жени
-
Медицински персонал;
-
Потребители и персонал на социални институции.
При лицата от посочените групи Националният експертен съвет препоръчва и прилагането на ваксина срещу сезонен грип. Грипна ваксина може да бъде поставена едновременно с ваксината срещу COVID-19, като двете ваксини се инжектират на различни места. Възможно е ваксините да бъдат поставени и поотделно, при две отделни посещения при лекаря, като в този случай не е необходимо да се спазва определена поредност, както и фиксиран интервал между двете ваксини.
Вариантна ваксина срещу COVID-19 може да получи и всяко друго лице, изявило желание да бъде ваксинирано, което не попада в посочените групи.
Желаещите могат да се запосват на регистратура на болницата на място и на тел.072289231 от 08.00ч. до 20.00ч. от понеделник до неделя
Започва прилагането на новите вариантни ваксини срещу COVID-19 „МБАЛ-Самоков“!