Кметът на Сапарева баня: Заради зелените не може да вдигнем 1 изсъхнало дърво в планината, при пожар мъкнем 25 л туби

Кметът на Сапарева баня: Заради зелените не може да вдигнем 1 изсъхнало дърво в планината, при пожар мъкнем 25- л туби
Кметът Калин Гелев поиска среща при областния управител във връзка с проблема.

Общината ще инициира среща на Областен съвет, за да се изготви единна позиция, която да се представи пред държавата

„Да се съберем на Областен съвет и да представим единна позиция пред държавата с искането за противопожарни просеки, които не просто да се направят, но и да се поддържат. Виждаме каква е ситуацията с пожарите през лятото. Сега не може едно опасно или паднало дърво да вдигнем. С учудване разбрах, че през февруари парламентът е отменил Наредбата за опасни дървета по предложени на Зелените.“, това заяви на заседание на Общинския съвет кметът на община Сапарева баня Калин Гелев. По негово предложение съветниците гласуваха да се инициира среща на Областен съвет в Кюстендилско, на която да се обсъдят мерки за опазването на горите от пожари. Идеята е областен управите, кметовете, председатели на Общински съвети, общинските лесничейства и горските стопанства да обсъдят проблема. Покана ще се изпрати и към ръководството на община Самоков, общинско лесничейство „ДГС Самоков“ и областния на Софийска област.
„Като се съберем, трябва всеки да изложи виждането си какво да правим с противопожарните просеки. Предлагам да изготвим съвместно, едно предложение до министъра на околната среда и водите и до министъра на земеделието и храните.“ мотивира искането си за срещата Гелев. Той подчерта, че потушаването на горските пожари е сериозно изпитание заради трудните терени. Когато те са непочистени, задачата се усложнява още повече, а хеликоптер не може да помогне, ако има вятър.
„Видяхте какво се случи над Дупница през лятото. При нас, например, районът над селата Ресилово и с. Овчарци е труднодостъпен. Последно като пламна, се ходеше пеша и се носеха 25 литрови туби с вода. Ние се правихме благодарение на доброволците и на кметовете на селата Овчарци и Ресилово, на лесодобивните фирми. Осигуриха се джипове, бидони по един тон бяха доставяни до самото място. Но вижте какво се случи в Дупница. Преди 3 години пък изгоря голяма територия в Рилския манастир. Затова се нуждаем да се съберем и да набележим общи мерки. Сега където изсъхне дърво, падне и там остава, но терените стават непроходими. ЕРМ Запад се чудят как да ги чистят. РДГ не смеят да им издадат разрешителни за дърветата, които са по просеките. Зелените скачат, обвиняват ни, че искаме да правим писти. Питал съм ги къде са като пламне, но няма отговор.“

 

 

 

 

Кметът на Сапарева баня: Заради зелените не може да вдигнем 1 изсъхнало дърво в планината, при пожар мъкнем 25- л туби




Вижте видеоканала ни:


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here