В село Крайници събираме под 80 000 лв., а сметосъбиране и извозване е 210 000 лв., с отчисленията към РИОСВ общината дължи по перо “отпадъци“ 14 млн. лв.
„Ако не завишим такса „смет“ с 30% , ще изпаднем в ситуация да не покриваме разходите за 2025 г. Около 600 000 лв. на месец ни струва сметосъбиране, извозване, товарене, каране до София за сепариране и после до депо Костинброд.“ Това обяви на пресконференция днес кметът на община Дупница Първан Дангов. Той отново подчерта, че към РИОСВ има натрупан дълг от 6,5 млн. лв., неплатени през годините отчисления за отпадъците. Със задълженията към фирмата, осъществяваща дейностите по чистота на територията на общината, дълговете по перо „отпадъци“ на Дупница се заформят на около 14 млн.лв.
На фона на това има неяснота около формулата, по която ще се изчислява в бъдеще такса „смет“. Както е известно, държавата лансира идеята за нова наредба, която да определя по по- справедлив начин такса „смет“. Тя обаче в момента се обжалва в съда, което поставя общините в ситуация на пълна неяснота как ще се изчислява налогът догодина.
„Новата Наредба предвижда вече данъкът да не се определя на база данъчна оценка. Предлага се той да е на брой жители в жилището. Втората идея е на количество генериран отпадък на принципа „замърсителят плаща“. Проблемът е, че ние нямаме възможност да отчетем това, тъй като не разполагаме с измервателен уред на съдовете за смет. Нито пък имаме достатъчно контейнери за разделно събиране. Наредбата се обжалва в момента и може да се отложи за по- следващата година. Ние обаче имаме проблем, разходните са огромни. Ще дам пример със село Крайници. Партидите, по който се плаща такса „Смет“, са за около 80 000 лв. От тях обаче се събират около 80%, а разходите на общината са 210 000 лв. само за сметоизвозване. Тази тенденция е и по другите села. Тежестта се поема от жителите в града. Не сме избрали още начин как справедливо да определяме такса „смет“., каза кметът.
Той обяви, че от 1 октомври ще заработи инспекторатът към общината. Той ще прави проверки за декларираните имоти по данъчните декларации. След тома ще има проверки и на място.
Стана ясно, че се очаква приемателна комисия, която да огледа изградените външни връзки на депото край село Джерман. След като обектът бъде приет, ще може да заработят сепариращата и компостираща инсталации, които бяха открити в края на 2023 г. Това обаче не е пълното решение на проблема с боклука, тъй като на място ще се отделят само отпадъкът, който ще се рециклира. Останалото отново ще пътува към София и Костинброд.
Задава се 30% скок на такса „смет“ в Дупница, кметът Дангов: 600 000 лв. на месец ни струва боклукът
А защо събирате 80 %.Кой чакате да ви ги събере?Нали по същата логика оплювахте шефа на ВиК ,че не си събира задълженията и за това няма да го финансирате.
Време е да си размърдате мозъците и без това сте ни скъпи на данъкоплатците.Вършети си работата и не търсете оправдания.Ако не знаете как се прави ,намерете други хора , които знаят.