Областният управител инж. Пандурски: Общините в Кюстендилско пред воден режим! 12 села са без вода, този ресурс е ценен и трябва да го пазим

Областният управител инж. Пандурски: Общините в Кюстендилско пред воден режим! 12 села са без вода, този ресурс е ценен и трябва да го пазим.

Областният управител на област Кюстендил бе домакин на среща с представители на 9-те общини от региона. Темата коята обсъдиха бе проблема с липсата на питейна вода в част от населените места. По думите на инж. Пандурски проблемът трябва да бъде разбран и осъзнат както от населението, така и от управляващите в лицето на държавата, общините и водния оператор.

„Всички ние сме загрижени от това, което се случва около нас. Водният ресурс е минимален, благодарение на високите температури и продължителното засушаване. Селищата в Кюстендилска област ги захранваме от повърхностни водоизточници, а те непръснато намаляват. Проблемът започна още през месец август, а тежките месеци ще бъдат септември и октомври, защото прогнозите са такива. В момента имаме няколко пресъхнали водоизточника, които ще стават все повече и повече. Ще трябва аварийно да търсим решаване на проблемите на множество населени места“. Това каза пред медиите областният управител инж. Александър Пандурски, който проведе днес среща с кметовете на общини в област Кюстендил заради водната криза в региона.

Той беше категоричен, че навсякъде в област Кюстендил има проблеми с водата. Единствените селища, които се захранват нормално са Бобов дол и Мламолово, които получават вода от язовир Дяково. „Само този язовир гарантира вода, затова защото в него има съответните количества. Всички останали са проблемни. Язовир „Карагьол“ е източен и част от водите на язовир „Калин“ трябва да се използват за водоснабдяване на част от Дупница. Това от своя страна затруднява водоснабдяването на Кочериново и Рила. Кюстендил е също в много тежко състояние“, доуточни още инж. Пандурски.

По негови думи решението на проблема е в икономичното ползване на водата и преразпределението й. Той не изключи да се стигне до воден решим в общините, който ще се въвежда от кметовете при необходимост, който на места ще бъде драстичен.
„Водата от една страна я няма в планината, а довеждащите водопроводи са компрометирани. Те са от преди 60-70 години, да не говорим, че към тях има нерегламентирани включвания и изпускания. Това довежда до съвсем малки количества в резервоарите. Ние не сме научени да ценим водата. Водата е ресурс, който се заплаща, ВиК – услугата струва пари на съответния оператор. Искаме да ползваме безплатно водата, а водата за питейно-битови нужди я ползваме за напояване“, заяви още областният управител.
Стана ясно, че в общо 12 населени места е въведен воден режим. В Самораново той е отменен вече, след като там вече има вода.

Режимът остава в селата Лиляч, Мали Върбовник, Мурсалево, Вуково, Висока Могила, Слатино, Баланово, Делян, Джерман, Смочево, Граница и Соволяно.
Областният управител посочи като добра практика действията на Община Кюстендил, която вече е наложила няколко акта за неправомерно ползване на питейна вода. „Необходимо е да се осъществява контрол, водата първо трябва да се ползва първо за питейни нужди, а след това за битови. Приветства Община Кюстендил, която вече е направила първите актове в село Стенско. Тоя ресурс е ценен и трябва да го пазим“, категоричен бе областният управител.

Областният управител инж. Пандурски: Общините в Кюстендилско пред воден режим! 12 села са без вода, този ресурс е ценен и трябва да го пазим.

 

ВИДЕО




Вижте видеоканала ни:


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here