„Общината е осигурила средствата за лечение и ваксини, както и храна. Имаме пълно съдействие от страна на кмета инж. Ангел Джоргов. Имаме денонощна охрана и двама гледачи. Но приютът не е дом за кучетата. Те могат да останат при нас до 2 седмици. Не бъдат ли осиновени, ги връщаме на улицата.“ Това заяви управителят на новия Център за бездомни животни в община Самоков д-р Радослав Драгоманов. Той споделя, че наред с лечението и кастрацията най- важната им мисия в приюта е да социализират животните, за да могат да им се намерят стопани.
Центърът работи от скоро, след като екипът беше попълнен. Д-р Драгоманов работи заедно с колегата си д-р Димитър Иванов. Двамата разчитат и на стажанти, сред които младата ветеринарна лекарка Мартина Стайкова. Всички в един глас споделят, че хората трябва да се грижат за любимците си и тяхното потомство. Да ги ваксинират, кастрират, чипират. Това е единственият лек за проблема с бездомните животни.
„Всяко начало е трудно, но нещата постепенно ще се променят. Основният проблем в Самоков и селата са некастрираните кучета и котки. Популацията се увеличава и не може да бъдат обгрижвани. Ние не може да приберем всички завинаги. Принципът е „Кастрирай и върни.“ – заяви д-р Мартина Стойнова. Екипът ветеринари прави големи усилия да обхване в цялост проблема. Част от него са отношението към бездомните в общността. Ако си търсите домашен любимец, отидете на място. Неминуемо ще се влюбите в някои тъжни очи, които гледат входа с надежда клетката да се отвори най-после и техният човек да ги заведе у дома.
Д-р Радослав Драгоманов е ветеринарен лекар с 24 години практика. Завършил е през 2 000 година Тракийския университет в Стара Загора. От тогава до сега се занимава с лечебна дейност основно на кучета и котки.
–Д-р Драгоманов, сигурно познавате добре проблемите с бездомните в Самоков и селата. Откъде може да се започне, за да се решат поне част от тях?
-Познавам много добре проблемите с животни на територията в целия Самоковски район. Проблемът е доста сериозен. Необходимо е собствениците на животни да проявяват хуманно отношение. Потребно е да бъдат задължени да си чипират животните. Микрочипът е нещо много важно! Това е идентификация на животните, казано по друг начин – това е както егн-то при хората. Всеки номер на чип е уникален и въведен във ветеринарната система, ако кучето е изхвърлено, може да бъде открит собственика. Една от причините за проблема е изхвърлянето на кучета и котки.
-Това е много лошо, защото на улицата, а често и в гората, където ги изхвърлят, те не оцеляват. Вашите наблюдения какви са?
-Масова практика е – взимаме си куче, всички му се радват, но кучето расте, става на 4 – 5 месеца, еуфорията на децата минава, то става безинтересно и семейството се отървава от него. Ако е спазен законът, и е чипирано, може да се види кой е собственикът. Така той носи отговорност. Това е идеята на чипа.
–Важна ли е кастрацията?
-Кастарцията също е много важна. Освен всички положителни последствия, собствениците на кастрирани животни са освободени от данък. Решава се и основният проблем с изхвърлянето на животни. Няма нежелано потомство, което обикновено се оставя на улицата и се обрича на смърт.
–Колко време може да остане едно куче в приюта?
-На всяко куче, което постъпва в приюта, се правят тестове за пет заболявания – за бруцелоза, ерлихиоза, дирофилариоза, лаймска болест и анаплазмоза. От петте 4 са общи за човека и животните. При постъпване в Центъра, се правят тези тестове, животните се кастрират, а тези които са болни, започваме да ги лекуваме. Важно е да се знае, че приютът не е дом. Няма как кучето да остане при нас повече от 2 седмици. Наблюдаваме го до следоперативния период и до 2 седмици, ако не бъде осиновено, се пуска на местата, от които е взето. Някои от сигналите са, че животните пречат и се създават социално напрежение, но отношението трябва да бъде хуманно. В центъра се кастрират само бездомни животни. Собствениците на животни има къде да ги кастрират, в Самоков има няколко ветеринарни клиники. Собствениците на кучета и котки трябва да бъдат отговорни и да не изоставят животни.
–Коя болест се среща при кучетата, които дойдоха при вас от Самоков?
-Най-често от Самоков идват с ерлихиоза. Лекуваме ги 28 дни. Сутрин и вечер се дава антибиотик. След като бъдат излекувани и кастрирани, се ваксинират, прави се чип и се подготвят документи, включително международен паспорт, за да може да бъде осиновено, включително и в чужбина.
–С какво могат да бъдат полезни самоковци за приюта? От какво имате нужда?
-Общината е осигурила всички тестове, средствата за лечение и ваксини, както и храна. Най-важното е да се съдейства кучетата да бъдат социализирани да свикнат да бъдат водени на повод и да се помогне да намерим домове на кучетата. Това е най-важно – да се намери дом. Имаме пълно съдействие от страна на кмета инж. Ангел Джоргов. Осигурена е денонощна охрана и двама гледачи.
-Кога може да се посещава Центъра?
-Доброволците имат право да идват в посоченото време – от понеделник до сряда, и в петък от 10 до 12 и от 13.30 до 16ч. В събота и неделя – от 10 до 14 часа, в четвъртък не се допускат доброволци. Трябва винаги да се има предвид, че имаме и малки кучета. Обитателите на Центъра може да се заразят, може да се внесат зарази, затова призоваваме доброволците да бъдат отговорни и при посещение в центъра да спазват инструкциите ни. Другото нещо е храненето. Остатъци от домашна храна или храна от нисък клас не са желани. Кучетата имат режим на хранене, а и смяната на храна от един вид на друга води до стомашно-чревни проблеми. Смяната на храна става постепенно, към старата храна се добавя 20 % от новата. Това става постепенно. Прехранването и смяната на храна от доброволците, води до проблеми. Апелирам към собствениците на кучета и котки да кастрират животни си, има достатъчно клиники в Самоков. И да спазят закона, като поставят чипове. Нека не се стига до абсурда да чуваме – помогнете на котката, болна е, тя е бездомна, падна от 5 етаж…Тук се прави кастрация само на бездомни животни, домашните любимци се поемат от колегите във ветеринарните клиники.
–Каква храна може да е добре да носят доброволците?
-Доброволците можа да носят храна среден клас гранули и консерви. Когато идват доброволци, молбата ни е да не ги хранят. В неделя също е добре да идват доброволци до 14 да почистват клетките. Става въпрос за периода от 10 до 14 часа. Както и в събота, но до 14 часа. Пак апелирам обаче да не се хранят кучетата. За всяко куче служителите на Центъра са инструктирани за дозата. Има 10 клетки навън. Не искаме да изпадаме в ситуацията като в други места да се слагат повече животни в 1 клетка. Идеята е да се работи макар и по-бавно, но хуманно.
Д-р Р. Драгоманов от приюта за животни в Самоков: Общината е осигурила всичко, но тук не е дом, ако не се осинови, кучето се връща на улицата
Д-р Р. Драгоманов от приюта за животни в Самоков: Общината е осигурила всичко, но тук не е дом, ако не се осинови, кучето се връща на улицата