Областната епизоотична комисия в Кюстендил прие мерки срещу недопускане на заболяването Чума по дребните преживни животни.
На свое заседание днес Областната епизоотична комисия в Кюстендил прие мерки срещу недопускане на заболяването Чума по дребните преживни животни. Мерките бяха предложени от директора на ОДБХ – Кюстендил д-р Велка Войнова. В заседанието се включиха областният управител инж. Александър Пандурски, неговият заместник Георги Джоглев, главният секретар Гергана Михайлова и регионални институции.
От ОДБХ обясниха, че заболяването не е зооноза – не боледуват хора. А епизоотичната обстановка в страната към този момент е благоприятна и няма заболели животни. Случаи са установени на територията на Румъния и Гърция. Чумата по дребните преживни животни е заболяване, което обаче при проникване на територията на страната ще нанесе сериозни икономически щети за животновъдството и националното стопанство.
Областната епизоотична комисия прие следните решения на своето заседание:
1. Да бъдат проведени заседания на общинските епизоотични комисии, с участие на представители на областната колегия на БВС.
2. Кметовете и кметските наместници на населените места да информират населението по подходящ начин за наложената забрана за провеждане на пазари, изложби или други мероприятия с дребни преживни животни.
З. Директорът на ОДБХ – Кюстендил да сведе до знанието на инспекторите от отдел „Здравеопазване на животните” при ОДБХ – Кюстендил и регистрираните ветеринарни лекари заповедта на изпълнителния директор на БАБХ за сведение и изпълнение.
4. Органите на МВР да засилят проверките по републиканската пътна мрежа на транспортни средства, превозващи живи животни за спазване на действащото законодателство и да подават информация в ОДБХ – Кюстендил при установени нарушения.
Чумата по дребните преживни животни се причинява от Morbilivirus и засяга овце, кози, някои диви преживни животни и камили.
Характеризира се с тежки нива на заболеваемост и смъртност и има силно икономическо въздействие в райони на Африка, Близкия Изток и Азия, където дребните преживни животни са един от факторите за препитанието на населението. Заболяването протича с признаци на ерозивен стоматит, изтечения от носа, очите, ентерит, бронхопневмония и смърт.
Болестта се разпространява главно чрез директен контакт със заразени животни.
Движението /легален и нелегален транспорт/ на дребни преживни животни и търговията с живи животни са ключов момент за преминаването на вируса и разпространението му в широк диапазон по света.
Областната епизоотична комисия в Кюстендил прие мерки срещу недопускане на заболяването Чума по дребните преживни животни.