След 20-те трупа край Своге: „Трейс Груп” бастиса моста на Кольо Фичето

Забележителният мост на Кольо Фичето край град Бяла, построен през 1865–1867 година и смятан за връх на възрожденското архитектурно и инженерно строителство, е превърнат в пълна бутафория и кич след завършената реставрация и консервация. Официалното му откриване предстои в края на август, четем във „Филтър”.

Реставрацията е осъществена от небезизвестната строителна компания „Трейс Груп Холд“, чиито работници съсипаха при ремонта в София жълтите павета и дори ги чупеха с чук.

Поръчката за реконструкцията на моста на Колю Фичето над река Янтра край Бяла, област Русе, е за 10 милиона лева, а изпълнението предизвиква истински взрив от възмущение у местните хора и гостите на града.

Като истински вандали строителите са променили напълно автентичния вид на съоръжението и са използвали бетон за укрепването му, което е абсолютно недопустимо.

Проектът за реставрация е замислен още през 2014 г. и представлявал един лист с чертеж, изпълнен на софтуера „Архикат“. Виждали се по-скоро контури, така че проектът бил просто една скица, разказва местен жител пред сайта „Фактор“.

Общинският съвет в Бяла приема проекта безпроблемно, защото в него няма нито един човек с нужната компетенция. В случая е нарушено задължителното правило да се представят поне два проекта от отделни авторски колективи, тъй като каменният мост е обект с национално историческо и културно значение. Законът изисква и да се излъчи авторитетно жури от изтъкнати български архитекти, скулптори, реставратори. А след това да последва публично обсъждане.

Когато започва строителството, жителите на Бяла са шокирани, че се променя историческият дизайн на моста чрез нови бетонни елементи, но без да се спазват добрите европейски практики, като се оформят малките детайли.

 

 

Консервацията и реставрацията се извършва от ромска бригада без никакви познания. Основната им задача е да бетонират, а с пясъкоструй свалят историческите патиниращи моста слоеве. Специалисти обясняват, че те се образуват и са в процес на стареене още от началото на неговото строителство.

Варовикът, особено от русенските кариери, се характеризира с тези патиниращи слоеве, които се дължат на свързването на калция с азота във въздуха. Тази химична реакция създава тънка ципичка, която е тъмна на цвят и е по-изявена в дълбочините на формите, а златистите охри, с които се обагря камъкът, са следствие от окиса на желязото в него.

Безкрайното нюансиране идва и от биологичната компонента – варовикът е дом на много дребни растителни видове, които се активират и са много красиви в пролетния и есенния сезон. Но цялата тази естествена красота, създавана с години, вече я няма. Камъкът, с който е изграден мостът, сега изглежда като ощавен. Това, което поколения българи познават, вече не съществува.

Мостът е изцяло променен композиционно и визуално, заради което автентичният вид на този забележителен паметник не само че не е запазен и съхранен за поколенията, но е напълно унищожен.

 

Досега темата не е била коментирана нито от Министерството на културата, нито от Националния институт за паметниците на културата. Няма становище и от гилдията на архитектите и строителите.

Най-скандалното е, че „Трейс Груп“, която по непонятни причини продължава да печели най-апетитните строителни и обществени поръчки, за пореден път унищожава културно исторически обект, при това без да понесе никаква отговорност. Максимално й се налага нищожна глоба, която печелещата стотици милиони компания дори не разбира, че е платила.

Преди да започне вакханалията над културно-исторически забележителности, компанията се прочу с лошото строителство на пътища.

„Трейс Груп Холд” АД. Собственикът ѝ – Николай Михайлов, е сред най-големите получатели на обществени поръчки от държавата, т.е., просперитета на „Трейс” е платен от всеки един от нас.

Затова и Narod.bg смята, че е важно да знаем къде се разхищават публичните милиони, един от най-големите получатели на които е строителната фирма „Трейс”.

В първата част на поредицата ви разказахме как бе построена магистрала „Тракия”. Източник на Narod.bg, запознат с информация, която е в полезрението на прокуратурата, обясни, че при стоежа на аутобана е използвана пепелина (въглищен прах от сгуроотвал), за която витаят неопровергани до момента съмнения, че не е изследвана за радиоактивност!

Във втората част ще осветлим ремонта за близо 23 милиона евро на пътя София-Мездра през Искърското дефиле, където забавянето е повече от година в комбинация с некачествен асфалт (с варовик, вместо с твърди скали, б.ред.), което, за съжаление, доведе до много жертви, а това рефлектира в съдебно дело срещу „Трейс”.

На 25 август 2018-а България изтръпна от ужас – на отсечката от пътя край Своге, ремонтиран от „Трейс”, става зловеща катастрофа, при която загиват 20 човека.

Повече от 4 години след кошмара няма осъдени. От Европейския център за транспортни политики припомниха, че през май 2021-а Софийският апелативен съд върна на прокуратурата делото за доразследване с мотива, че по него са ясни обвиненията само за шофьора Григор Григоров… Не и за строителите на пътя.

Според ЕЦТП има реална възможност той да остане единственият обвиняем и изкупителна жертва, въпреки, че до март 2021 подсъдимите са били петима – всички отговорни за качеството ремонта на пътя, за който пътни експерти са доказали, че не е отговарял на стандартите и е една от причините за тежкия инцидент.

Петимата обвинени бяха изпълнителният директор на „Трейс София“ Бисер Иванов, техническият ръководител на ремонта Иван Иванов, началникът на асфалтовата база в Костинброд Светослав Трифонов, строителният инженер от фирмата за надзор Михаела Томова и Стела Попниколова, началник на дирекция в агенция „Пътна инфраструктура“ по време на ремонта.

От ЕЦТП са на мнение, че размисъл предизвиква и фактът, че през юли 2021-а е било прекратено разследването срещу тогавашните шефове в АПИ – Светослав Глосов и Дончо Атанасов.

Според експертите е силно притеснително, че повече от четири години след катастрофата все още няма цялостен анализ на състоянието на пътната безопасност, нито дори намерение да се изготви такъв. Липсва и оценка на риска по българските пътища. Това било въпрос на политическа воля.

От центъра изразяват надежда, че управляващите няма да чакат поредната трагедия, за да предприемат епизодични действия.

Припомняме, жестоката катастрофа стана на 25 август 2018 г. и при нея загинаха 20 души. Заради съмнения, че при ремонтирането на пътя не е използван качествен асфалт, на 27 август следователи влязоха в сградата на „Трейс Груп Холд“ АД, която е сред основните изпълнители на ремонта на пътния участък край Своге.

Властите започнаха проверка и във фирмата „Мега-инвест холд ЕООД“ в Дупница, която е партньор на „Трейс груп“.

Катастрофата и състоянието на пътя станаха повод за оставки и обвинения в корупция – оставки подадоха Валентин Радев, Николай Нанков и Ивайло Московски, съответно министри на вътрешните работи, на регионалното развитие и благоустройството и на транспорта.

Сам ден преди инцидента от неправителствена организация бяха публикували становище, че тази пътна отсечка не е в добро състояние въпреки ремонта за почти 23 млн. евро.

Шофьорът на рейса Григор Григоров е обвинен, че е нарушил правилата за движение по пътищата и е причинил по непредпазливост телесни повреди и смърт на повече от един човек, като случаят е особено тежък.

Останалите подсъдими бяха с повдигнати обвинения за това, че през 2014 г. на път II-16 „Мездра – Елисейна – Своге“, са нарушили изискванията за добро качество на ремонта на път II-16 „Своге – Нови Искър“, Участък 3.

Петимата обвиняеми в обвинителния акт – бел. ред.:

Бисер Иванов – ръководител екип и изпълнителен директор на „Трейс София“ ЕАД- изпълнител по Проект „България- Транзитни пътища V – ЛОТ 17“, път II – 16, „Своге- Нови Искър“ Участък 3 от км 50+790.53 до км 81 + 778.84;

Светослав Трифонов – началник асфалтова база „Костинброд“, на който по надлежния ред е възложена дейност по ремонта на пътищата, съгласно Трудов договор № 337/13.05.2013г., сключен с „Трейс – София“ ЕАД,;

Иван Иванов – технически ръководител, на който по надлежния ред е възложена дейност по ремонта на пътищата, съгласно трудов договор № 337/13.05.2013г. сключен с „Трейс – София“ ЕАД ; М.Т. – строителен инженер, член на екипа за строителен надзор на ПЪТКОНСУЛТ 2000 ЕООД, на който по надлежния ред е възложена дейност по строителен надзор при ремонт на пътя, съгласно Трудов договор № 8/03.04.2012г. и

Стела Попниколова – Директор на дирекция „Управление на проекти, финансирани с кредитни инвестиции“ в Агенция „Пътна инфраструктура“.

Шофьорът Григор Григоров

По разследването бяха разпитани над 100 свидетели и експерти, но резултат още няма.

На 25 август 2018 г. автобус с екскурзианти се връща от посещение в манастира „Рождество Богородично“, известен и като „Седемте престола“, който се намира край село Еленов дол в община Своге.

По-голяма част от пътниците са от софийското село Световрачене. На тръгване всички са в приповдигнато настроение и нямат търпение да започне еднодневната им екскурзия до действащия манастир.

Екскурзията е организирана от пенсионерския клуб и туристическа фирма. Подобни пътувания се провеждат почти всеки уикенд. Сред екскурзиантите са 15-ина души от певческия състав на Световрачене.

В автобуса има 33-ма пътници плюс шофьора. Според данните от тахографа превозното средство се е движело с 40-50 км в час. Валял е проливен дъжд.

Около 17 часа в района между Лесков дол и Своге, на пътя Своге-София, на завой автобусът излиза от пътното платно и се преобръща вдясно през мантинелата, на около 2 км след Своге в посока София. Пада 20-30 метра надолу на площадка под нивото на пътя.

Първоначално загиват 16 души и има 5-ма тежко ранени. 53-годишният шофьор на автобуса е сред по-леко ранените и също е настанен в болница. Пробата му за алкохол е отрицателна.

Местни жители твърдят, че този участък от пътя е рисков, а впоследствие експерти казаха, че пътната настилка не е отговаряла на всички изисквания, а шофьорът е карал с несъобразена с пътните условия скорост.

В асфалтовата смес е бил използван варовик вместо материал от твърди скали, както трябва да се прави за натоварените пътища.

ТРЕЙС ГРУП ХОЛД
Транслитерация
TRACE GROUP HOLD PLC
Оборот
79,568,000 лв. оборот за 2021 г.
Служители
97 служители към 2021 г.
Правна форма
Акционерно дружество (АД)
Седалище адрес
БЪЛГАРИЯ, гр. София, р-н Триадица, ул.Никола Образописов, 12  Виж на картата
Код на икономическа дейност
4211 – СТРОИТЕЛСТВО НА ПЪТИЩА И ПЪТНИ СЪОРЪЖЕНИЯ
Предмет на дейност
Дружеството има за предмет на дейност: придобиване, управление, оценка и продажба на участия в български и чуждестранни дружества, придобиване, управление и продажба на облигации, придобиван… прочети още
Съвет на директорите
Николай Костадинов Вълев (свързан с 5 фирми)
Боян Стоянов Делчев (свързан с 3 фирми)
Мария Георгиева Каварджикова (свързан с 1 фирма)
НИКОЛАЙ ГАНЧЕВ МИХАЙЛОВ (свързан с 18 фирми)
Мирослав Калчев Манолов (свързан с 8 фирми)
Антон Николов Дончев (свързан с 1 фирма)
Управители/Съдружници

 

 

Капитал размер
24,200,000 лева (24,200,000 лева внесен)

Финансови показатели

ОборотПечалба201320142015201620172018201920202021Година050M100M150M200M250M
Година

Оборот

Печалба

Марж на печалбата
2021 79,568,000  -35.43%
2020 123,233,000  -22.82%
2019 159,674,000  -16.46% 14,300,001 8.96%
2018 191,125,000  14.71%
2017 166,619,000  4.34%
2016 159,684,000  -35.78%
2015 248,640,000  84.52%
2014 134,751,000  -18.07%
2013 164,480,000

Служители

Служители20132014201520162017201820192021Година020406080100
Година

Служители

2021 97  22.78%
2019 79  38.6%
2018 57  -21.92%
2017 73  -10.98%
2016 82  6.49%
2015 77  10%
2014 70
2013 70

Мнения

Все още няма добавени мнения за тази фирма.

 Добави мнение


Резюме

Фирма ТРЕЙС ГРУП ХОЛД АД на латиница „TRACE GROUP HOLD PLC“ с ЕИК/ПИК 123682269 е основана на 15 Януари 2008 година с правна форма „Акционерно дружество“ или на кратко „АД“. Седалището на компанията се намира в гр. София, а началният внесен капитал е в размер на 24,200,000 лева.

Оборота на фирмата за 2021 година е в размер на 79,568,000 лв. което е с 35% по-малко от предходната 2020 година (123,233,000 лв.), а средният годишен ръст е -3%.


Хронология

2005
Регистрация на фирмата

2005-03-09
Регистрация по ЗДДС
Фирмата се регистрира по ЗДДС с номер BG123682269 на основание чл. 96 от ЗДДС – Задължителна регистрация

2008-05-29

Промяна седалище

– БЪЛГАРИЯ, гр. Стара Загора, бул. СВЕТИ ПАТРИАРХ ЕВТИМИЙ, 190

 

 

+ БЪЛГАРИЯ, гр. София, р-н Лозенец, бул.Джеймс Баучер, 71

 

 


2012-07-02

Промяна седалище

– БЪЛГАРИЯ, гр. София, р-н Лозенец, бул.Джеймс Баучер, 71
+ БЪЛГАРИЯ, гр. София, р-н Триадица, ул.Никола Образописов, 12

 




Вижте видеоканала ни:


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here