И пред август Общински съвет Дупница ще заседава. В отпускарския месец в зала за обсъждане на извънредна сесия ще влезе горещата тема с референдума за ВиК Дупница. Заседанието е насрочено за 8 август. Както е известно, в петък дойде новината, че вече е потвърдена достоверността на предоставената подписка за иницииране на допитване за запазване на дружеството. От общо 5117 подписа са установени 4355 коректни, което вкарва инициативата в дневния ред на ОбС.
Всеизвестно е, че в местния парламент няма единомислие по темата със съдбата на ВиК. Кметът Първан Дангов и част от съветниците са на мнение, че водното дружество не може да бъде спасено, защото има вече над 3 млн. лв. задължения. Друга част от народните избраници обаче са категорични, че цената от 3,71 лв./ куб. не е реална за Дупница. Този разнобой лъсна ясно миналата седмица, след като ОбС отказа да разреши стартиране на процедурата по ликвидацията на ВиК- Дупница. Събирането на достатъчно подписи обаче по закон гарантира провеждането на референдума, а ролята на ОбС е единствено да подпечата това с решение. Миналата седмица „за“ ликвидацията бяха от БСП, „Бъдеще за родината“, „Глас народен“, ПП-ДБ. Против и въздържал се бяха ГЕРБ, КОД-ВМРО, СДС, ДПС, ПП „Партия на зелените“.
Припомняме, че през март беше създаден инициативен комитет начело със съветника от „Възраждане“ Виктор Мантарков. В края на юни събраните подписи бяха внесени в Общински съвет. Имащите право на глас в общината са 39 852. За да бъде успешен референдумът, трябва да излязат да гласуват 40% от тях.
През пролетта кметът Първан Дангов коментира, че провеждането на допитването ще коства на хазната около 150 000 лв. и отправи питането кой ще покрие тази сметка. Поставените към дупничани въпроси са: „Желаете ли ВиК Дупница да стопанисва, поддържа и експлоатира ВиК системите и съоръженията и да предоставя ВиК услугите на територията на община Дупница“ и „Желаете ли община Дупница да напусне Асоциацията по ВиК на обособената територия, обслужвана от „Кюстендилска вода“ ЕООД гр. Кюстендил?“
Факт е, че през 2021 г. ОбС гласува за излизането от асоциацията, надявайки се това да обезсили решението от 2016 г. за присъединяване. Държавата обаче отказа да освободи общината. Областният Александър Пандурски се оправдаваше, че няма мандат да гласува за напускането на Дупница. Заради участието в асоциацията, макара и само на хартия, от КЕВР отказват да приемат бизнес плана на ВиК- Дупница. Така дупничани плащат за вода по цена, приета през 2009 г. от 1,37 лв., а дружеството е с жесток запор на сметките от НАП и куп задължения. Шокиращото в случая, че „Кюстендилска вода“ ще дойде от 1 август с цена от 3,71 лв. Очаква се заради шоковото поскъпване да прелее чашата на търпението на дупничани и те да излязат да гласуват на референдума. Тогава обаче изниква въпросът как държавата ще приеме това решение. Всеизвестно е, че у нас резултатите от референдумите удобно се замитат под килима и се забравят. А в МРРБ се кове проектозакон, според който всички общини са длъжни да се присъединят към областните водни асоциации.
Без лятна ваканция! На 8 август ОбС Дупница ще решава за референдума за ВиК
Без лятна ваканция! На 8 август ОбС Дупница ще решава за референдума за ВиК