Зам.- кметът на Петрич Кирил Танушев подписа днес в МРРБ договор за финансиране по проект, по който общината ще получи 415 201,92 евро.
Със средства се предвижда да бъде благоустроено част от околното пространство на р. Луда Мара. Идеята е да се създаде новата паркова зона „Зелен пулс“, която ще бъде около реката. Новото зелено кътче ще е от изток до р. Луда Мара, от запад – ул. „Сандо Китанов“, от север – ул. „Княз Борис I“ и от юг – ул. „България“.
Ще се залага на пасивния отдих, ще се изгради съвременна планова композиция, изразяваща се в изграждане на алеи, свързващи както зоните, така и съседните квартали.
За изпълнението на дейностите ще се използват както естествени материали, така и рециклирани. Ще бъдат изградени перголни конструкции за обособяване на сенчести кътове за отдих. Проектното предложение предвижда още изграждане на изгледни площадки към реката с парапети. Ще има нови настилки по алеите, поставяне на кошчета, пейки за отдих, монтаж на осветителни тела, изграждане на напоителна система.
Залага се на допълнително ново озеленяване, което ще включва вечнозелени дървета, декоративни и цъфтящи храсти и много други.
Проектът поставя акцент и върху запазване на биоразнообразието и повишаване на информираността на хората – обособяване на различни хабитати и микропространства – трудно достъпни, захрастени пространства за гнездене на птици и размножаване на животни, поставянето на хранилки за птици.
Този проект е изготвен и защитен от община Петрич в партньорство с община Струмица, сдружение „Център за развой и промоция Промо Идея – Струмица“ и сдружение „Заедно за Сандански“.
Петрич е водещ партньор. Наименованието на проекта е „Трансграничен пакт за зелен пулс“ по Програма Интеррег (VI-A) ИПП България – Северна Македония 2021 – 2027 г.
В резултат на официалното приемане на Съвместния план за действие и разработването на подробни планове от община Петрич и община Струмица ще бъдат разработени Туининг парковете „Зелен пулс“ в Петрич и Струмица.
С проект за 412 хил. евро в Петрич укротяват река Луда Мара, ще правят нова паркова зона