Три задачи за парламента си постави председателят на Общинския съвет в Дупница Костадин Костадинов, който е под № 8 в листата на „Синя България“. Задача №1 за него е ревизията на водната стратегия, която оставя област Кюстендил извън обхвата на европейските средства за подмяна на водопроводи и канализации. Втората тема е депото, липсата на което ни изправя пред угрозата от петкратно вдигане на такса смет. И третата точка от дневния ред е съдбата на ТЕЦ- Бобов дол и Зелената сделка.
Костадинов е категоричен, че се решил да се кандидатира за народен представител, тъй като е разочарован от настоящите и бивши депутати. По думите му, те не са се ангажирали достатъчно с проблемите на областта.
„Всички настоящи и бивши депутати трябва да кажат какво направиха за ВиК. И тези от ГЕРБ, и БСП, и Възраждане, Николай Табаков, Снежана Траянска от ИТН, Георги Стамов от ПП. Кирил Петков в Дупница обяви: „Аз ще се заема с проблема с водоснабдяването. Конкретно за ВиК Дупница, ако имам въпроси, ще питам моя вуйчо. но аз ще реша проблема.“ Сега, когато въпросът не е решен, хората трябва да питат тези народни представители защо. Конкретно на водача на листата на „Възраждане“ Димчо Димчев от Добрич миналия Гергьовден обяснявах целия казус. Обясних, че всичко е въпрос на законодателна промяна, че трябва да се промени водната стратегия. Това е работа на Народното събрание и МРРБ. Занесох му предложение за законодателни промени и той пое ангажимент. След повече от година те внесоха други законодателни промени.
Кандидатът на БСП на предишни избори също обеща и то в най- кратки срокове.
По времето на Снежана Траянска от ИТН министърът на МРРБ Гроздан Караджов беше от тяхната партия. Точно той заличи територията на ВиК Дупница. Към кого да се обърнем в това отношение? Единствен отношение взе Христо Терзийски. Той ни каза, че не в детайлите на проблема и ни попита какво искаме. Помолихме го и той два пъти ни организира среща с министъра. Чест му прави за това. Ние друг съпорт не сме видели. Питам аз как ВиК Дупница с 2 млн.лв. задължения е със запори на сметката, а „Кюстендилска“ вода с над 3 млн. не? Защото Георги Стамов от ПП се е обадил и е казал на НАП оставете ги на мира.
Докато имаме стамовци, все ще е така. Мачка се общинското дружество, пазят държавното. Защо, и те не знаят. И сега цената в областта се вдигна до 3,71 лв., защото това е едно нереформирано дружество. А е такова заради стамовците.
И друг пример ще дам. Борихме се да се открие математическа паралелка в Дупница. Казаха ни, че не може в областта да има две такива. След няколко дни Стамов се похвали, че е говорил с акад. Денков и се разкрива втора в Кюстендил.
Изводът е, че Костадин Костадинов от Дупница отива към парламент с дневен ред от три точки. Първата ми задача ще бъде незабавна ревизия на водната стратегия. Аз съм от област Кюстендил, не говорим само за Дупница. В цялата област няма да има подмяна на тръби с европейски средства до 2027 г. Затова си поставям за цел ревизия на тази стратегия и да се направи така, че жителите на област Кюстендил и още 5 област да получат европейско финансиране.“, категоричен е Костадинов.
По темата със скока на такса „смет“ той заяви, че той ще бъде повсеместен за цялата страна. А в областта завишаването ще бъде драстично заради липсата на действащо депо. Костадинов прогнозира три или петкратно увеличение, което ще засегне Дупница, Кюстендил, Бобов дол и Сапарева баня. „Представете си, ако една къща в Дупница са плащали по 200 лв. за смет, сумата ще стане 1000 лв. на година. И това защото не се Наредбата. Жизненоважно е да имаме депо в Дупница. Това е още един въпрос към настоящите депутати, какво направиха те за това? Моят план е да се заема с този проблем.“
Костадинов остро разкритикува и договорените от страната ни суми по Плана за справедлив преход. Той е категоричен, че предвидените за областта 110 млн. евро, от общо 1,2 млрд. за страната, не може да компенсират икономическия удар, който ще понесем при затварянето на ТЕЦ „Бобов дол“.
„Трябва да се направи така, че да се запази производството. То е структуроопределящо предприятие за областта, а за Дупница е много важно, защото 600 души работят там и ще 200 по съпътстващи дейности. Простата сметка показва, че говорим за 3 млн. лв. на месец, които няма да влизат в дупнишката икономика. Работата на политиците е да правят така, да в областта да влизат пари, а не да излизат.
Едни глупаци, дошли с плакатчета „мен не ме е страх“, се поставиха по министерски постове. Виждате какво се случи в България за 3 години. Ще загубил пари и от Пакта за възстановяване, губим проекти и т.н.
Да, Европа иска да минем към кръгова икономика и безвъглеродни производства. Те искат да затворим мощности, но е проблем, хората ще останат без работа. Трябва да се плати. Ние имахме служебни правителства, правителство на Кирил Петков, неграмотници и се разбраха само за 1,2 млрд. евро и затваряне на ТЕЦ- Бобов дол.
В Кюстендил през миналата година се появи една зам.- министърка на МРРБ с усмивка ни обяснява как ще се харчат парите. Аз и депутатът от ГЕПБ Радослава Чеканска я поставихме на място. Това ВЕИ-та, да се правят преквалификации, хората от ТЕЦ-а да стана ай ти специалисти, как си го представят.“
Костадинов беше категоричен, че „Синя България“ държи на демократичните принципи и е равно отдалечена от ГЕРБ, ПП и ДПС.
„Нещата в България не ни се получат, защото поставихме нещата на демократични релси, а се правят опити те да се ремонтират с червени, с леви мерки. Например, заплатите може да се вдигнат само, ако имаме икономически растеж.
Друго нещо, което хората не разбират. Държавата не е инвеститор. Не е нейна работа да строи магистрали, атомни централи. Когато магистралата е частна, никой не може да окраде парите от обществени поръчки. Вложените средства ще се възстановяват чрез ТОЛ таксите.“
Рокенбоу, Рокенбоу!!!!
каца с лайна си